Öregszem?
Nézőpont – Identitás
Sudár Balázs
Te már öreg vagy! – kaptam meg egy gyerektől a napokban. Másoktól azt hallom, hogy nem nézek ki harmincötnek. Én úgy fogalmaztam meg, hogy nem 35 éves vagyok, csak 35 éve születtem.
A kor több tényezőből áll össze. Az egyik a naptár, ez objektíven mutat egy számot. Érettségikor egy osztálytársunk egy negyvenes fickóval járt – azt mondtuk „milyen öreg”. Nos, öt év és negyven leszek. És öregnek azért még nem érzem magam.
Az ember érzett korát ugyanis sok minden más is befolyásolja: a test egészségi állapota, a pszichikai fáradtság, megtörtség vagy mások viszonyulása, visszajelzése. Egy dolog, ami nagyon zavar, amikor hetvenes-nyolcvanas emberekre valaki „objektíven” rámondja, hogy fiatal. Nem. Lehet fiatal szellemileg, akár még egészségileg is, de objektíven nem fiatal. Ez a felfogás abból a vágyunkból ered, hogy minél tovább éljünk. De ne felejtsük el: a homo sapiens természetes élettartama kb. 30-45 év. És azért, hogy szellemileg és testileg fiatal maradjon, szintén tennie kell. Kell örökölni egy jó alkatot, és egészségesen élni.
Ezt viszonylag könnyebb megtenni. Sokkal nehezebb szellemileg nem megöregedni. Én a magam számára ott húztam meg ennek a határát, amikor valaki elveszti az aktivitását, rugalmasságát és „körbe-körbe kezd járni”: mindig ugyanarról, leginkább magáról, a nehézségeiről beszél, amikor már nem képes alkalmazkodni. Nézzünk körül: szerintem mindenki lát maga körül ötvenes-hatvanas embereket is ilyen életállapotban. Az, hogy ennyit olvasok, hogy minden foglalkoztat, kicsit tudatos döntés is. Így akarom megelőzni azt, hogy elkezdjek önmagam, betegség és pánik körül forogni, amire azt gondolom, mindenkiben megvan a hajlam. Mert aki 85 évesen szórakoztató, érdekes dolgokat tud megosztani, akivel intellektuális beszélgetést lehet folytatni, akinek tervei vannak, az számomra sokkal kevésbé öreg, mint aki hatvan, de csak betegséggel, problémákkal és önmagával tud foglalkozni, és akinek egyetlen „terve” van, a saját halála.
Új Város – 2014. július-augusztus
Nézőpont – Identitás