Közösségek fejlesztése
A mélyreható társadalmi átalakuláshoz együttműködő közösségek aktív részvétele szükséges, tanította sokunknak Beke Pál, a közösségfejlesztés egyik hazai megteremtője. Igaza volt.
Egy közös nemzeti vállalkozás akkor lehet sikeres, ha a jól működő, különböző típusú közösségek összefüggő hálózatára tud támaszkodni. Nem csupán a baráti közösségekre, hanem az egyházi, a kulturális és a gazdasági közösségekre, a vállalkozásokra is. Ezeknek a közösségeknek fejlesztése kiemelt nemzeti feladat.
A közösségfejlesztő munkánk során gyakran tapasztaljuk, hogy a közösségekért felelős emberek nem látják a fontosságát annak, hogy foglalkozni kell magával a közösséggel. Pedig ez nem elvesztegetett idő, nem luxuskiadás, mert munkájukból jószerével csak az marad meg, ami közösségekre támaszkodik. Önkormányzati, egyházi vagy gazdasági vezetők közül egyre többen látják be, hogy helyi politikai, gazdasági, szakmai kezdeményezéseket csak akkor tudnak eredményesen folytatni, ha ezeket beleszövik a közösségek hálózatába, sőt, ha a közösségekben, a közösségek által születnek meg a gondolatok. Csak így lesz gyökere annak a fának, aminek a gyümölcseire annyira vágynak.
A helyi közösségek motorjai lehetnek a helyi erőforrásokra épülő, a megtermelt hasznot a helyi, térségi gazdaságba visszaforgató, közösségi alapú vállalkozások alapításának, fejlesztésének. Magyarország jövője szempontjából nélkülözhetetlen, hogy nemzeti stratégiánk középpontjában a szabadon, felelős, alkotó módon gondolkodó, az önmaga és közösségei, nemzete sorsáért felelősséget érző és azt tervezni, formálni képes, az együttműködésben gyakorlott, a helyi viszonyokat átlátó és vezérelni képes ember, közösség, a közösségek élő, értékteremtő hálózatai álljanak. Ezek a közösségek egyidejűleg a demokrácia műhelyei is.
Úgy véljük, nemzeti közösségeink, civil és egyházi szervezeteink tagjaiként, a gazdasági élet szereplőiként kell formálnunk, erősítenünk a közösségi együttműködésre, a közjó, a közösségi kultúra szolgálatára és átörökítésére alapozó kezdeményezéseket. A mindannyiunk jólétéért felelős államnak pedig sok kötelezettsége között az elsők között kell segítenie és fejlesztenie a közösségi művelődés folyamatait is.
Ditzendyné Frank Mariann és Ditzendy Károly Arisztid
közösség- és szervezetfejlesztők
Új Város – 2012 április
Nézőpont
KÖZÖSSÉGEK FEJLESZTÉSE