Rejtélyes allergia
Meg tudja-e az orvos gyógyítani az allergiát?
Az allergiás beteg olyan anyagokra (allergénekre) reagál fokozott immunválasszal, amelyek az egészséges szervezetre ártalmatlanok. A tünetek leggyakrabban a légutakban, a bőrben vagy az emésztőrendszerben jelennek meg. Hisztamin felszabaduláson keresztül gyulladás alakul ki az érintett helyen, például szénanátha, asztma, ekcéma, hasmenés. Pontosan nem tudjuk, hogy miért allergiás valaki, ennek valószínűleg több oka lehet. A megfigyelések is alátámasztanak néhány elméletet. Például azok a csecsemők, akik falusi környezetben nőnek fel és hamarabb találkoznak a természetben megtalálható allergénekkel, kevésbé lesznek később allergiások. A depressziós, szorongó betegek gyakrabban allergiások, ugyanúgy, mint a túlterhelt, stresszes életvitelűek. Megfigyeltem, hogy asztmás vagy más allergiában szenvedő betegeim sokszor a pszichés állapotuknak megfelelően romlottak vagy javultak.
Jelenlegi ismereteink szerint az allergia nem gyógyítható. Az immunterápiáról mondják, hogy esetleg segíthet, de nagy tömegeknek ez a módszer nem alkalmazható. A tüneteket viszont jól csökkentik a hisztamin felszabadulást gátló gyógyszerek, és az új generációjú készítményeknek már alig vannak mellékhatásai. A gyulladás-csökkentő szteroidokat csak a szükséges mennyiségben, lehetőleg csak a gyulladás helyén alkalmazzuk! Az orrspray, az inhaláló folyadék, a por, a kenőcs nem okoz az egész szervezetben mellékhatásokat, a szteroid injekció vagy tabletta viszont igen!
Nyár van, most a légúti allergia a leggyakoribb, amit a levegőben található allergének, például a gyomnövények pollenjei váltanak ki. Közülük a parlagfű okozza a legtöbb gondot, melynek az elterjedése az utóbbi évtizedekben nagymértékben hozzájárult az allergiások számának drámai növekedéséhez. Virágzásakor a szénanáthások, allergiás asztmások száma megtöbbszöröződik. Pollenje óriási mennyiségben képződik, igen erős allergén. Fontos lenne a parlagfű irtása még a virágzás megkezdődése előtt, vagy pedig az erdők, legelők meghagyása, mert ezekbe a növénytársulásokba a parlagfű nem képes behatolni. Ha ésszerűbben, gondosabban ápolnánk a környezetünket, tünetmentessé tehetnénk, megelőzhetnénk a parlagfű-allergiát.
Nagy Márta
Fotó: Papp Gábor