Ez minden fáradtságot megért
V e l ü n k t ö r t é n t KÉT VILÁG TALÁLKOZÁSA
Cravero Ágnes
Ez minden fáradtságot megért
Rendhagyó vendégség keretében találkoztak a budapestiek és ózdiak. |
Amikor értesültünk arról, hogy Budapestre jönnek az ózdi II. János Pál Általános Iskola tanulói egy cirkuszi előadásra, természetes volt, hogy a XVI. kerületi Néri Szent Fülöp Katolikus Általános Iskola gyerekei megragadják az alkalmat a találkozásra, hiszen már egy ideje kapcsolatban állnak egymással. A nérisek azt is elhatározták, hogy játék-, élelmiszer- és ajándékgyűjtést is szerveznek az ózdiaknak.
Lassan haladt a szervezés, mert sok egyéb teendővel esett egybe a készület. Például iskolai koncertre próbáltak éppen a vendégeket fogadó hetedik és nyolcadik osztályosok, és a tanári kórus is intenzíven gyakorolt. Az ózdiak látogatása tehát éppen akkorra esett, amikor minden a feje tetején állt. Két nappal érkezésük előtt még nem tudtuk, milyen asztalnál ebédelnek, lesz-e elegendő szék, elférnek-e a kis tornateremben.
De sok munkatársam jó szándéka, segítsége révén, minden a helyére került. Erejüket megfeszítve végezték a rájuk jutó külön feladatokat. A gondnokok kiürítették a tornaszobát, kitalálták honnan szerezhetnek asztalokat és padokat, berendezték és otthonossá tették a helyiséget. A konyhások megterítettek, mosogattak. A gazdaságis kigondolta, miből lehetne meleg ebéddel fogadni a vendégeket, bérelni az asztalt és a padokat. A titkárnők ajándékokat csomagoltak és a névjegykártyákat készítették. A takarító nénivel közösen szabtuk a terítőt az asztalokra, ő főzte a kávét. Az igazgatónk nagyvonalúan vállalta a költségeket. Igazgatóhelyettesünk a szervezésen túl mindenhol ott volt, ahol kellett, segített, tanácsot adott. Az angol tanárnő bátorította a gyerekeket, ötleteket adott nekik, miről lehetne beszélgetni, hogyan lehet barátságot kialakítani a vendégekkel. Egy-egy órát arra is szánt, hogy átgondolják, miként tudnak majd a cigány gyerekekkel beszélgetést kezdeményezni. Az erkölcs és hittantanár az egész fogadás lelki előkészítését vállalta, személyes beszélgetésekkel is. Tudatosította a tanulókban, hogy mindarról, amiről előzőleg elméletben beszélgettek az órákon, azt most a gyakorlatban megvalósíthatják. Így minden gyerek önkéntesen vett részt a programban.
Amikor végre megérkeztek az ózdiak, a nérisek ott tolongtak, harminchárom gyerek és hét felnőtt jött, de eltartott egy ideig, mire minden gyerek talált a vendégek közül valakit, akivel megkezdhette az ismerkedést. Nagy szeretettel, odafigyeléssel végezték a feladatukat a nyolcadikosok, akik az ebédnél segítettek. Utána örömmel mutatták meg az iskolát az ózdi csapatnak.
A kollégák erejüket megfeszítve végezték feladataikat, ebéddel is várták az ózdiakat. |
A megnyitón mindkét iskola igazgatója rövid beszédet mondott, és nagyon szépen szólt az ózdi iskola furulya zenekara, majd dalokat, verseket hallottunk. A nérisek két harangjátékot mutattak be. A program végén az induló busz csomagtartója megtelt ajándékokkal. Nagyon sokak gondos keze munkája, odafigyelése, lemondása árán gyűlt össze ennyi minden. Többek között a „Háromhegyek Közhasznú Egyesület”-től is kaptunk szép ajándékokat. De az ózdi gyerekek is hoztak magukkal ajándékokat, ezeket szétosztottuk a mieink között.
A viszontlátás reményével búcsúztunk. Tavasszal várnak minket egy barátságos focimérkőzésre. Akivel csak beszéltem, mindenki jól érezte magát, örült, hogy segíthetett, részese lehetett ennek a találkozásnak. Nagyon jó, hogy a gyerekek megtanulják elfogadni a más közösségből érkezőket. Búcsúzáskor voltak gyerekek, akik megölelték egymást. Tervezték páran, hogy a facebookon tartják majd egymással a kapcsolatot.
Az ózdi iskola igazgatónője is látta, amint egy magyar és egy cigány gyerek megölelte egymást. Azt mondta: „Ez minden fáradtságot megér.” Egy ilyen „látvány” után szívesen adminisztrál két hónapig is, zokszó nélkül.
Két néris gyerek így reagált: – Az ózdiak nagyon kedvesek voltak. Amikor beszélgettem velük, sokat megtudtam róluk. Iskolájuk kisebb, mint a miénk; sokan vannak testvérek; kötődnek egymáshoz. – Nagyon jó érzés volt másokat megismerni. Ne ítéljünk meg senkit, például azért, mert másképp néz ki. Új barátokra találtam. Az egyik ózdi gyerek ezt írta: – Először, amikor mondták, hogy találkozni fogunk a nérisekkel, a legrosszabbra készültem fel, de egyáltalán nem volt rossz. Beszélgettünk az iskoláról és a témákról. Aztán meg előadtak a nérisek egy darabot, ami nagyon jól sikerült, aztán meg jött a szomorú búcsúzás. |
Fotók: Cravero Ágnes fotóalbumából
Új Város – 2015. február