Novi svet
Tanúságtétel az emberről. A „Città Nuova” szlovén nyelvű első kiadása még a titói időkre nyúlik vissza.
Előttem egy 1964-ben készült stencilezett lap, és egy huszonnyolc oldalas, fényképekkel illusztrált színes borítójú folyóirat. Milyen nagy a különbség, mekkora a megtett út, mennyi a felejthetetlen tapasztalat és leküzdött nehézség! Annak az első, kétoldalas kiadványnak értékes, sokatmondó története van számunkra. Arról árulkodik, hogy Szlovéniában (mely akkor még a Jugoszláv Köztársaság része volt) sokan akartak tanúságot tenni a Fokoláre Mozgalom születése idején az egység lelkiségéről minden lehetséges eszközzel. A sajtóval is. Egy olyan társadalmi rendszerben, amely nem engedte meg a szabad véleménynyilvánítást!
Az „Életige” lapja összekötötte egymással a születőben lévő közösség tagjait és terjesztette Chiara Lubich lelkiségét. A cikkek szerzői között az ő nevét is ott találjuk. Abban az időben egy hivatalos szerv vagy szervezett csoport léte kockázatos lett volna. Azonban Chiara személye – valóban forradalmi és egészen új gondolatai ellenére – szinte észrevétlen tudott maradni. „Valaki Más” állt mögötte! A papok védelmezték, és csöndes, ám annál kitartóbb munkával elterjesztették és felvirágoztatták Szlovénia egész területén Mária Művét, és vele azt az első lapot.
Ma a Novi Svet katolikus körön belül nem szorul különleges bemutatásra: sokan ismerik, értékelik püspökök, papok és szerzetesek, valamint az elkötelezett világiak és a politikusok, ugyanakkor szívesen olvassák az evangélikusok is. Sajátossága, hogy pozitív módon viszonyul a hétköznapi élethez: keresztény szempontból, elsősorban a Szeretet-Isten felfedezésének tapasztalatából igyekszik bemutatni a nagyvilág és a szűkebb környezet eseményeit. Vezérelve, hogy figyel az emberre, amikor mérlegre helyezi mindazokat a kérdéseket, amikkel nap, mint nap találkozunk.
A család, a munka, az iskola világához az egyetemes testvériség nézőpontjából közelít.
A tárgyszerűségre és az eredetiségre törekvés elismerését jelenti a növekvő olvasói kör mellett az a tény is, hogy az ország egyetlen katolikus rádiója havi harminc percet szán a folyóirat által felvetett különböző témák megvitatására.
A folyóiratért dolgozni állandó kihívást jelent. Folyamatosan szembesülni kell a legkülönbözőbb nehézségekkel. Ugyanakkor a kiadóra és minden munkatársra ösztönző erővel hat a tudat, hogy egy széles, világméretű háló részei vagyunk. Ez az „egyesült világ” építésére irányuló erőfeszítés teszi szerény léptékei ellenére is egyedülállóvá a Novi Svet-et.
Adam Dragan
Fordította: Vizsolyi László
Új Város – 2010 január-február
közelkép – kapcsolatok
NOVI SVET