Amit Ferenc pápától kaptunk
Aktuális | MOZAIK |
Dlabig Ágnes és Umberta Fabris |
Isztambulban élő magyar tudósítónk beszámolója a pápa látogatása után. A párbeszédhez nem bújhatunk ki a személyes találkozás alól.
A Szentlélek különböző karizmákat hív életre az egyházban. Ez látszólag összevisszaságot eredményez, de valójában, az egyház vezetése alatt, óriási gazdagságot jelent, mert a Szentlélek az egység Lelke, az egységé, ami nem egyformaságot jelent. Csak a Szentlélek képes arra, hogy életre hívja a különbözőséget, a sokféleséget, de ugyanakkor egységet hozzon létre.”
A pápa találkozott az ország vezetőivel, a helyi katolikus közösséggel, és együtt imádkozott Bartholomaiosz pátriárkával. |
Nagyon örültünk, amikor meghallottuk a pápának ezeket a szavait az isztambuli Szentlélek-székesegyházban, a katolikus egyház mintegy ezer híve előtt. Sokat jelentettek, mert megerősítették a meggyőződésünket, hogy kis létszáma ellenére nagyon is szükséges a Fokoláre Mozgalom jelenléte ebben az országban, és továbbra is azon az úton kell járnia, amit immár sok évvel ezelőtt, 1967-ben kezdett meg, amikor Athenagorasz pátriárka kifejezett kérésére a fokolár Isztambulba érkezett.
Hogy milyen volt számunkra ez a pár nap? Örömmel és izgalommal teli! Természetesen bekapcsolódtunk az előkészületekbe a katolikus egyház részéről, és a patriarchátus kérésére a sajtómunkába is.
Mivel igazán gyermeki kapcsolatban vagyunk Bartolomaiosz pátriárkával, személyesen biztosíthattuk az imáinkról ezekre a napokra. Saját szemünkkel láthattuk egyre növekvő örömét, szeretetét Ferenc pápa felé, és „szenvedélyét” az egység ügye iránt.
Ferenc pápa üzenete, melyet Törökországnak adott – hogy a testvériséget és az egységet keressük minden szinten – közepébe talált a „híd-ország” és vegyes népessége problematikájának.
Üzenete kétségkívül főleg ökumenikus színezetű; ezt hangsúlyozta a Szent György templomban mondott ökumenikus ima, amelyen a pápa arra kérte a pátriárkát és az egész konstantinápolyi egyházat, hogy áldja meg őt és a római egyházat.
Elmondhatjuk, hogy kivételezett kapcsolatot élvezünk a pátriárkával és a metropolitákkal Chiara Lubich isztambuli látogatásainak köszönhetően. De kapcsolataink, melyeket az egyszerű és őszinte megosztás jellemez, nem csak a klérus tagjaival épülnek, hanem ortodox testvéreinkkel is.
A napokban történtek fényénél megértettük a két vallási vezető egyértelmű üzenetét: menjünk előre az egység útján, ne hagyjuk, hogy az út fáradságának terhe lenyomjon, hanem fogadjuk el a kihívásokat, és együtt találjunk választ és megoldást napjaink sürgető kérdéseire. A pápa és a pátriárka bár tudatában vannak a problémáknak, mégis túllátnak rajtuk. Erről tanúskodott mindaz, amit szavaikkal és gesztusaikkal kifejeztek, kezdve a közös nyilatkozaton.
A visszaút során tartott sajtótájékoztatón Ferenc pápa hangsúlyozta, hogy az egységre vezető úton „csak a Szentlélek útja a helyes, mert Ő meglepetés; … Ő kreatív”. Ez a felszabadító és örömteli felhívás világosan megmutatja, merre menjünk: legyünk nyitottak, figyeljünk a jelekre, amelyeket a Szentlélek elénk tár; használjuk a fantáziánkat, személyes és közösségi adottságainkat; használjunk ki minden lehetőséget ebben az összetett helyzetben, amelyben élünk, és adjunk teret Neki, hogy Ő működhessen.
Fotók: Dlabig Ágnes fotóalbumából (2)
Új Város – 2015. január