Lehet tartós a házasság
F ó k u s z b a n KÖZÖS FUTÁS
Tóth Judit
LEHET TARTÓS A HÁZASSÁG
Valentin-nap környéki gondolatok szerelemről, házasságról, hűségről.
Rejtett, néha soha ki nem mondott aggodalom él a szerelemesek szívében. Meddig tart még az érzelemnek, az odaadásnak az a lángolása, mely most összekapcsol bennünket? Vajon idővel szertefoszlik a várva várt találkozás öröme, a másik személyében minden alkalommal feltárulkozó újdonság, mely boldogsággal, a közös teljesség érzésével tölt el? Az igazi szerelmesek valahol a szívük mélyén szilárdan reménykednek abban, hogy szerelmük nem tiszavirág életű, hanem örökké kell tartania.
Igen, mert a szerelem egy különleges impulzus, amely megláttat egy lehetséges utat. Lámpa, amely új fénnyel világítja meg a szeretett személyt, újdonság, ami megváltoztatja az életünket, örömet ad, lelkesedést, hogy elinduljunk egy olyan úton, aminek még nem látható a vége.
Később a kapcsolat megerősödése során és a jövő tervezésekor válik bizonyossá, hogy megvannak-e a feltételek, annak az igennek a kimondására, ami egy életen át összeköt.
Néhány pár, akik több vagy néhány évvel ezelőtt kimondták ezt az igent, a megtett közös útból villantanak fel néhány gondolatot.
A házastársi kapcsolat jellege
Azt mondják, ahhoz, hogy az emberi szeretet tartós legyen, megmetszettnek kell lennie. Mindaz, ami megmetszett kizöldül és új gyümölcsöt hoz, és amit nem metszenek meg, az megmarad a régi törzsön és elöregszik. A szeretetnek folyamatosan meg kell tisztulnia az egoizmustól, a kapzsiságtól, a magunknak akarástól.
„Szerintünk az önmérséklet, a mértékletesség a házassághoz is szükséges, mint minden más emberi kapcsolathoz. A gyümölcsfák metszés nélkül is teremnek, de a metszéssel növekszik a terméshozamuk és a fák egészsége is növelhető. Ez vonatkoztatható ránk, emberekre is, mert ha helyes módon metszük meg magunkat, akkor kapcsolatunk. Minden nap adódik helyzet, amikor le kell mondani elképzeléseimről, amiről persze meg vagyok győződve, hogy jók, de vállalom a kockázatát az ellenkezőjének is, azért, hogy ne veszekedjünk.”
„Jó lehántani önző énünk elvárásait, és keresni a másik boldogságát.”
Biankó szerződés
Különbözőek vagyunk: neveltetésben, karakterben, adományokban, szokásokban. És nem könnyű dolog ajándéknak lenni a másik számára. Anélkül hogy akarnánk, elvárásunk van a másikkal szemben, kölcsönösen megítéljük egymást, és nem érezzük magunkat szabadnak elképzeléseinktől.
„Az évek múlásával előjön, hogy egymás terhére is tudunk lenni, ezt el kell ismerni, nem szabad tagadni. Az időt jól beosztva, közös és külön személyes tereket, időket teremtve, mindkét fél igényeit közelítve, alakítani kell a kapcsolatot, hogy ne menjünk egymás agyára. A lényeg az, ne hagyjuk annyiban. A különböző vélemények, tervek tennivalók esetén akadályozzuk egymást, de ezek nem megoldhatatlan helyzetek, ha tudok időnként visszavonulni, akkor sokszor sikerül, néha nem, de gyakorolni kell.”
„A nehézségek közepette rendkívül fontos az irgalmas szeretet megélése egymás felé és az állandó nekilendülés a következő pillanatnak.”
„Az élet sokszor olyan, hogy nem látjuk előre egyéni utunkat, de közösen könnyebb nekivágni egy problémának, mert a felmerült nehézségeket nem magányosan fogjuk hordozni, megoldani. Hasonlítható ez egy biankó szerződéshez, amit a házasságkötéskor aláírtunk. Ezt a fiatalok érzik, tudják, ezért is félnek bármilyen fontos döntést hozni, elköteleződni, és ez nem csak a házasságkötésre igaz. De hiába érzik, ha nem tanítja nekik senki, hogy ez a beláthatatlanság, kockázatviselés az élet titokzatosan elengedhetetlen része.”
A nevelés felelőssége
A házaspárok életének meghatározó részét képezik a gyermekek, rájuk sok szülő úgy tekint, mint akik rosszalkodnak, nem követik azt, amit mondanak nekik. A szülők viszont rendelkeznek azokkal a természetes erőforrásokkal, hogy képesek legyenek nevelni, de ehhez hinniük kell szülői képességükben.
A szülők állapotuknál fogva rendelkeznek mindazokkal az erőforrásokkal, hogy helyesen neveljenek. | |
„Ebben maximálisan és ösztönösen hittem, mert nagyon szerettem gyermekeimet, és hallgattam a lelkiismeretemre, persze rengeteg gyerekneveléssel foglalkozó irodalmat elolvastam, de kritikus szemmel. Attól tartottam, mivel én egyke vagyok, nem sikerül majd jó testvérekké nevelni őket, de az idő bebizonyította, hogy jó kapcsolat épült köztük. Még sokan hisznek ebben, annak ellenére, hogy hibáztak és elbizonytalanodnak. Mi abban is hiszünk, hogy a rossz döntéseinkből is születhet jó.”
„Mi elsősorban abban hiszünk, hogy Isten bízta ránk gyermekeink nevelését. A természetes erőforrásokon túl időnként jó volt beszélgetni más családok tapasztalatairól, vagy bizonyos dolgoknak szakkönyvekben utánanézni.”
Tettek
Azért, hogy a házassági szövetség szerint tudjunk élni, meg kell tanulnunk, hogy mi a szeretet. Arra van szükség ugyanis, hogy eljussunk az érzelmektől, melyek arra vezettek minket, hogy összeházasodjunk, addig, hogy konkrétan szeressük a másikat. Ne spiritualizáljuk a szeretetet, tegyük konkréttá, élővé. Kezdve az apróságoktól a nagy dolgokig, amit a másikért teszünk.
„Egyikünk túl sokat prédikált a szeretetről és ezzel az agyára ment gyerekeinknek, gúnyt, ellenállást váltott ki. Sajnos jó szándékkal is lehet hibázni, és ezt utólag látjuk csak. Annál nincs rosszabb, mint a szőnyeg alá söpörni a problémát, és a béke hamis látszatáért megalkudni. Mindig hallgatni kell a lelkiismeretünkre, és nem szabad feladni, bármennyire nehéz is! Van olyan is, amikor jobb, ha alszunk rá egyet és másnap megbeszéljük. A megbocsátás folyamatának van érzelmi komponense is, ezért kell hozzá több idő, mint az újrakezdéshez.”
„Szerintünk a házaspár közötti szeretetkapcsolat a teljes odaajándékozottságot jelenti. Ez a konkrét tetteken túl jelenti a házaspár közötti lelki kapcsolatot is, egymás örömének és fájdalmának hordozását is.”
„Az a meggyőződésünk, hogy alapvető a tudatos döntés a másikkal való kapcsolat állandó fenntartására és ez mindkét féltől kéri a szeretet tetteit.”
Hinnünk kell abban, hogy gyermekeinket nem birtokolhatjuk, mert az ilyen típusú szeretet nem jó senkinek sem a családban. |
Amire igazán vágyunk
A szerelem, a házasság örök, ameddig tart, vallják sokan kicsit ironikusan, mert nagyjából minden, így az emberi kapcsolatok is relatívvá váltak: ma igen, holnap már nem. A házasság kimegy a divatból, úgy tűnik, mintha a kapcsolatok teljesen az érzelmi hullámzásoknak lennének kiszolgáltatva. A média és a közszellem sajnos azt sugallják, hogy az érzelmeknek szabad utat kell biztosítani. Az élet instabillá vált az élet majdnem minden területen.
„A házasságot, mint a növényt ápolni kell: locsolni, átültetni, néha a fagytól védeni, kicsit letakarni, van, amikor a belsőt kell ápolni, és nem kifelé tevékenykedni. Aztán előfordulhat, hogy egy vihar földre dönti a házasság erősnek tűnő törzsét. Ha nincs gyökér, nem tud kiegyenesedni újra. A gyökér a személyes kapcsolat Istennel, mert előfordulhat, hogy a másik is padlón van, nem tudsz rá támaszkodva felkelni a fájdalmadból.”
„A lelke mélyén mindenki vágyik biztos, hosszantartó párkapcsolatra, csak legföljebb elhitették vele, hogy ez utópia. A házastársi hűség alapja az önmagamhoz, a vallott és vállalt értékekhez, a lelkiismeretemhez való hűség. Logikus, hogy ez a hűség az életkorral növekszik, hiszen egyre inkább önmagunkká válunk az idő múlásával, a tapasztalataink bölcsességet adhatnak.”
„A házastársi hűség, reméljük, nem megy ki soha a divatból, Isten erre is megígérte a jelenlétét minden nap.”
Fotó: CN (3)
© Depositphotos.com/ Jozef Polc
Új Város – 2015. február