A többlet: Jézus jelenléte
Két vagy több ember együttlétében, együttmunkálkodásában, közösségében olykor átélünk egészen különleges pillanatokat: amikor ugyanaz jut az eszünkbe, ugyanarra a szóra, ötletre, megoldásra találunk rá, amikor szándékaink, vágyaink kiegészítik, teljessé teszik egymást, vagy amikor két igen különböző álláspontról indulunk, de valamiképp – gyakran a nehézségek felvállalása, ötletünk elvesztése által – feltűnik egy mindegyiket meghaladó közös megoldás, egy ragyogó ötlet. Többféleképp nevezték és nevezik ezt az emberek, mi úgy mondanánk, hogy ez a többlet Jézus jelenlétére utal.
Keresem az életünkben azokat a jeleket, amelyek erre a jelenlétre, erre a többletre utalnak.
Nemrég hallottam két ember beszélgetését, amelyből kiderült, hogy mindketten énekeltek kórusban. Egyikőjük arra emlékezett, hogy mily csodálatos az, amikor egyszerre szól minden szólam, s egy olyan összhangzat alakul ki, ami szinte egy plusz szólam, egy többlet-hangzás. Megragadott engem ez a többlet-szólam, mert valamilyen módon a köztünk lévő Jézusra emlékeztetett, mint egy ajándékra. Amikor zeneértő barátommal beszélgettem erről, azt tette hozzá, hogy ehhez elengedhetetlen feltétel, hogy mindenki teljesen a helyén legyen, tökéletesen énekelje szólamát. Nekem meg az jutott eszembe, amit Chiara Lubich mond arról a dinamikáról, hogy már Jézusnak kell lennünk, hogy Jézus köztünk lehessen, és Ő magává alakíthasson minket.
Ha emberileg nézzük a dolgot, akkor azt mondhatjuk, hogy egyszerű fizikai jelenségről van szó: a törvényszerűen képződő felhangok összecsengéséről, interferenciájáról. Számomra mindez a Teremtőt idézi, hisz a törvényeket Ő alkotta, s a legegyszerűbb anyagi valóságban is lényegét adta: a kölcsönösséget, az egységet, a legteljesebb harmóniát, szépséget.
Körmendy Imre
Fotó: Papp Gábor
Új Város – 2012 április
az egység lelkisége – lelkiség + élet
A TÖBBLET: JÉZUS JELENLÉTE