Olvasóink tollából – 2015. február
T á r s a l g ó OLVASÓINK TOLLÁBÓL
A lélek ereje
Az Evangéliumban olvassuk, hogy Jézus azt mondja: „Ne azoktól féljetek, akik megölik a testet, hanem akik a Lelket, vagy mindkettőt…”
Természetesen ezzel eszem ágában sincs a fizikai életet kioltókat felmenteni, vagy védeni! De ne essünk bele abba a tévedésbe és csapdába, amiben úgy tapasztalom, hogy a „világ”, és nagyon hatékony kiszolgálója a média feje búbján túl is benne van, hogy a fizikai létezés a minden, és a lelki valóság, a lelki létezés, a lelki minőség nincs, illetve az ilyen – lelki – típusú emberi értékek, megnyilvánulások, érzések, gátlástalanul és cinikus (bocsánatot kérek: perverz) élvezettel megalázhatók, megalázandók, pusztíthatók, pusztítandók; vagyis megölhetők, megölendők…
Ismétlem: sem felmenteni, sem védeni nem áll szándékomban. (Persze: mint Krisztus egy méltatlan követője ez is feladatom, nem jogi, de lelki értelemben).
De ne higgyük azt, hogy a fizikai élet kioltása nagyobb rossz (bűn), mint a Lélek gyalázata, pusztítása; mert pont fordítva van!
Ferenczy Zoltán
Általános provokáció
A párizsi események mélységesen elszomorítanak, és közös gondolkozásra hívnak bennünket.
A testvériség kultúrájában semmilyen helyzetben sem elfogadott az emberi élet kioltása. Érdemes elgondolkozni azon, hogy az az ideológia, ahol a sajtó- és a szólásszabadság nevében bárki bármilyen formában kifejezheti a véleményét – akár provokatív módon – milyen értékeket rejt magában. A test meggyilkolása éppoly romboló, mint a lélek megölése. A szólásszabadság nem téveszthető össze a vallásgyalázással.
A kölcsönös szeretet – ami minden vallás alapjául szolgál – egymás kultúrájának és vallásának a tiszteletben tartását is magába foglalja.
Annak ellenére, hogy a párizsi lap szerkesztősége elleni merényletet muszlimok követték el Mohamed próféta megsértésére hivatkozva, nem jelenti, hogy minket, hívő keresztényeket nem sértett meg és provokált a francia újság.
Feltehetjük a kérdést, ha nem történnek meg a párizsi események, akkor is hallottunk volna a Charlie Hebdóról, és a keresztény hitünket sértő, gyalázatos karikatúráikról? Ha nem, akkor miért nem? Ha igen, akkor mit cselekedtünk volna? Elképzelhető, hogy a világ más pontjain is hasonlóan bánnak a keresztényekkel, csak egyes médiumok szemet hunynak felette?
Szükség van a hitben egy „jófajta” radikalitásra, ami ráébreszt bennünket arra, hogy nyitott szemmel és szívvel járjunk a világban, és mi is Jézus apostolai lehessünk a környezetünkben.
Rendkívül fontosnak tartom a párbeszédet a keresztények és a többi vallás képviselői között, hogy a lélek rombolása helyett a lélek épülését segítsük elő minden társadalomban.
Szép Dávid
Örömet szerezni
Egy nagyon szép ökumenikus imaóra után hazafelé mentem zajos, poros, piszkos utcánkon és előttem egy nagyon kövér, fiatal nő ment, aki trágárságokkal teli szöveget ordított az előtte szaladó két év körüli gyerekének. Átéreztem félelmét, hogy félti, kisfia leszaladhat a járdáról és baleset érheti.
Én is átéltem ilyen helyzetet unokáimmal, ezért mellé álltam, hogy együtt legyünk ebben a helyzetben. A kisgyerek váratlanul egyszer csak megfordult és szaladt vissza anyukájához. Mikor odaért, anyja igen csak csúnya szavak kíséretében egy jó nagy pofont kevert le neki. A kicsi meg sem lepődött, sírni sem sírt.
Ekkor lehajoltam hozzá és mondtam neki, hogy máskor fogja meg anyukája kezét és ne szaladjon el tőle, mert ez nagyon veszélyes. Meglátva a kisgyerek ragyogó szemeit és aranyos kis arcocskáját, őszintén megdicsértem anyukájának, mire ő, akinek szintén nagyon szép vonásai voltak, elkezdett magyarázni a kisfiúnak, miközben megfogta a kezét: „Látod így kell menni az utcán, hogy fogod a kezemet és nem szaladsz el tőlem, mert nagy baj lehet belőle!”
Nekem pedig mosolyogva mondta: „Köszönöm szépen, hogy segített.” Majd barátságosan elváltunk egymástól.
Szalainé Simkó Hilda
Új Város – 2015. február