Cigányok a nagyvilágban
Új fejezet nyílt a cigányok és nem cigányok közötti kapcsolatban
Mindez húsz évvel ezelőtt kezdődött Argentínában, Cordoba egyik plébániáján. A közösség egyik tagját felkereste egy cigánygyerekekből álló csoport. Megkérték, sürgősen menjen el velük megnézni a nyomornegyedükben található Szűzanya képet, mert állításuk szerint az könnyezett. Így alakult ki a kapcsolat a cigány közösséggel, majd néhány hívő minden nap összegyűlt, hogy imádkozzon a gyerekekkel a téren.
A kezdeti közös sikerek ellenére azonban két év után az imacsoport felbomlott, és tíz évnek kellett eltelnie, hogy a folyamat újból beinduljon. Annak a csoportnak köszönhetően tört meg a jég, mely minden hétfőn a valle-i Miasszonyunk barlangban, a cigány negyed főterén imádkozik. „Felül kellett emelkednünk a félelmünkön, az előítéleteinken, a különbségeken, az elutasításon, ami ebből a félreértésekkel teli kapcsolatból született – meséli Maria Teresa Sosa, a Fokoláre Mozgalom önkéntese – és így a köztünk álló falak leomlottak. Felfedeztük, hogy a cigányok nagyon szeretik hallgatni az életigét, de mivel többségében analfabéták, nem tudják elolvasni.”
Az imacsoporthoz később a Fokoláre más tagjai is csatlakoztak. „A kölcsönös szeretetben akarjuk kialakítani a kapcsolatainkat – folytatja Maria Teresa –, tudni egymás nevét, a másik szemébe nézni és meghallgatni őt, eggyé válni vele. Gondolok például arra, hogy ünnepet rendezünk egy baba születése alkalmából, vagy meglátogatjuk a betegeket a kórházban. Egyiküknek a betegek szentségét is kiszolgáltattuk. Az evangelizáció útját járva lefordíttattuk roma nyelvre a különböző imákat, a Miatyánkot, az Üdvözlégy Máriát, a Dicsőséget. Amikor hallanak minket így imádkozni, a gyerekek azt mondják, közülük valónak éreznek.”
Azért, hogy a társadalom figyelmét is felkeltsék, a következő fontos lépés az volt, amikor közösen ünnepelték meg a Romák Világnapját, amiről ők még nem is hallottak. Ezt az alkalmat azóta minden év április 8-án megtartják a médiának köszönhetően is: a cigányok rendszeresen részt vesznek a Mária Rádió egyik adásában, ahol bemutatják szokásaikat. Az egyik újság pedig cikket írt a cigánymisszió tapasztalatairól. Ez az ismertség segített, hogy Maria Teresa egy tantestületi alapítvánnyal közösen programot indíthasson az írásbeliség terjesztésre.
A hidat az argentin közösség oldaláról is építik. Az egyik középiskola mellett cigányok élnek, és eddig semmilyen kapcsolat nem volt közöttük. Az egyik tanár felhozta a kisebbségekkel szembeni előítélet problémáját, és néhány újságírást tanuló diák egy riportot állított össze „Kreolbőrűek és cigányok – a párbeszéd kezdete” címmel. (A kreolbőrűek szó alatt az argentinokat értik.) Márciusban, az iskolai év kezdetén az aulában fenntartottak ülőhelyeket a cigánygyerekeknek is, akiket eddig kirekesztettek, és ez a csoport is részt vett a gólyatáborban.
Számos kezdeményezés indult be, szabás-varrás óra a lányoknak, hittan a gyerekeknek. „A vágyunk az, hogy országszerte felépítsük ezeket a társadalmi hidakat.”
Forrás: focolare.org
Fordította: Szeles Ágnes
Új Város – 2014. július-augusztus
Társadalom – egyház és a cigányok