Fejesugrás az életbe
A Genfestre való készület közben megállt egy pillanatra a szervező csapat ifjabb része. Feltettük magunknak a kérdést, mi kéne a továbbhaladáshoz – a konkrétumokon túl, lelki értelemben. Mert a falat nagy. Ami előkerült: fejest kell ugrani.
Amikor néhány évvel ezelőtt művészeti képzés keretében színészmesterséget tanultam, az egyik órán érdekes feladatot kaptunk vezetőtanárunktól. Egy tanterem nagyságú helyiségben valaki beállt a kör közepére. Becsukta a szemét, tapsolt egyet és a taps után megfeszített testtel elkezdett hátrafelé dőlni. Egy meghatározott embernek pedig az volt a feladata, hogy a taps jelzésre befusson és elkapja az illetőt hátulról. Bizalom. – Kicsit félelmetes ugyan és még azt is elhiszem, hogy nem mindenki kap hozzá kedvet. Mégis, ez a kis dolog elgondolkodtatott Istennel kapcsolatban. Vajon rá tudom-e bízni énemet? El tudom-e engedni magam semmiért sem aggódva, teljesen ráhagyatkozva, veszélyt is vállalva?
Újra és újra rá kell döbbenni, hogy mennyire szeretjük életünk gyeplőjét saját magunknál tartani. Sőt, még meg is ideologizáljuk, hogy ez miért jó. A dolgok beláthatósága, a kellemetlen, váratlan helyzetek minimálisra szorítása sokat számít. Az élet úgyis csupa meglepetés – ezt tapasztaljuk nap mint nap. Legalább amiről én magam szabadon dönthetek, az legyen rendszerezett és tiszta. Csak ne kéne annyiszor mondanunk, hogy „Legyen meg a Te akaratod!” – amikor legbelül kevéssé vágyunk rá, mert ki tudja, mi a csudát kér most Isten. De mivel jó keresztények vagyunk, és nem szeretnénk a gyehenna tüzén elégni, ezért mondogatjuk buzgón. Igazán elmélyült beszélgetést sem szeretnénk Vele, hiszen akkor talán olyasmit találna mondani, ami saját terveinkkel nehezen hozható össze. Nem merünk fejest ugrani bízva abban, hogy Isten biztosít minket (pedig megteszi!). Még úgy is túl kockázatos, hogy állítólag ő olyan jót akar nekünk, amit még mi sem tudunk magunknak kívánni. Szépen hangzik. És ezernyi példa igazolja is…
Eszembe jutnak azok az évek, amikor elkezdtünk „gyakorlatozni fejesugrásból”. Itt máris megállnék, hiszen az egyik leglényegesebb dolog pont az volt, hogy ezt közösen tettük meg. Nem kell nagy dologra gondolni, egy budapesti albérlet és négy huszonéves egyetemista srác. Régóta ismertük egymást, de nem csupán ennyi kapcsolt össze bennünket. Elkötelezettek voltunk abban, hogy valami igazán nagyot alkossunk. Itt nemcsak az ifjonti világmegváltó tervekre lehet gondolni, hanem egy olyan kimondott – mondjuk így – szövetségre, melyet folyamatosan meg-megújítottunk. Mi volt ez a szövetség? Minden cselekedetünk mércéjének „közfelkiáltással” a szeretetet választottuk. Ez volt a léc, a közös elhatározás. S bár mi magunk kicsit szerencsétlennek éreztük magunkat, mégis elindult valami. Egy műhelymunkához tudnám hasonlítani, amiben néhányan kísérleteznek. Kísérleteznek és próbálgatják a határaikat. A luftballon hasonlatát találtuk, amely ahogy nő, növekszik, egyre feljebb emelkedik, de ugyanakkor egyre nagyobb felületen érintkezik mindazzal, amit még nem fogadott magába, ami még nem része. A megelégedés messzire elkerülte az ajtónkat. Újabb kihívások, folyamatos kérdések jöttek… Szép volt így élni, de küzdelmes is. Minduntalan összeütközéseket szült a folyamatos kommunikáció – mindez abból az elhatározásból, hogy minden lelki javunkat megosztjuk egymással. A szeretet kísérleti műhelye – akár ezt is kiírhattuk volna a bejárati ajtónkra. Egyik lakótársam így írt erről: „… az volt a célkitűzés, hogy a szeretetre törekszünk. Mindig. Ennek kifejezőeszközei egész kicsi apróságok, amiken könnyen el lehet bukni, de sosem késő újból próbálkozni: meghallgatni a másik baját, elmosogatni helyette, megvárni este, és még rengeteg cselekedet, amely fantázia kérdése.” Megértettük, hogy a kapcsolatok radikalitásáról van szó. Arról, hogy kimondjak magamban egy feltétel nélküli igent a másikra. Joggal mondhatnánk, ehhez még együttlakni sem kellett volna. Valóban, de ez mindenképp segítségünkre volt. Az igazi fejesugrást tehát ez a folyamatos párbeszéd jelentette – valójában Istennel. Ő volt a másik fél a történetben. És erre a kapcsolatra újra és újra megtaláltuk az időt, míg végül azt vettük észre, életünk egyre több és több területét betölti.
Nehezen tudom megfogalmazni, mit indított el ez a tudatos, közös, egymásnak kimondott elhatározás, hogy kapcsolatba lépünk Istennel. Egyrészt felfoghatatlan titoknak érzem, ugyanakkor a legkonkrétabb valóságnak. Furcsa, mert ezekre az esztendőkre egyre kevésbé tekintek/tekintünk nosztalgiával. Erőt meríteni persze néha visszatér az ember, de nem ragad le. Mert a radikalitás tovább gyűrűzik, az emlegetett „gyakorlás” és „műhelymunka” folytatódik. A Genfest és az arra való készület vastagon kéri is a részünket. Fiatalokét és idősebbekét egyaránt. Akár arról legyen szó, hogy az ország legtávolabbi részébe megyünk fiataloknak hírül adni az eseményt, akár interjú készítéséről, akár szállások gyűjtéséről, fontos biztosítani egymást arról, hogy a szeretet a mi mértékünk. Méricskélés nélkül. Fejest ugrani tehát akkor tudok, ha nem kezdem el mérlegelni, hogy megéri-e lépnem? Hasznom, előnyöm származik-e belőle? Beleilleszkedik-e kis életem kereteibe? Hanem egyszerűen azt mondom: „Itt vagyok, engem küldj!” Ennyi. Nem több. És ahogy előző Genfest-cikkünkben is írtuk, nem pont ennek hiteles felmutatása a célunk? Én lelkes vagyok, hogy ez sikerüljön! Akkor ugrunk?
www.ujifju.hu
Gőbel Ágoston
Új Város – 2012 április
Aktuális – Genfest 2012
FEJESUGRÁS AZ ÉLETBE
Nekem nagyon tetszik ez a cikk! De az a legjobb benne, hogy a szerző a saját személyes élményeiből építkezik. Ezek a részek a legjobbak. Az ilyenek mindig megdobják. 🙂
A képek közül a fejesugráson töprengtem, hogy ez nem is egy jól sikerült mozdulat, félig hasas, de az se baj.
krisztina