Dekódolni egy szentmisét
Megkapóan új lehetőség csillant fel számomra, ahol megélhetjük a kölcsönösséget. Az utóbbi időben a következő kérdések foglalkoztattak egy-egy hétköznapi szentmise kapcsán. Vajon mi, új generációk, kapcsolatban vagyunk-e az Egyház kétezer éves hagyományával? Tudatos párbeszédet folytatunk-e saját keresztény kultúránkkal, hogy azt jobban megismerjük és időszerűen alkalmazzuk életünkre?
Arról van szó, hogy nem akarok félig-meddig részt venni a liturgián, nem beszélni a szimbólumaink nyelvén, vagy hadilábon állni a májusi litániával. Megfordítva: szeretném, ha az Egyház számíthatna rám, hogy egészen bensővé tegyem a kereszténységet és az ezt hordozó hagyományokat.
Mondok egy példát arra, hogyan segítenek engem a felsoroltak. Magamban is tapasztalom azt a korunkra jellemző tendenciát, amely az érzelmeknek tulajdonít elsősorban jelentőséget. A misén, az imádságban az érzelmi megerősítést várjuk, emotív szempontok szerint válogatunk az Egyház tanításából, és döntéseinket – egyéni és társadalmi szinten is – gyakran érzelmi benyomások mentén hozzuk. Pedig a liturgia az egész embert akarja bevonni az istendicséretbe. Az akaratom, az összeszedettségem, a tetteim – melyeket napközben az Ige szellemében próbáltam megélni – avagy az életvezetésem rendezettsége mind-mind helyet találnak benne. Ha így élek végig egy misét, akkor éppen ahhoz kapok hathatós segítséget, hogy tudatosabb életet éljek. Ehhez azonban nyitottságra van szükség, hagynunk kell, hogy a szentmise valósága alakítson bennünket, lerombolja előítéleteinket, megválaszolja kérdéseinket. Így egyszerre egységben tudjuk magunkat az egész történelmi Egyházzal, és ugyanakkor hozzájárulunk annak sokszínűségéhez, hiszen a mai kor igényeinek megfelelően váltjuk életre hitünk titkait.
Május hónapban felfedezhetjük például a Loretói litánia mélyebb titkát. Mi is élhetjük Mária életét, mi is lehetünk mások számára „bűnösök menedéke”, a „mennyország kapuja” és így tovább.
Még egy szempont: ha nem ismerjük kincseinket, akkor újítani is kontár módon fogunk. Az álmom tehát az, hogy minél több fiatalt meg tudjunk hívni arra, hogy együtt fordítsuk le az evangéliumot a mai korra, és bátran tegyük magunkévá az Egyház hagyományát.
Pákozdi Nóra
hittanár-etikatanár és teológia szakos hallgató
Új Város – 2012 július-augusztus
nézőpont
DEKÓDOLNI EGY SZENTMISÉT