Médiavilág – 2012. október
Az olimpia után is
Gyorsabban, magasabbra, erősebben!
Bár a XXX. nyári játékok véget értek Londonban, a modernkori olimpiák hármas jelszava továbbra is igen aktuális. Ehhez az állandó aktualitáshoz kapcsolódik a Magyar Nemzeti Galéria kiállítása, mely október 21-ig tekinthető meg. A mintegy 300 műtárgyat – festményeket, fotókat, plakátokat, szobrokat, filmeket – felvonultató tárlat az egyes sportágak jellegzetességeit, céljait értelmezi műalkotások és relikviák segítségével. A kiállítás célja, hogy a művészetek segítségével megmutassa azt, hogy a címként választott szlogen szavainak jelentése hogyan fejlődött, változott az idők folyamán. A kiállítás kurátorai megjegyezték, hogy nem ragaszkodtak az olimpiai kategóriákhoz, más sportágaknak is teret engedtek.
Októberben széki táncok
Gyermektáncház
Ki ne hallott volna a négy évtizedes múltra visszatekintő magyar táncházmozgalomról? Felső-Tisza-vidéki táncok, széki táncok, somogyi táncok… Akik már megismerték a táncházak magával ragadó, semmivel össze nem téveszthető hangulatú, bensőséges világát, azok most elhozhatják gyermekeiket, tanítványaikat, ismerőseiket. Ezúttal ugyanis az 5 és 14 év közötti gyermekek számára ígérkezik hasznos kikapcsolódás. A Művészetek Palotájában havonta egy alkalommal a vasárnapi Müpa Gyermektáncházban kiváló tanárok segítségével tehetik meg kezdő tánclépéseiket a kisebbek, de a műfaj sajátosságaiból adódóan a fiatalok és a felnőttek sem fognak unatkozni. A belépőjegyhez kötött foglalkozások a hónap második vasárnapján délelőtt 11:00-kor kezdődnek. Októberben széki táncok, novemberben pedig somogyi táncok kerülnek terítékre. Széken a táncokat úgynevezett „táncrendekben” járták, amelyek meghatározták a különböző táncok, a „négyes”, a „lassú”, a csárdás, a „porka” vagy a „hétlépés” sorrendjét. A táncház közönsége valamennyit megismerheti és kipróbálhatja.
Beszélj róla!
Lazhar tanár úr
Sürgősen új tanárra van szüksége egy montreali általános iskolának. A jelentkezők azonban egyáltalán nincsenek sokan, így Bachir Lazhar, az Algériából érkezett, szerény, ám eltökélt tanár mindenféle ajánlólevél nélkül megkapja az állást. A konzervatív elveket valló, ám ezeket a maga visszahúzódó módján komolyan megélő tanár felvilágosult gyermekekkel találja szemben magát, így eltart egy darabig, mire megtalálja velük a közös hangot. Arra is rá kell döbbennie, hogy a gyerekek fejlődő világképét egy közösen átélt trauma határozza meg: Lazhar tanár úr elődje ugyanis öngyilkos lett, méghozzá abban a tanteremben, ahol óráit tartotta. A mindig mosolygós tanár felveszi a kesztyűt, hogy segítsen diákjainak, közben pedig róla is kiderül, hogy tragédiákkal, nehézségekkel teli múltat igyekszik maga mögött hagyni. – Philippe Falardeau rendező szeptember 20-án mozikba került filmje komoly kritikai és fesztiválsikerek után érkezett meg a nézőközönség elé. Gondolatébresztő, komoly kihívásokkal szembesítő alkotás a Lazhar tanár úr, melyet már középiskolás kortól bárkinek jó szívvel lehet ajánlani. Az a típusú film, mely megindít, magával ragad és érzelmileg feltölt. Újabb klasszikus tanárfilm született?
Összeállította: Gőbel Ágoston