Mennyi alvásra van szükségünk?
A mai rohanó világban kevés időt szánunk az alvásra, pedig a tizenévesek alvásigénye átlagosan napi 9 óra, a felnőtteké 7-9 óra lenne.
Egyéni különbségek természetesen vannak, de a rendszeresen kevesebbet alvók nehezebben oldják meg a szellemi feladatokat, kreativitásuk csökken, és a szokatlan körülményekre való reagálásuk romlik. A kávé, a kóla és a különböző energiaitalok elnyomják ugyan az álmosságérzetet, az alvásigényt azonban nem befolyásolják. Túlzott fogyasztásuk veszélyes, mert a fáradtság, álmosság figyelmeztető jelei nem észlelhetők, ezáltal a szervezet tartalékai könnyen kimerülnek. Sokszor találkozom betegeim körében is olyan gondokkal, amelyek egyértelműen a szervezet „kizsigerelésének” következményei. Ilyenek például a fentieken kívül a koncentrálóképesség zavarai, a szorongás és a stressz hajlam növekedése, de sok egyéb mellett az immunrendszer betegségeivel és az elhízással is összefüggésbe hozható a kialvatlanság.
A fiatalok könnyebben bepótolják az elmaradt alvást, ha lehetőségük adódik, és gyorsabban regenerálódnak, az életkor előrehaladtával azonban egyre gyakoribb, hogy a fáradtság ellenére sem tudja kialudni magát a túlhajszolt ember. Átmenetileg altató-, nyugtató- és szorongáscsökkentő gyógyszerek adása is szükséges lehet, mert ezek segítik az elalvást és csökkentik az éjszakai felébredések számát. A tartós gyógyszerszedést azonban kerülni kell, mert az alvás szerkezetét felborítják, és nagy a hozzászokás veszélye is, a megvonási tünetek pedig erős ellentétes hatásokkal járnak, az alvászavar inkább felerősödik.
A legjobb kezelés az életmód megváltoztatása: nappali rendszeres testmozgás, fizikai aktivitás, este pedig a lefekvéssel kapcsolatos szokásrendszer kialakítása. Alapvető, hogy a további ébrenlétre csábító eszközöket (TV, számítógép) ki kell tudni kapcsolni!
Jó, ha még a lefekvés előtt le tudjuk tenni gondjainkat imádkozással, megbeszéléssel, az alvászavarra vezető komolyabb problémákat, betegségeket pedig megfelelően kezelni szükséges.
Nagy Márta
Új Város – 2012 január
Életmód – megkérdeztük – Egészségünk
MENNYI ALVÁSRA VAN SZÜKSÉGÜNK?