Településeink közösségi szövetrendszere
A vidék Magyarországon – Magyarország vidéken. Gondolatok a vidék közösségi helyzetéről és lehetőségeiről.
Hazánk vidéki térségeire egyszerre igaz a kincsek, az erőforrások sokasága és azok aktív vagy kényszerű elhanyagolása, parlagon hagyása. Pedig vidéki településeinkben, térségeinkben megannyi lehetőség rejlik.
Természeti értékek és épített környezet, termőföld és a haszonállatok, (közösségi) hagyományok, régi mesterségek ismerete és azok átörökítésének, megújításának képessége. Mindez azonban többnyire szunnyad, illetve hanyatlik, mert az elmúlt évek, évtizedek arra tanították a vidéken élőket, hogy mindezekre nem lehet, nem érdemes építeni.
Az alapvető kérdés tehát az, hogy miképpen szőhető (újra) településeink közösségi szövetrendszere, hogyan tehetők az emberek képessé – vagy mondjuk inkább azt, hogy kompetenssé – közösségük helyzetének értékelésére, értelmezésére, majd sorsuk alakítására.
A család megerősítése
E fejlesztő folyamatok alapja a legszegényebb, leginkább sérült társadalmi szerkezetű térségekben csak a család megerősítése lehet. Látni kell, hogy e téren (is) mekkora az űr: a családalapítás előtt álló fiatalok, de még családos emberek is alig-alig rendelkeznek a családi kompetenciákkal. Mit értünk ez alatt?
-
A képességet a család alapításra, a bizalomra, a kölcsönös elfogadásra, a szeretetre épülő kohézió megteremtésére és fenntartására, a családtervezésre, a gyermek vállalására és nevelésére.
-
A fiatalok és a felnőttek képességét a család és a hivatás összeegyeztetésére.
-
Az idősek képességét a család életébe tagolódó aktív életvitelre.
-
A családok képességét arra, hogy az együtt élő generációk közötti különbségeket erőforrásként tudják felhasználni
Közösségi kompetenciák fejlesztése
A családi kompetenciák fejlesztése persze városainkban, országunk urbánus vidékein is elengedhetetlenül fontos. Az erőforrásait már-már teljesen felélő, mélyszegénységgel, nyomorral sújtott rurális (falusi) vidékeinken azonban mindennemű fejlesztés alapját kell(ene) jelentenie. Ez az a bázis, amelyre biztonsággal építhető a következő lépcsőfok, a közösségi kompetenciák fejlesztése. Miket tartunk e kompetencia főbb elemeinek?
-
A globális világtársadalomba tagolódó nemzeti, illetve helyi társadalom tagjának képességét arra, hogy közösségi, illetve egyéni érdekeit, értékeit felismerje, megfogalmazza és képviselje.
-
A formális és nem formális keretek között működő közösségek, szervezetek kialakításának és működtetésének kompetenciáját, mely magában foglalja az egyén és a közösség képességét arra, hogy más személyekkel, közösségekkel együttműködést alakítson ki, új értékeket teremtsen mind az egyén, mind a közösség és a társadalom dimenziójában.
Kapcsolatok újraépítése
Tudnunk kell azt is, hogy a közösség csak lépcsőfokonként alakítható ki. Elsőként a kapcsolatot kell újrateremteni az emberek között. Találkozniuk kell – a szórakozást jelentő vagy sok esetben inkább a világ elviselhetőségét biztosító – kocsmai alkalmak mellett a település név- és születésnaposait, továbbá újszülöttjeit és házasait közösen megünneplő alkalmakkor, az 1-2 havonkénti batyus bálon, egy közösségfejlesztési folyamat interjúinak közösségi beszélgetésein. Ezeknek a találkozásoknak – és persze egyebek – során a településről folytatott párbeszédben fogalmazódnak meg azok az ügyek, amelyeket közösen lehet, illetve lenne érdemes megoldani. Ilyen például a település autóbuszváróinak felújítása, az egymás hobbijainak megismerését és elsajátítását lehetővé tevő tanulókörök kialakítása, de akár az önkormányzat által kényszerűségből bezárt közösségi ház újranyitása és egy, erre a célra létrehozott civil szervezet által való működtetése. A tevékenységek minél összetettebbek annál inkább igényelnek szervezett, illetve szervezeti kereteket. A szervezet pedig – miközben átéli a szervezetfejlődés tipikus lépéseit – egy idő után közösséggé érik.
Helyi erőforrások
Az előbbiekben írtuk: egy-egy település fejlődése, fejlesztése akkor lesz biztonságos, fenntartható, ha az adott település megfelelően támaszkodik a helyi energiákra, erőforrásokra. Ez jelenti például a természeti és épített vagyont, a hagyományokat, szokásokat, a helyi lakosok szaktudását, a vállalkozásokat, az aktív közösségeket. Településeink fejlődése szempontjából kulcskérdés tehát, hogy ismerjék saját értékeiket, erőforrásaikat és legyenek tisztában azzal, hogy miképpen mobilizálhatják, hasznosíthatják azokat saját közösségük társadalmi-gazdasági fejlődése, fejlesztése érdekében. A helyi erőforrások feltárása, azok felhasználása, hatékonyságának növelése azonban nem jelentheti a külső erőforrások bevonásáról való lemondást. Nem eredményezhet továbbá bezárkózást sem. Ahogyan mi emberek is csak közösségben, kapcsolataink, viszonyaink által, azokban és azokon keresztül vagyunk értelmezhetőek, úgy az egyes települések, térségek is csak egy élénk térségi, megyei, országos, határmenti és európai kapcsolatrendszerben lelhetik meg jövőjüket. A külső erőforrások kapcsán tehát nem a leválás, hanem az azoktól való kiszolgáltatottság mértékének csökkentése a cél. Településeink tehát akkor és úgy biztosíthatják hosszú távú fejlődésüket, ha egyszerre figyelnek befelé, azaz tárják fel erőforrásaikat és növelik azok kihasználásának hatékonyságát, és kifelé, azaz építik ki és szövik erősebbre térségi, megyei, országos, határmenti és európai kapcsolatrendszerüket.
Ditzendy Károly Arisztid, Beke Márton
Fotók: Búza Ágnes és Sudár Imre