A futball hazatér
Fókuszban
Küzdelem a végsőkig
Kunvári Krisztián
A profitorientált fociban is léteznek elbukni tudó hősök, nagyszerű meglepetések, és egyfajta megtisztulási folyamat is érzékelhető.
A foci igazi otthona
Az elmúlt hónapban zajlott a labdarúgás legfontosabb eseménye, a négyévenként megrendezésre kerülő világbajnokság. Lehetett némi megérzés abban, hogy újra egy dél-amerikai ország kapta a megrendezés lehetőségét, hiszen Brazília telitalálatnak bizonyult. Nem vitás, a futball visszatért a gyökereihez. A hivatalos verzió persze Angliába teszi az amolyan „úri” mulatságnak induló sportág keletkezését, Dél-Amerikában viszont már jóval korábban játszottak hasonló labdás sportokat, a fennmaradt hagyomány szerint a maja civilizáció fénykorában.
Brazíliában a foci nem is számít „igazi” sportnak. Soha nem felejtem el a megdöbbenésemet, amikor egy brazil barátom erről felvilágosított: arrafelé szinte a mozgásfolyamat tanulásának része, ha egy idő után elkezd rugdosni valamit maga előtt a lurkó. „Sportolhatsz bármit, de a foci ott nem az” – ismételgette. A brazil példa az idők folyamán ragadós lett szerte Dél-Amerikában, nehéz körülmények között élő emberek milliói számára tette kézzelfogható valósággá a pillanatról-pillanatra lehetséges újrakezdés, megdicsőülés kontra hanyatlás tanulságát.
Van egyfajta megtisztulási folyamat abban, hogy napjaink 100%-ban profitorientált, merev stratégiai elgondolások által irányított focijában újra legitimitást nyertek a lélek által vezetett, elbukni is tudó hús-vér hősök, nyílt sisakos csapatok. A vb-t övező brazil népünnepély hatással volt még az eddig meglehetősen hűvösnek vélt profikra is. A tapasztalt holland Arjen Robben élete legjobb formáját hozta, ennek okaként az olykor egyenesen őrületesnek vélt atmoszférát jelölte meg. A nemzeti öntudat, identitás szimbólumát hitelesen bíró csapatok tömkelegét véltük felfedezni, akiket utolsó erőtartalékaikat felélve is vitt tovább a szívük áhította cél. Engem személyesen olykor megborzongatott az esélytelennek tűnő kis csapatok héroszi küzdelme, még elbukásuk esetén is. Nem sokan számítottak rá, hogy ennyire jól fognak szerepelni a latin-amerikai nemzeti gárdák, előretörésük mégis egyfajta átrendeződést mutat. Az utóbbi időben a futballvilágot uraló, ámde kizsigerelő idény után érkező, a válogatottságot rutinból, bónuszként megélő tradicionális válogatottak közül sokan buktak el a csoportmeccsek során, elképesztve ezzel a világ közvéleményét. A nehéz helyzetben élő, a jóléti társadalmakkal szemben sokszor életükért küszködő nemzetek gárdái viszont egyetlen hatalmas akaratként söpörtek végig az első meccseken. A természeti és pénzügyi katasztrófáktól sújtott Chile emberei a vb-t megelőzően videóban üzentek a válogatottnak, bíznak bennük. Népek váltak eggyé a csapatukkal. És valójában ez jelentette a nemzetek közötti labdarúgás vonzerejét, atmoszféráját: a népképviselet magas szintű, modern formája ez a világszerte közkedvelt vetélkedésben. Küzdelem, melynek az utolsó lélegzetvételig való hajtás után akár veszítés is lehet az eredménye. Mi értelme ennek? – kérdezhetnénk mi, Európában. A focit gólra játsszák. Ám ez a sportág Latin-Amerikában több. Érdemes megnézni egy Copa Libertadores mérkőzést, ahol a riporter és a közönség már a látványos cselektől is szinte lázba jön. A gól szó pedig körülbelül fél percig tartó kommentátori szertartás.
Vannak még kis és nagy csapatok?
A világbajnokságot persze mind a 32 csapat maximális erőintenzitással kívánta végigjátszani, legalábbis a külső szemlélő így próbálta nézni. Sohasem felejtem el Sanchezzel, egy fiatal cuencai barátommal történő esélylatolgatásaimat a vb előtt. Megjósolta, hogy most jött el az ideje a dél-amerikaiknak, és az európai csapatok közül nem sokan lesznek ott a legjobb nyolcban. Nem sokat tévedett, de azért négyen ott voltak a negyeddöntőben az öreg kontinensről is, megjegyzem: nem érdemtelenül. A vb emberi drámák sorozatát hozta egy kisebbfajta felvonásban. Láttunk példákat a jobb sorsra érdemes afrikai csapatok bukdácsolására. Ezekben az esetekben többnyire nem talált egymásra az ország nehéz helyzetben élő népe, és a követelődző, hazajőve is értelmetlen fényűzésben élő futballista delegáció. Jellemző példa volt erre a kameruniak esete, akik a sikeres felkészülés után teljesen indiszponáltan, fegyelmezetlenségek sora után távoztak a tornáról. Ghána a tragikus hős szerepét játszotta: Asamoah Gyan négy év után csaknem ismételten dicsfénybe vezette csapatát, de a bomlasztó öltözői verekedéseket követő eltiltások után megfogyatkozva elbuktak a fekete csillagok. A hasonlóan tragikus elefántcsontparti kudarcot egy köztudottan vallásos futballista, Jorgosz Szamarasz okozta: ráadásbeli büntetőjével ejtette ki a Drogbáékat. A meccs után kiutazott hozzá legkedvesebb rajongója, Jay Beattey, a Down kóros kisfiú. Támogatása a távolból is megsokszorozta a görög csapat erejét. Afrikából a nigériai szupersasok mellett az új hős, Algéria delegálta magát a kieséses szakaszba, mindezt a Ramadán idején hozták össze a muszlim ország lelkes játékosai. A továbbjutást követő önfeledt ünneplés sajnos közlekedési tragédiák sorozatához vezetett.

Brazíliában a mozgásfolyamat tanulásának része, ha egy idő után elkezd rugdosni valamit maga előtt a lurkó. Fotó: CN
A gyászoló, népükért küzdő játékosok számára a végállomást a tornán legmeggyőzőbb európai csapat, a németek jelentették. A futball multikulturális megújhodása mellett az öreg kontinensen Németország példája mutat a jövőbe: a nemzeti bajnokságokban rengeteg hazai játékossal dolgozó, összeszokott gárdák kiváló formában levő, még erős nemzeti érzést képviselő futballistákat adnak a mindenkori Nationalelfnek. A zárt, fegyelmezett, mégis dinamikusan kontrázó német játékrendszert honosította meg Jürgen Klinsmann az USA, Ottmar Hitzfeld Svájc csapatánál, akiknek izzasztó küzdelem után újfent a nyolcaddöntő jelentette a torna végét. Az elementáris dinamikával, fáradhatatlan játékosokkal dolgozó holland narancsosok az utolsó percekben gyűrték le a karizmatikus Ochoa hálóőr vezette Mexikót. Soha sem felejtjük Chicharito, Marquez száguldásait, vagy éppen a mester, Miguel Herrera profi rétorokat megszégyenítő előadásait. Mexikó volt számomra az egyik legnagyobb lélekkel játszó csapat a bajnokságon. Huanita, cancúni fiatal szerint Ochoa mutatványait a városban kilenc óriáskivetítő előtt, ezrek őrjöngése között kommentálták.
A mexikóihoz hasonlító hősies küzdelem után esett ki a héroszi nemzettudatot hordozó Chile is a házigazdák ellen. Alexis Sanchezék, csúsztak-másztak, akkor is mentek, mikor csak a szívűk vitte őket előre. José, egy bányász megkönnyezte Pinilla sorsdöntő kapufáját, és a drámák sorozatát hozó tizenegyeseket. Ezúttal a zseniális Julio Cesar mentette meg az eddig Neymar által húzott Brazíliát.
Szolidaritás
Az olasz, spanyol, angol csapat elképesztő búcsúzása után Belgium és Franciaország nyolcas döntőbeli szereplése jelentette az igazi európai kontrasztot. A vb meglepetéscsapataként prognosztizált belgák éppoly meggyőző teljesítményt hoztak, mint a gyökerekhez visszatérő, a kilencvenes évek aranycsapatához hasonló játékrendszerű franciák. No igen, a csapat edzője Didier Deschamps, az 1998-as francia világbajnok csapat játékosa volt. A szolidaritás egyik legjobb példája az volt, amikor a csapat algériai származású játékosa, Karim Benzema levélben gratulált a muszlim országnak hősies helytállásuk alkalmából.

A nemzeti öntudat, identitás szimbólumát hitelesen bíró csapatok tömkelegét véltük felfedezni, akiket utolsó erőtartalékaikat felélve is vitt tovább a szívük áhította cél. Fotó: CN
A latin-amerikai sikertörténet szereplői közül végül hárman kerültek be a negyeddöntőbe, az eddigi legvaskosabb meglepetésekkel szolgáló közép-amerikai Costa Rica mellett. Az egészen hisztérikus atmoszférával, eszelős szurkolókkal rendelkező Kolumbia történetének messze legjobb csapatával jutott el a végelszámolás közelébe. Legesszenciálisabban talán körükben figyelhető meg a nemzeti futballdinamika, és a nép szívdobbanása közti összhang. A drogbotrányok, társadalmi különbségek, korrupciós botrányok övezte légkörben egyetlen tiszta fuvallatként dübörög az a labda, aminek követése mindenkinek a közös lehetősége, egyszersmind felelőssége. Számos ismerősöm jegyezte meg, hogy ő csak valami után hajlandó futni, önmagában nem. Való igaz, mi emberek csak akkor tudjuk autónkat értelmes célok felé irányozni, ha ismerjük a töltőállomásainkat is.
Ahogy ezen a versenyen számtalanszor tanúbizonyságát láttuk: a benzin ott van, ahol a szeretet törvényét követjük. Egy-egy szolidáris emberi gesztus, vállveregetés a miért sóhajtása után. Elismerem, elfogadom, ha az adott helyzetben alul maradok a tisztességes versengésben. Világunk is egyre inkább a bajnokok tornájára hasonlít, ahol fontos tevékenységünk az, hogy adott esetben a másik méltó ellenlábasaként tudjunk tüzet csiholni és kihozni azokat az erényeket, értékeket a másikból is, amik benne vannak.
A futball hazatér
Új Város – 2014. július-augusztus