Egység és konfliktus
Társadalom |
Sokszínűség
Tóth Pál
Az egység fontosabb a konfliktusoknál. Az ellentéteket azonban nem kerülni kell, hanem szintézisbe hozni egymással.
Előző számunkban azokat a szempontokat kezdtük el elemezni, melyeket Ferenc pápa gondolkodásunk alappilléreinek tart. Első megállapítása az volt, hogy az idő a tér felett áll, azaz a fejlődést szolgáló, hosszabb távú folyamatok fontosabbak a pillanatnyi sikereknél, amelyeket úgy tudunk elérni, hogy kisebb-nagyobb hatalmi pozíciókra törekszünk. Vegyük most közösen fontolóra a második ilyen elvet, amely az egység és a konfliktusok helyes értelmezését tárja elénk.
Mind az egység, mind pedig a konfliktus fogalma tisztázásra szorul. Az elsőt általában pozitívan, a másodikat pedig negatívan szoktuk értékelni. Az elmúlt évtizedek eseményei, a XX. századi diktatúrák és a második világháború után kialakult plurális és demokratikus társadalmak arra késztetnek bennünket, hogy árnyaltabban lássuk ezt a kérdést. Az egység fogalma – mai felfogásunk szerint – már nem a hasonló gondolkodású és érzelmű emberek társadalmilag aránylag homogén csoportjának összetartozás-élményét fejezi ki. Sokkal inkább a gondolkodásmódját, etnikai hovatartozását, politikai törekvéseit tekintve különböző személyek és csoportok integrációját értjük rajta. Ez az egység tehát a különbözőségeket harmóniában összefogó egység. Ebben az új szemléletben a konfliktusok is játszhatnak pozitív szerepet, amennyiben folyamatosan arra serkentenek, hogy lépjünk túl saját korlátainkon, keressünk közös megoldásokat.
A különbözőség értéke
Az első fontos lépés annak felismerése, hogy a különbözőség érték. Igaz ez az egyház belső életére, de az egész társadalomra is. Az egyházban a sokszínűsé-get elsősorban a Szentlélek ajándékai, a különböző karizmák jelenítik meg. Ferenc pápa hangsúlyozza, hogy maga a Szentlélek az, „aki az ajándékok sokféle és változatos gazdagságát létbe hívja, egyben ő maga hoz létre egy olyan egységet, mely soha nem uniformitás, hanem vonzó, változatos harmónia” (117). Ezt a változatosságot azonban hétköznapi szinten sokszor nagyon nehéz elfogadni. Jól érezzük magunkat az ismerőseink, barátaink körében, és ösztönösen azok társaságát keressük, akik hozzánk hasonló módon gondolkodnak, és életmódjuk nagyban hasonlít a miénkhez. Néha még az egyházi közösségekben is tapasztalható ez, a szélesebb társadalomról nem is beszélve.
Az evangéliumi szeretet arra hív azonban bennünket, hogy minden emberben, minden csoportban fedezzük fel Isten ajándékát, amelyik más, mint amit mi kaptunk Istentől. Chiara Lubich 1949-ben így ír erről: „A keresztények valaha lelkük mélyén keresték Istent. Mintha egy hatalmas virágoskertben álltak volna, ahol csak egy virágot csodáltak., és nem vették észre a többit. Isten tőlünk azt kéri, hogy figyeljünk minden virágra, mert mindegyikben Ő van jelen.” Chiara arra is figyelmeztet bennünket, hogy Isten képét nem csak azokban kell meglátnunk, akikben tündökölnek a keresztény erények, hanem mindenkiben, még a bűnösökben is, akik a kifosztott tabernákulum-hoz hasonlítnak. „A helyesen értelmezett kulturális sokféleség nem sebzi meg az Egyház egységét” – folytatja Ferenc pápa, sokkal inkább segít bennünket abban, hogy az egyház életét a Szentháromság mintájára formáljuk. „A Szentlélek, akit az Atya és a Fiú küld, alakítja át a szívünket és tesz képessé arra, hogy belépjünk a Szentháromsággal való tökéletes közösségbe, ahol minden megtalálja a maga egységét. Ő építi Isten népe közösségét és harmóniáját.” A különbözőségek tehát egészséges dinamikát hozhatnak a társadalom életébe, és az egymástól eltérő elképzelések és az építő bírálatok a fejlődés mozgatórugói lehetnek.
A konfliktus
Az eltérő nézetek és álláspontok azonban nem egykönnyen rendeződnek harmóniába. Sokszor eredményeznek tartós szembenállást vagy szakadást. „A konfliktussal találkozva egyesek egyszerűen csak szemrevételezik, majd továbbmennek, mintha semmi sem történne, és mos-
ák kezüket, hogy tovább folytathassák az életüket. Mások úgy bocsátkoznak bele a konfliktusba, hogy rabjai lesznek, elveszítik a távlatot, saját zavarodottságukat és elégedetlenségüket rávetítik az intézményekre, s ezzel lehetetlenné válik az egység” – elemzi a helyzetet a pápa. Ilyenkor „elveszítjük a távlatos gondolkodást, beszűkülnek a horizontjaink és valóságérzékelésünk töredékes marad” (225).
A keresztények feladata ezzel szemben az, hogy a konfliktussal szembenézzenek. A „konfliktust el kell viselni, meg kell oldani és egy új folyamat összekötő láncszemévé formálni” (225) – érvel a szentatya. Chiara számára minden konfliktus mögött az elhagyott Jézus arca rejlik, a vele való személyes találkozás adhat nekünk erőt arra, hogy szembenézzünk a legnehezebb helyzetekkel is, és szeretetet vigyünk oda, ahol szeretet nincsen. Így lesz az elhagyott Jézus az „egység kulcsa” minden emberrel.
Közösségalkotás
Idézzük tovább Ferenc pápát: „Így a különbözőségek ellenére lehetővé válik a közösségalkotás, de ezt csak olyan nemes személyek tudják megtenni, akikben megvan a bátorság arra, hogy túllépjenek a konfliktusos felszínen, és a többieket legmélyebb méltóságukban lássák. Ehhez van szükség a társadalmi barátság felépítésének elengedhetetlen alapelvére: az egység a konfliktus felett áll. Így a mélyebb értelemben és kihívásként értett szolidaritás történelmet építő stílussá válik, éltető környezetté, amelyben a konfliktusok, a feszültségek és ellentétek változatos egységet alkothatnak, amely új életet fakaszt. Nem azt jelenti, hogy szinkretizmusra vagy egymás elnyelésére, hanem hogy magasabb szinten való megoldásra irányulunk, amely megőrzi a szemben álló pólusok értékes feszültségét.” (227) ■
![]() A családom, a baráti köröm, az ismerőseim, akik között otthon érzem magam. Lehet, hogy itt is vannak konfliktusaim valakivel? Hogyan tudnám feloldani azt? Kik azok, akikkel nem értek egyet és akikkel nehezen tudnék közösséget vállalni bármiben is? Egy másik egyházi csoport, egy másik felekezet vagy vallás, egy másik politikai párt tagjai vagy a szomszédos település lakói? Tudnám-e keresni közülük bárkinek a társaságát? Ferenc pápa arra hív, hogy menjük a „lét perifériáira”. Kikkel találkozhatom ott? Képes vagyok-e szóba elegyedni valakivel, akinek jelentős kérdésekben más a felfogása? Meg tudom őt hallgatni érdeklődéssel?
|
Társadalom – Sokszínűség
Egység és konfliktus
Új Város – 2014. április