Tíz éve barátok
Média |
jelen és jövő
Matteo Girardi
Hihetetlen, de már 10 éve, hogy 2004. febr. 4-én Mark Zuckerberg feltette az internetre a Thefacebookot. Akkoriban ezt így hívták, névelő volt a szó előtt. A csodagyerek Zuckerberg már a Harvard diákjai közül kitűnt azzal, hogy nagyon népszerű szoftvereket hozott létre. Az első a Match volt, egy egyszerű kis program, amelynek segítségével a felvételizettek listája alapján lehetett beosztani a kurzusokat. Már ebben is megjelent a személyek és a dolgok összekapcsolásának ötlete.

Mark Zuckerberg, az általa megalkotott Facebook jól ismert logójával.
Aztán létrehozta a Facemash-t, melyben két ugyanazon nemű személy fényképét lehetett összehasonlítani, és a vonzóbbat kiválasztani (a bevallott cél az volt, hogy kiderüljön, ki a Harvardon tanuló legszebb lány). Csakhogy a feltenni való fényképeket Zuckerberg úgy szerezte be, hogy feltörte a kampusz kollégiumainak weboldalait. Ezzel a tettével majdnem elérte, hogy kizárják az egyetemről. Ahhoz, hogy legálisan létrejöhessenek ezek a fényképalbumok, az úgynevezett facebookok, egy olyan rendszert képzelt el, amelyhez csak az férhet hozzá, aki önként hozzájárul. Ez az akkor használt közösségi háló, a MySpace létrejöttét követő évben történt, és a Harvard diákjai közös erővel követelték online facebookjukat. A szerző hozzájárult ehhez, és megalkotta a Thefacebookot. Három próbafeliratkozás után Zuckerberg regisztrált be első felhasználóként. Utána két szobatársára került sor, majd egy olyan személyre, akinek Mark átadta szerzeménye tulajdonjogának egyharmadát cserébe a pénzügyi ügyvitelért. (A Harvardon szabadidődben céget alapítani állítólag teljesen hétköznapi dolog.)
A történet folytatása sikerek egymásutánjából áll: 2004-ben a közösségi háló elterjedt az Egyesült Államok egyetemein. Egy évvel később beregisztrálták a facebook.com domaint, majd a Facebook a világ tíz leglátogatottabb honlapjai közé került. Forgalma exponenciálisan növekedett, és 2010 márciusában egy héten keresztül túllépte a Google látogatottságát. Két év múlva pedig a cég megjelent a Wall Streeten és száznégymilliárd dollárra becsülték az értékét. Az óriásvállalat növekedése megállíthatatlannak látszott. Úgy tűnt, (persze a Google-n kívül) senki sem szárnyalja túl a felemelkedésben.
Aztán 2013-ban történt egy meglepő esemény. A huszonhárom éves Evan Spiegel létrehozta a Snapchatet, egy olyan rendszert, amelyben az elküldött röpüzenet kitörlődik, amikor a másik fél elolvassa. Zuckerberg hárommillió dollárt ajánlott neki a termékért, de Spiegel ezt visz-szautasította. Hogyan lehetséges, hogy lemondjon valaki egy ilyen ajánlatról? A Facebook kezdi elveszteni népszerűségét a fiatalok körében és Spiegel abban reménykedik, hogy ezt majd ki tudja használni. A kamaszok egyáltalán nem örülnek, hogy szüleik a mainstream rendszer segítségével ellenőrizhetik barátaikkal való csetelésüket, és ezért elkezdenek másfelé tekintgetni, főleg a WhatsApp és a Snapchat, Magyarországon elsősorban a Viber felé. A kamasz használói bázis fontos és alapvető, ők a közösségi hálók fő jövedelem forrásai, a reklámbefektetések és az online játékok miatt.

Vajon meddig lesz a Facebook az egyik legkedveltebb internetes oldal?
Elindul a hanyatlás?
Egyébként minden cég sikergörbéje előbb vagy utóbb lefelé hajlik. De a Facebooknál ez még a posztmodern gazdaságra jellemző végletes instabilitás ellenére is túl korainak látszik. Egyébként ha megnézzük a statisztikákat a http://www.socialbakers.com_oldalon, Magyarországon a felhasználók száma még egyre nő.
Zuckerberg tervei nagyon bölcsen abba az irányba mutatnak, hogy alkotása globálisan használt eszközzé váljon, hogy a Facebook olyan személyes tulajdon legyen, amelyre széleskörű elterjedtsége miatt rengeteg termelő jellegű és egyéb tevékenységünkhöz szükségünk lesz. Hisz a Snapchat és a WhatsApp jelenleg nagyon sikeresek, de nem lehet velük mindazt az alkalmazást elérni, mint a Facebookkal. Ez utóbbi lehet, hogy a legfiatalabbak számára kevéssé vonzó, de pótolhatatlan eszköz marad. És miért ne lehetne olyan alkalmazást találni a weben, amely digitális tetteink nyomát szükség esetén kitörli? Miközben mi itt a weboldalak sorsán gondolkodunk, a Facebook tízéves születésnapját ünnepli, és egyáltalán nem látszik elkeseredettnek. Így van ez, amikor fiatal az ember: nem aggódik a jövő miatt, mert túlságosan el van foglalva az építésével.
Forrás: CN 2014/4.
Fordította és szerkesztette: Prokopp Katalin
Tíz éve barátok
Új Város – 2014. április