A felkelő nap országában
Folytatjuk sorozatunkat, amelyben beszámolunk Maria Voce, a Fokoláre Mozgalom elnöke kéthónapos útjának jelentősebb állomásairól.
„A buddhista Risso Koszej-kaj (RKK) mozgalom egyik tagja Olaszországban a mi vallásunkat tanulja. Biztos benne, hogy létrejön bizonyos egység mozgalmaink között. Ezt kéri Istentől és Buddhától. Majd meglátjuk” – jegyezte föl naplójába Chiara Lubich 1981. december 16-án. Épp Tokióba tartott repülőn, és nem gondolta volna, hogy felszólalása, amit a RKK Nagy Szent Termében mondott buddhisták ezrei előtt néhány nap múltán új fejezetet nyit a vallásközi párbeszédben. A kölcsönös tiszteleten és megbecsülésen alapuló együttműködés kezdete volt ez a két vallás követői között.
Idén januárban Maria Voce, a Fokoláre jelenlegi elnöke is elfogadta Nicsiko Nivano meghívását, és ezzel megerősítette, hogy a párbeszéd továbbra is az egyik legfontosabb terület a mozgalom életében.
„Meghatottan állok itt a szent teremben, ahol Chiara Lubich 1981-ben beszélt saját hitbéli tapasztalatáról” – kezdte beszédét, amelyben visszaemlékezett, milyen mély testvéri kapcsolat szövődött Chiara és Nikkio Nivano, a hatmillió buddhistát számláló RKK alapítója között. A vallási és kulturális különbözőségen túl kezdettől fogva meglepően sok közös pontot talált Chiara a két mozgalom gondolkodásában. Ezt nem emberi erőnek tulajdonította, hanem Isten természetfölötti művének, hogy megvalósíthassa az emberiségről az Ő tervét, amit még nem igazán ismerünk. Ha visszatekintünk a Fokoláre több évtizedes párbeszédének a történetére, ezt a tervet látjuk kirajzolódni.
Az egyik első találkozása után mondta Chiara a japán vezetőknek: „Ennek alapján remélhetjük, hogy más mozgalmak is születtek ilyen céllal. Fel kell fedeznünk őket.” És az idő igazolta őt. Párbeszéd indult hamarosan a Muslim Society of America tagjain keresztül az afroamerikai iszlámmal, és a Gandhi-követő Szuajadhja mozgalom révén a hindu világgal az egyes vallások követői közt kialakult megújulási mozgalmaknak köszönhetően.
A kapcsolatokat megkönnyíti e mozgalmak sok közös jellemvonása: mivel a huszadik században születtek, válaszolnak a mai világ problémáira; világiak alapították és vezetik őket vallási elöljáróikkal összhangban, ezért képesek jobban népszerűsíteni a hitüket, aminek közösségi oldalát hangsúlyozzák különösen.
Nivano, a RKK alapítója például mindig is állította, hogy a buddhizmus három kincse közül a legfontosabb a szangha, a közösség. Az ember egyedül soha nem tudja megismerni és megérteni az igazságot. A csoport, és még inkább a közösség lehetővé teszi, hogy bátorítsuk és megvilágosítsuk egymást. A Fokoláre Mozgalom II. János Pál pápa szavaival élve „erőteljes közösségi lelkiséget” kínál követőinek.
Ez a dimenzió teszi lehetővé az egyes vallásokban, hogy a közösségekben elmélyített hit kihasson az emberek egyéni életére és a társadalom életére a gyakorlatban is: a politika, a szociális szféra, a kommunikáció, a pedagógia, a gazdaság és a művészetek világára.
A mai ember jobban hisz a tanúságtevőknek, mint a tanítóknak – mondta VI. Pál pápa. E mozgalmak alapítói, bár a maguk karizmatikus erejével, mégis a világ minden részén követhető mintát állítanak. Ami nem csak a keresztények kiváltsága.
Maria Voce Tokióban újra átélte e mély barátság hosszú történetét. Chiara örökségét látva hangsúlyozta, hogy folytatni szeretné, amit elkezdtek az alapítók. A RKK mostani elnöke üzenetben köszöntötte őt Chiara halálának évfordulóján, amelyben így ír: „Kívánom, hogy a Fokoláre és a RKK között felépült kapcsolat tovább erősödjön és vezéreljen minket, hogy együtt haladhassunk az igazság útján. Ünnepélyesen megígérem, hogy veletek együtt én is erre törekszem.”
„Teljesen egyetértek – hangzott a Fokoláre elnökének válasza. – A világ jövője attól függ, hogy vannak-e olyan emberek, akik át tudják itatni szeretettel, nem behatárolt, hanem egyetemes szeretettel. Már elindultunk az úton, és kölcsönösen bátorítjuk egymást. Kívánom, hogy ez állandó és szívbéli megtérésre vezessen, és egyre inkább tudatában legyünk, hogy minél inkább szeret az ember, annál inkább megtalálja Istent – ahogy Chiara mondta.”
A tokiói találkozások a Nivano családdal, a közvetlen munkatársaikkal, a hívők ezreivel a Nagy Szent Teremben, valamint az ifjúsági vezetőkkel, megpecsételték ezt a barátságot, és a folytatásra bátorítottak „közös zarándokutunkon a fény forrása felé, még akkor is, ha más az istenképünk, mert ez a vallásközi párbeszéd” – ahogy XVI. Benedek pápa mondta 2010. március 10-én.
Szerkesztette: Reskovits Ágnes
Fotók: CN (3), SIF (2)
54 ÉVE A FÜLÖP-SZIGETEKEN Maria Voce ázsiai útja Japán után a Fülöp-szigetekre vezetett. Az országban jelentős fejlődés ment végbe, mióta Aquino asszony békés forradalma újra kivívta a demokráciát. Mégis jellemzik a mély ellentmondások: a javak nyolcvan százaléka a lakosság öt százalékának a kezében van, és sokaknak csak napi egy étkezés jut. Emellett földrajzi fekvése miatt igen gyakran sújtják természeti katasztrófák. A bizonytalan gazdasági helyzet és a súlyos politikai manipulációk közepette, mint egy tiszta hang tűnt fel Aquino asszony fiának a neve. Noj Noj esélyes lehet az elnökségre. Ebben az egyáltalán nem derűs helyzetben mégis örömteli nép fogadta az ide érkezőket. Több mit ötven éve működik a szigetországban az egység lelkisége, mely nem csak a vallási életben gyümölcsözött, hanem a gazdaság, a politika és a média világában is. Maria Voce ezzel találkozott. A Fokoláre Mozgalom elnöke Manilában részt vett a Fülöp-szigetek papjainak nemzeti kongresszusán. 5500 pap és 87 püspök előtt tett tanúságot világi tapasztalatáról. A felszólalásra Rosales manilai érsek kérte föl. Szívből jövő köszöntésében kiemelte, hogy „a mozgalom segítségével olyan közösségek születnek, ahol ténylegesen a kölcsönös szeretet parancsa szerint élnek, és ennek köszönhetően elmondhatják, hogy a Szent köztük él. Mivel mindannyian és folyamatosan erre törekszenek, jelentősen elősegítik, hogy az egyház kilépjen a kultikus épületek falai közül, hogy a papok és a világiak teljes közössége révén közelebb kerüljön a mai emberhez. Így együtt teszünk eleget a meghívásnak, hogy evangelizáljuk a világot.” |
Új Város – 2010 július-augusztus
az egység lelkisége – ázsiai körutazás 2
A FELKELŐ NAP ORSZÁGÁBAN