Kapcsolati erények
T á r s a d a l o m POLITIKA MINDENKIVEL (3)
Tóth Pál
Kapcsolati erények
AZ EGYSÉG-POLITIKUS ERÉNYEI kezdeményez – vannak elképzelései, megteszi az első lépést, a kudarcok után újrakezd, kiengesztelődik befogad – figyelmesen meghallgatja és figyelembe veszi mások elképzeléseit is, teret nyit az állampolgári részvételnek, megszívleli az építő kritikát összekapcsol – kölcsönösségre törekszik, párbeszédet folytat, szövetségeket köt A KÖZÖSSÉGÉPÍTŐ POLGÁR ERÉNYEI aktív – a számára vállalható rendszerességgel és kitartással vesz részt a politikai életben, nem csupán néző, hanem játékos is, elköteleződik építkező – az együttműködést keresi mindenkivel a közjó érdekében, párbeszédet folytat informált – megfelelő politikai műveltségre törekszik, tájékozódik azokban a témákban, amelyekben aktívan közreműködik |
A közösségi demokrácia építéshez új típusú erényekre és jó gyakorlatokra van szükség.
A görög Sziriza párt győzelme végleg egyértelművé tette Európában, hogy az új politikai szerveződések nem csupán a hagyományos balos-jobbos logikát haladják meg, hanem szétfeszítik a pártokban való politizálás kereteit is. A radikálisan baloldali Sziriza egy platformon van a jobbközép Fidesszel, amikor a válságkezelésben elutasítja a nemzetközi pénzügyi szervezetek megszorításokra épülő megoldásait, de lebontaná a görög-török határon álló szögesdrót kerítést, miközben a Fidesz a bevándorlás-ellenes politika élharcosává válik.
Új típusú szerveződések
A hazánkban is megjelenő alternatív politikai mozgalmakra az eseti összefogások, a spontán, internetes hálózatokra alapuló szerveződés a jellemző. Az olasz Movimento 5 Stelle ékes bizonyíték arra, hogy szinte a semmiből képes jelentős politikai erő kerekedni. A „szélsőbalos” és „szélsőjobbos” címkézés sem fejezi ki ezeknek a törekvéseknek a lényegét. Arra kellene inkább felfigyelnünk, hogy ezek a mozgalmak érvényre juttatják azt a radikális igényt, hogy más legyen a politika: ne csak egy elit ügye, hanem mindenkié, egy új hitelesség jegyében.
A hazai sajtót szemezgetve ilyen megállapításokra lelünk: „Nem a pártprogramok, szakpolitikák írása most a legfontosabb, ezek készen is állnak, hanem az érdekérvényesítő polgárok »megteremtése«, az, hogy minél többen aktivizálódjanak. De miért nehéz nálunk aktiválódni? Mert a kettéosztottság még mindig a legerősebb reflexünk. Bal-jobb. Bal-jobb.” „Ahogy 2014 decemberében még mindenki tüntetést akart szervezni, ma mozgalmat akar indítani, melyben az egyének felfedezhetik-megtalálhatják a közös értékeiket, és kötődhetnek hozzá. Azaz, kialakítják a közös kulturális hagyományt.” „Most a közösségépítésnek, az egymás meghallgatásának ideje jött el.”
Torzító tényezők
A kizárólag pártokban folyó politizálás meghaladására irányuló törekvések nem új keletűek. Simone Weil már a két világháború között arról írt, hogy minden politikai párt részlegességéből következőn anomáliákat hordoz magában, olyan gépezet, amely „kollektív szenvedélyeket gerjeszt” és „nyomást kíván gyakorolni az emberek gondolkodására”. Tommaso Sorgi pedig, az egyik első olyan olasz politikus, aki az egység lelkiségét belevitte a parlamenti munkájába, ezt írta 1962- ben: „Mi, akik a közélet a sűrűjében élünk, minden percben megállapíthatjuk, hogy emberi szinten, de még a legnemesebb etikai értékek szintjén sincs egy cseppnyi remény arra, hogy ennek a kétszínűségre, harcokra, a hatalom hajszolására beszűkült világnak a számára elérkezzen a megváltás. Sajnos azt is megállapíthatjuk, hogy maguk a vallásos értékek sem tudják átformálni a politikusokat, akik addig fogadják el ezeket az értékeket, amíg számukra hasznosak, de amint akadálynak tűnnek, azonnal eltávolodnak tőlük.” Sorgi hangsúlyozta, hogy egy politikus egyedül képtelen felvenni a küzdelmet ez ellen.
Eljött az egymás meghallgatásának |
Politikai Mozgalom az Egységért
Chiara Lubich ezért ösztönözte egy olyan társadalmi-politikai mozgalom létrejöttét, amely elősegíti az egységet a különböző táborokhoz vagy pártokhoz tartozó politikusok között a közjó és a politizálás új stílusának kialakítása érdekében, az egyetemes testvériség és az állampolgári részvétel jegyében. Nem a pártok megszüntetésére törekedett, hanem szükségesnek látta egy olyan, pártoktól független politikai platform létrehozását, ahol nem a Weil és Sorgi által leírt torzító tényezők érvényesülnek, hanem kibontakozik az egész politikai közösség értékeit és érdekeit megjelenítő közös gondolkodás. Chiara szemében egy ilyen mozgalom fő feladata a párbeszéd a társadalmi élet minden területén és szintjén. Az elhatárolódás helyett az együttműködést keresi a más felfogást vallókkal a közös értékek alapján. A megosztottság és a destruktív harc helyett kreatív és építkező ellenpólusok kialakítására törekszik.
Új típusú erények és jó gyakorlatok
Egy ilyen egységre irányuló politikai mozgalom segítheti a politikusokat és az állampolgárokat abban, hogy saját pártjaikba, az önkormányzati munkába a közösségi építkező gondolkodás szellemét vigyék, és a becsületesség, a szegények és elesettek segítése, az igazmondás egyéni erényei mellett elsajátítsák és gyakorolják az olyan kapcsolati erényeket is, mint az együttműködés, a befogadás, a párbeszédre való készség. Műhelye lehet az olyan jó gyakorlatoknak, amilyen például a választói szövetség.
VÁLASZTÓI SZÖVETSÉG Az egység politikusai közül többen szövetséget kötnek a választóikkal a kampány során, amelyhez később is bárki csatlakozhat. Marco Espa, szárd tartományi képviselő vállalásai A kampány során vállalom:
Megválasztásom esetén vállalom:
Marco Espa támogatóinak vállalásai:
|
Új Város – 2015. március