Egymásra hangólva
Életmód TERMÉSZETESEN Gőbel László és Teréz |
Ma már több természetes születésszabályozási módszer közül választhatnak a házaspárok. Képzések, könyvek, internetes honlapok segítik a pontos ismeretek elsajátítását. Nekem az a véleményem, hogy sokkal kevesebb szó esik mindennek a lelki oldaláról, vagy tévedek?
aláírt levél
Egyáltalán nem téved. Sajnos a mai „rohanó világban”, amikor arra kényszerülünk, hogy gyorsan oldjuk meg a helyzeteket, talán nem minden párnak sikerül jól elmélyednie ennek a módszernek különböző aspektusaiban, és így ellenérzések alakulhatnak ki vele kapcsolatban.
Az első gondolat, amit kiemelnénk, mint lelki élményt, hogy Istennek az életünk minden pillanatához köze van, így a házastársi együttlétünkhöz is. Úgy vagyunk megalkotva, hogy egyesülésünk által az Ő teremtő munkájába kapcsolódunk be, ezáltal Isten munkatársai vagyunk, mert részt veszünk a Teremtésben, új embereknek adunk életet. Fontos volt a párbeszéd egymással és Istennel, például annak felfedezésében, hogy rólunk, családunkról mit gondol, mikor és hány gyermeket tudunk fogadni. Azzal, hogy a természetes családtervezést alkalmaztuk, fejlődött bennünk az alázat és a bizalom a mennyei Atya iránt, hiszen az Ő elgondolása az, hogy a nő nem minden nap termékeny. Növekedett bennünk a rácsodálkozás képessége is, hogy Isten milyennek teremtett meg minket, mint férfit és nőt. A női ciklus termékenységi jeleinek megfigyelése nap mint nap tudatosította bennünk az élet tiszteletét, ami a felelős apaság-anyaság megélésére adott lehetőséget.
Közös volt a döntés felelőssége, hogy az adott napon – értelmezve a jeleket – szeretetünket milyen módon fejezhetjük ki egymás felé. A praktikus dolgokba is igyekeztük bevonni egymást, így pl. a termékenység és a terméketlenség jeleinek megfigyeléséről szóló feljegyzéseket tartalmazó naptár mindkettőnk számára elérhető helyen volt, vagy ügyeltünk arra, hogy pontosan tudjuk mérni reggel az ébredési hőmérsékletet. (Az éjszaka második felében Laci kelt fel a síró gyerekekhez.)
Összegezve eddigi életünket – most már, mint kétszeres nagyszülők – azt tudjuk mondani, hogy kereszténységünk megélése mindennapos újrakezdésekből áll, így a házastársi szeretetünket is sok-sok újrakezdés jellemzi. Nem könnyű út! Odafigyelést igényel egymásra, de elsősorban Istenre, aki megadja hozzá az erőt, az örömöt és a családtervezésben is az Iránta való maximális bizalmat.
Új Város – 2014. november
TERMÉSZETESEN