Nahát, ezek a mai fiatalok!
Színes riport
NYITOTT KÖZÖSSÉG
Prokopp Katalin
Az Orosházi Keresztény Ifjúsági Klub a környékbeli fiatalokat fogja össze.
Segítőkészek, alázatosak, sokfélék. Mágnesként vonz oda a kíváncsiság, mi lehet a titkuk. Ma újra átélhettem a klubdélutánt, melyben ének, ima, előadás egy közérdekű témában, vacsora és játék váltakozik. Három pillanatkép: A korán érkezők lámpalázban és teljes odafigyeléssel teát és szendvicskölteményeket készítenek. Fiatal evangélikus házaspár bocsánatot kér a késésért, csöndben várja a zene pillanatát, hisz ma a férj lesz a gitáros. Az udvaron várunk, vidáman beszélgetünk, amikor az egyik szervező a kerekesszékkel közlekedő Viktort hozza ki, hogy ő is velünk játszhasson.
Kérdezem a fiatalokat, miért járnak ide.
Sanyi: „Nem az a lényeg, mit kell csinálni, hanem hogy szoros összetartás van, és nagyon jók a műsorok, játékok, beszélgetünk egymással.”
Viktor: „Rokkantnyugdíjas vagyok, nem dolgozom. Legjobban a táborokat szeretem, mert 4-5 napig nagyon jól szórakozunk, érdekes témákról beszélgetünk.”
Lídia: „Jó a társaság. Szoktam segíteni kenyeret kenni.”
Sándor: „Sokat lehet imádkozni.”
Anett: „Aki idejön, megtanulhatja, hogy mindenkiben lehet valamit szeretni. Nem vagyok gyakorló vallásos, de közel áll hozzám ez a szellemiség. Sok érdekes tudnivalót és élményt szerzek, illetve a valahová tartozás érzését.”
Otthont teremtenek az elesetteknek
Ádám: „A klub keretében alsósokat korrepetálok. Szeretem, hogy gyerekekkel foglalkozhatok. A munkatársak között változó, hogy kinek mikor van jókedve, és amikor valakinek problémája van, akkor segít neki a másik. Most már megint el tudom fogadni a vallást, azt, hogy Valaki tényleg szeretné, hogy boldogok legyünk.”
Csilla: „Az elesett embereken, lelkileg vagy szellemileg sérülteken, nagycsaládosokon való segítés miatt vagyok itt. Türelem kell hozzájuk, de megéri, mert itt otthonra találnak.
Mikor nehezebb, a gyerekek vagy a kollégák erőt adnak. Nem tapasztaltunk nehézséget abból, hogy ki milyen felekezetű. Az énekekhez »puskát« osztunk, így mindenki énekelhet.”
Feri: „A táborokban kezdtem a pedagógusi pályát, a gyerekekkel való foglalkozást. Jelenleg is érdemes segíteni ennek a közösségnek a munkájában. Nagyon sűrűn cserélődik a gárda, még sincs különbség a régiek és azok között, akik első alkalommal jönnek ide. Az idejárók elfogadják a szabályokat, például hogy minden alkalommal imádkozunk. Ugyanígy mi is el tudjuk fogadni az ide jövők vallási és mindenféle sokszínűségét”.
25 éve töretlenül
A kezdeményezés elindítója Bánkiné dr. Borbély Mária, mindenkinek csak Marika néni, nyugdíjas gimnáziumi tanár, saját bevallása szerint megszállott pedagógus. Arról faggatom, hogy is kezdődött.
Marika néni: „A rendszerváltás után, amikor lett egy egyházi osztály, elindult az etika szakkör, mely úgy született, hogy a gyerekek kérték, legyen Biblia-ismertetés. Mondtam nekik, órán nem lehet, délután gyertek be hozzám. Először jöttek heten, következő héten húszan. Most már a gyerekei jönnek azoknak, akikkel akkor elkezdtük. Volt mikor három etikaszakköröm volt korosztályonként. Minden évnek van egy saját profilja, rengeteg komoly témával foglalkoztunk, mint például a drog, a jövőkép, idén pedig etikatörténetet vettünk. Megnéztük, mi volt erkölcsös az egyes korokban. Nagyon érdekelte őket a 20. század, amit korabeli dokumentumokkal vizsgálunk. De a legjobban a karitatív része érdekli őket, a hajléktalanoknak, időseknek húsvétra és karácsonyra műsorral, ajándékokkal, süteménysütéssel is készülünk, ünnepekre élelmiszergyűjtést szervezünk a nagyszalontai gyermekotthon javára.
Maguk az etika szakkörösök kezdeményezték a klubot, hogy jó lenne valahol összejönni, és az akkori plébános megengedte, hogy a katolikus közösségi házban legyünk. Célunk az, hogy a szabadidő eltöltésére a diszkó és más szórakozási lehetőségek helyett egy biztonságos és megbízható alternatívát kínáljunk, lehetőséget a fiataloknak a közösség építésére. De ezenkívül a karitatív munka számos lehetősége is fontos. Mikor onnan el kellett jönni 2008-ban, eladó volt egy ház a szomszédomban, jelzáloghitellel. Egy volt tanítványom, Gábor, aki tehetős gazdasági szakember, amikor ezt megtudta, megvette a házat, mely így az övé, és mi használjuk. Így ki tudtuk alakítani a többi, hét közben zajló programot. Nagyon szeretem, hogy itt vannak a gyerekek, akikre lehet számítani.”
A nyári etika-, és hittantábor, mely az egészséges lelki, testi, szellemi életre nevelést szolgálja, mindig más-más helyszínnel, immár 10. éve kerül megrendezésre. Népek játékai, nyelvi táborok és főzőtanfolyam is van itt helyben.
Ő tudta, hogy lesz szakadás és mégis…
„Azelőtt sem értettem, hogy miért kell ellenségeskedni. Egy katolikus városból kerültem ide, de egy zsidó kislány volt az egyik legjobb barátnőm. Orosháza evangélikus, de sok református és katolikus is van, én katolikus vagyok, de fele családunk evangélikus. Nálunk eleve békesség volt, mert megállapodtunk az esküvőről, gyermekeink vallásáról.
Nekem nagyon tetszik Jézus főpapi beszéde, mert ő ott tudta előre, hogy lesz szakadás, és azt mondta: „Legyenek mind egy.” Mi sok mindent együtt rendezünk, nagyon jóban vagyunk, szeretetben vagyunk együtt. Gyakran játszik nálunk a baptista diákzenekar. A négy adventi találkozón hetente más-más lelkész gyújtja meg a gyertyát és tart áhítatot. Ezt is a gyerekek találták ki, itt majdnem minden a gyerekek kezdeményezésére született.”
Új Város – 2014. július -augusztus