A fokoláre mozgalom nagygyűlése
F ó k u s z b a n | VÁLASZTÁSOK |
Új Város – 2014. október |
A Fokoláre Mozgalom nagygyűlése Paolo Lòriga |
Az egyházban példa nélküli a Fokoláre Mozgalom nagygyűlése a résztvevők számának, a hivatások különbözőségének tekintetében, továbbá, hogy jelen vannak más egyházakhoz, más vallásokhoz tartozó és nem vallásos meggyőződésű emberek is.

Ha Jézus jelen van, termékennyé teszi a nagygyűlés minden mozzanatát és képes a különbözőség gazdagságát értékelni. Fotó: © CSC Audiovisivi – T.Klann
Chiara Lubich, a Mozgalom alapítója 2008. március 14-én hunyt el. Júliusban nagygyűlést tartott a Mű, hogy megválassza az új elnököt, akinek az volt a feladata, hogy közvetlenül a Chiara utáni kényes időszakot irányítsa. A választás Maria Vocéra esett, a társelnök pedig Giancarlo Faletti lett. Akkor három hónap alatt kellett előkészíteni a nagygyűlést, és ebbe a munkába nem sikerült igazán bevonni az egész világot, a résztvevőket pedig kicsit zavarba ejtette, hogy Chiara nem nevezett meg utódot.
Castelgandolfóban, a Máriapoli Központban 2014. szeptember 1. és 28. között zajlott az első „igazi” nagygyűlés. Az öt kontinensről, az ott élő közösségektől a nagygyűlést megelőzően mintegy 3050 témajavaslat érkezett a mozgalom életével kapcsolatban, ezen felül még 600 külön a fiatalok részéről. De neveket is megjelöltek az új vezetőség, az elnök, a társelnök és a tanácsosok személyét illetően. A nagygyűlésen 49 meghívott is részt vett.
„Azt gondolom, hogy az egyházban nincs példa ehhez hasonló összejövetelre, akár a résztvevők számát, akár a hivatások különbözőségét tekintve. Arról nem is beszélve, hogy jelen vannak más egyházakhoz, más vallásokhoz tartozó és nem vallásos meggyőződésű testvéreink is” – mondja Egidio Canil, konventuális ferences atya, akinek nagy tapasztalata van ezen a téren, és tagja volt a nagygyűlést előkészítő bizottságnak. Nagy feladat ezt az összejövetelt irányítani. „A testület minden tagjának elsődleges feladata az, hogy élje az evangéliumi mondatot: »Ahol ketten vagy hárman összegyűlnek az én nevemben, ott vagyok közöttük.« Ha Jézus jelen van, Ő vezeti a nagygyűlést, termékennyé, operatívvá teszi, és értékeli ennek a nagy különbözőségnek a gazdagságát.”
Hat év elnökség után Maria Voce a rá jellemző mosolygós, derűs és optimista lendülettel érkezett, és még a nagygyűlés előtt válaszolt a hozzá intézett kérdéseinkre.

Fotó: CN
A változást sürgető javaslatok közül melyiket tartod legfontosabbnak?
„Többen azt kérik, hogy egyszerűsítsük a szervezeti formákat, hogy azok minél jobban az élet szolgálatában álljanak, de ne forgassuk fel a jelenlegi rendet. A legtöbb javaslat azonban arra irányul, hogy nagyobb elköteleződésre van szükség. Kétféle igény jelentkezik: legyen erősebb közöttünk az egység, másrészt alaposabban készüljünk fel arra, hogy az egység karizmájának a fényénél meg tudjunk felelni korunk kihívásainak.”
Mire fog koncentrálni a nagygyűlés? A fölvetett témákra vagy a megválasztandó személyekre?
„A témákra. Háromnapos lelkigyakorlattal kezdünk, utána a leköszönő elnökség fog beszámolni a munkájáról és ezt vita követi. Utána a javasolt témák kerülnek majd napirendre, ezeket csoportmunkában dolgozzuk fel és plenáris ülésen is megbeszéljük. A párbeszéd során megismerhetjük a jelenlevőket és azt, hogy milyen adottságokkal rendelkeznek, mennyire felkészültek, ez segíti a választásokat is.”
Az elnökjelöltek listáján nem csak öt név szerepel?
„Az öt javaslat a széleskörű konzultáció eredménye, de ez nem befolyásolja a nagygyűlés szabadságát, megválaszthat olyan fokolarinát is, akit előzőleg nem jelöltek.”
A fokolár népe téged javasolt első helyen. Milyen hatással van ez rád?
„Ez a szeretet és a megbecsülés kifejeződése. De úgy is értelmezem, hogy félnek a változástól. Annak ellenére, hogy fejlődni szeretnének, úgy érzem, sokakban félelem van: most, hogy jó úton haladunk, mi fog történni, ha változtatunk?”
Te mit gondolsz?
„Úgy gondolom, hogy ha én képes voltam betölteni az elnöki tisztet, akkor bárki más is képes erre. A Szentlélek vezetett és a Szentlélek fog vezetni mást is. Ha valaki sok szavazatot kap és a személyével kapcsolatban konszenzus alakul ki a nagygyűlésen, az Isten akaratának a megnyilvánulása lehet. Én ehhez fogom tartani magam.”
Ha nem választanak meg újra, akkor mit fogsz tenni?
„Kész vagyok a világ bármelyik részére elmenni, hogy szeressem az embereket és szolgáljam a mozgalmat. Segíthetem a fokolarinák szekcióját vagy élhetek egyszerű fokolarinaként, aki azt csinálja, amire éppen szükség van.”
Nem lenne semmiféle feladatod, itt Mária Műve központjában?
„Nem ragaszkodom hozzá, hogy itt maradjak, de attól sem riadnék vissza, ha itt kellene maradnom és valami más feladatom lenne. Ez nem jelentene túl nagy változást sem bennem, sem a környezetemben. Legalábbis úgy hiszem és remélem. Nem rég Montet-ben, a svájci városkánkban megkérdeztem az ott lakókat, hogy ha nem fognak újraválasztani, akkor vajon kevésbé fognak szeretni? Nem, a kapcsolat megmarad.
Volt olyan álmod, ami nem teljesült?
„Azt gondolom, sikerült mindent elindítani, beleértve Chiara boldoggá avatásának ügyét is. Nagyon szeretném, ha hivatalosan is elismernék, hogy más egyházak és vallások követői is Művünk élő tagjai. Ezen folyamatosan dolgozunk, de nem egyszerű kérdés.”
Mondtad, hogy sokan visszatértek a mozgalomba. Mi ennek az oka? Ha valaki csalódott, miért jön vissza?
„Azt gondolom, hogy sokkal erősebb az összetartozás, a családi kötelék azok között, akik a mozgalomban maradtak és ez vonzza azokat is, akik eltávolodtak. Aki itt maradt, és akit belülről a szeretet sarkallt, az hűséges volt a korábban együtt felépített kapcsolatokhoz, és eredményeket tudott elérni. Ez alapvetően fontos volt.
Mi az, amire elsősorban törekszik a mozgalom Olaszországban?
„A fiatalok képzésére, azért, hogy szilárd elveik legyenek és felfedezzék, érdemes teljesen odaadni magunkat nagy eszmékért, nagy ideálokért.”
![]() Fotó: SIF LOPPIANO Fontos, hogy a fiatalok felfedezzék, érdemes radikálisan odaadni magukat a nagy eszmékért, a nagy ideálokért. |
Ferenc pápa szelíd, ugyanakkor nagyon igényes evangéliumi reformátor. Képes volt a fokolariniket is megszólítani?
„Engem lenyűgöznek a szavai és a választásai, és azt gondolom, másokat is. Nemcsak a szavai, hanem a döntései is. Azonban nem hiszem, hogy a mozgalom kellőképpen reagált volna a szavaira. Lelkiismeretvizsgálatot kell tartanunk, különösen a radikalizmus tekintetében és el kell kezdeni kapcsolatot építeni az emberekkel, ami számunkra alapvető.”
Mire gondolsz pontosan?
„Nem elég chatelni, nem elég e-maileket írni, Ferenc pápa látogatása az evangélikus lelkész barátjánál példaként szolgál. Nyilván nem az volt a célja, hogy a katolikus egyház teológiai elveit forgassa fel, amikor felkereste, de találkozott vele. Arról tesz tanúságot ez a gesztus, hogy micsoda érdek nélküli párbeszédkészség van a pápában. Mozgalmunkban is kidolgozunk különféle programokat a párbeszédre, sokszor azonban felhagyunk magával a párbeszéddel, mert nem látjuk a gyümölcsét, a fejlődést. Ezzel szemben fontos, hogy hűek maradjunk és ápoljuk a kapcsolatokat anélkül, hogy különösebb célunk lenne vele.”
Milyen lelkülettel készülsz a Ferenc pápával való találkozásra?
„Egy magánkihallgatás lesz ötszáz fővel, szeptember 26-án 12 órakor a Kelemen-teremben. A pápához is, mint általában a püspökökhöz, nem kérni megyünk, hanem ajándékozni. Éppen ezért számunkra úgy tűnt, hogy jobb a nagygyűlés végén elmenni hozzá és elmondani, hogy ez a mi ajándékunk, és szeretnénk meghallgatni, hogy mit akar mondani nekünk. Ezt tanácsoltuk a többi keresztény egyház tagjainak is. Menjenek el a felelőseikhez és számoljanak be a nagygyűlés eredményeiről és arról, hogy milyen kapcsolatban vannak a más felekezetű keresztényekkel.”
Mit kívánsz az új elnöknek, akár újraválasztanak, akár valaki más lesz az?
Azt, hogy képes legyen mindig hallgatni a Szentlélekre és így mindent egységben építsen.”
Forrás: CN 2014/17
Fordította: Tóth Judit