Biztos út
A tisztaság közösségi és pasztorális vonatkozásairól beszélgettünk „értelmesen” – ahogy a szerző sikerkönyvének alcíme mondja – Tomka Ferenccel.
![]() |
Az Új Város ezzel az interjúval szeretettel köszönti a 70 éves Tomka Ferenc atyát, akinek lelkipásztori és teológiai munkássága nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a II. vatikáni zsinat szellemisége hazánkban is kibontakozzon, s ahhoz is, hogy a Fokoláre lelkiség elterjedjen hazánkban. Tomka Ferenc egyetemi tanár, sok ismert könyv szerzője, köztük a Találkozás a kereszténységgel, az Új Evangelizáció és az interjúban is említett legutóbbi sikerkönyv, a Biztos út. Feri atya azonban elsősorban ízig-vérig lelkipásztor, akinek elméleti munkássága az életben és a Fokoláre lelkiségben gyökerezik. Sokak lelki vezetője, évtizedeken keresztül segítő barátja, a keresztény közösség fáradhatatlan építője. Lelkipásztori törekvései utóbb a káposztásmegyeri Szentháromság plébánián öltöttek testet, amely mintául szolgál sokak számára az új evangelizációval kapcsolatban. |
Mit takar a könyv alcímében az „értelmesen” jelző?
Több mint harminc éve foglalkozom a csoportbeszélgetés módszertanával, erről több publikációm is megjelent. A lényegi gondolat az, hogy a résztvevőket meghívjuk a közös gondolkodásra, és igyekszünk olyan beszélgetéseket kezdeményezni, olyan kérdéseket felvetni, amelyek segítségével maguk jönnek rá a helyes megoldásra. A rávezetés módszertanának nevezhetnénk ezt az eljárást, amely egészen különböző csoportokban sikeresnek bizonyult ebben a témában is. Amikor az egri szemináriumban tanítottam, meghívtak, hogy KISZ vezető orvostanhallgatóknak beszéljek a szexualitás keresztény felfogásáról. A kultúrházban szervezett egynapos program végén azt mondták, hogy mindenben igazam van. A fiatalok maguk jöttek rá olyan igazságokra, amiről korábban nem gondolkodtak el, csupán átvették környezetük divatos nézeteit.
Logikus gondolkodással az ár ellen?
Sokszor megállunk annál, hogy logikusan felépített előadásokat tartunk, és nem vesszük tudomásul, hogy a fiatalok egy olyan világban élnek, ahol a keresztény értékek válságban vannak, ahol a „szexuális forradalom” az élet szinte minden területén érezteti hatását, és nem leplezzük le eléggé előttük a fogyasztói társadalom logikáját. Az okostelefonokon ma már tíz éves korban elérkezik a gyerekekhez a pornográfia, és szinte mindenütt az ellenkezőjét lehet hallani annak, ami az Egyház felfogása. Sok lelkipásztor, hitoktató és szülő, aki személyesen meg van győződve az egyházi tanítás helyességéről, nem tudja, hogyan képviselje megfelelően a keresztény tanítást. Nem merünk erről megszólalni különösen fiatalok előtt, mert úgy érezzük, hogy túl intim a téma, vagy hogy a fiatalok úgyis kapásból visszavágnának, mert nincs elegendő „modern” érvünk mellette. A könyv megmutatja a lelkipásztorok, fiatalok, szülők számára, illetve a házasok és a házasságra készülő számára is, hogy lehet erről a témáról „értelmesen” és meggyőzően szólni.
Milyen szerepe van ebben a mintaadásnak és a tanúságtételnek?
Mind a könyvben, mind a tisztasággal kapcsolatos kurzusokon alapvető szerepe van a tanúságtevő pároknak. A szentségi házasságra jelentkezők nagy többsége ma együtt él. Plébániánkon a témáról tartott órákon részt vesznek olyan jegyesek és házasok, akik élik a tisztaságot, és ez sokakban megtérést eredményez. Belátják, hogy nem érdemes tönkre tenni szexualitásukat, és érdemes olyan házasságot építeni, amire az Egyház hívja a házasulandókat. A kurzus előtt szoktam a szülőkkel is beszélni, hiszen fontos, hogy ők is ilyen szemléletben segítsék a fiatalokat, még ha maguk nem is így éltek korábban. Hányszor hallom tőlük: „Jaj, ha én ezt tudtam volna!”
A Biztos út tehát nemcsak erkölcsi felvilágosító irodalom, hanem tanagyag is egyben…
Évekkel ezelőtt alakult egy munkacsoport, amely nyolc éve megrendezte az első tisztaságkonferenciát Budapesten. Tőlük kaptam az első biztatást arra, hogy írjak e témáról egy könyvet. Ma mintegy harminc iskolában már tananyag a Biztos út, és sok ifjúsági csoportban is használják. A Szent István Társulat pedig felvette a következő kiadást a tankönyv sorozatába, ajánlott tananyagként. A számos erkölcsteológia megközelítés mellett külföldön is alig találjuk meg a téma tananyagszerű feldolgozását, amely nem csupán erkölcsi, hanem társas pszichológia szempontokra is épül. Szerepet kap a szexualitás hormonológiájának bemutatása is. A mai világban különösen is megérinti ez a természettudományos szemléltetés a fiatalokat-felnőtteket. Ezen felül a könyvben minden témához kapcsolódik egy-egy gyakorlat is, amely a házasságra készít fel. Például: Gyakorold a bocsánatkérést! Minden fejezethez tartozik a témát alátámasztó tanúságtétel is. A könyvvel kapcsolatos párbeszédet és a tapasztalatok megosztását segíti egy honlap is, amelyet munkatársaim szerkesztenek: http://biztosut. blogspot.hu/
Milyen szerepe van a keresztény közösségnek a párválasztásban?
Ha a fiatalokkal merünk közösségben beszélgetni erről a témáról, akkor szükség esetén ők is könnyebben beszélnek küzdelmeikről, választásaikról lelki atyjukkal vagy például a tanúságot tevő párokkal. Továbbá ha egy fiatal tudja, hogy felnőtt közössége mellett társai is hasonlóan gondolkoznak e kérdésről, mint ő – szemben a világ felfogásával – : ez rendkívüli megerősítés számára.
Képesek lesznek a fiatalok megvallani is ezt a meggyőződésüket?
Sokszor hallom a fiataloktól, a témában tartott előadás-sorozatok után (legutóbb idén, néhány hónapja), hogy „Eddig elhallgattam, hogy keresztény vagyok, mert mindezekben a kérdésekben is bizonytalan voltam. De ezek után meg mertem vallani nemcsak kereszténységemet, hanem a tisztaságba vetett hitemet is”. A könyv küldetés-centrikus: segítséget nyújt, hogy ki-ki képessé váljon arra, hogy a párja, a barátai számára is logikusan elmondja, miként készít fel a tiszta készület a jó házasságra. Annak az örömteli felfedezésnek megosztására hív, hogy a tiszta készület teszi lehetővé, hogy jól megismerjük egymást, illetve megtanuljuk az életen át fejlődésre képes kommunikációt. Persze arról is van szó, hogy ez nem könnyű út, de alapvetően emberi, s közben elindít Isten felé is. Az egyház jövője, a társadalom, a család jövője függ attól, hogy képesek leszünk-e tiszta emberként élni, és apostolai is lenni a tiszta emberi életnek.
Tóth Pál
Fotó: Erhardt Gyula
![]()
Részlet a könyvből: „Ahogy a világban előretört a szexualitásnak egy eltorzult szemlélete, úgy kezdett növekedni sok fiatalban a felelősség, hogy váljanak Jézus tanúivá. Napjainkra milliókra nőtt azoknak a fiataloknak a száma, akik elhatározták, hogy összefognak, hogy erősítsék egymást és a többi fiatalt a jézusi életben, a tisztaságban. Az igazi keresztény, Jézus erejével, mer „szembe” úszni az árral, mer szembeszállni a fennálló világnézettel. Vállalja, hogy tanúja legyen az Igazságnak és a Tisztaságnak. Mert tudja, hogy sok körülötte élő fiatal is erre vár, még ha sodródnak is az árral.” |