Kiket várunk a Genfestre?
Felelős részvétel a közügyekben, közösségépítő kommunikáció, szakmai és világnézeti tudást integráló képzés. Íme néhány meghatározó szempont egy mai fiatal profiljában.
Új trendek
A média rendszeresen számot ad a fiatalok megmozdulásairól. Ezek rendszerint tüntetések, tiltakozó felvonulások, nem ritkán erőszakos cselekményekkel, rendzavarással kísérve. Ebben nincs semmi új, hiszen a forradalmi megmozdulások rendre a fiatalok radikalitásából merítették erejüket. Legutóbbi eklatáns példa erre az arab tavasz. Az újdonság talán az lehet, hogy az internetes hálózatok jóvoltából ma szinte egyik óráról a másikra szerveződnek ilyen akciók, és futótűzként terjedve hatalmas tömegeket tudnak mozgatni a hatóságok kontrollját kijátszva.
Talán kevésbé szembeötlő egy másik tendencia: a fiatalok egyre inkább szót kérnek a közügyekben, és aktív közreműködésüket kínálják a társadalmi problémák megoldásában. Például amikor Mario Monti, az új olasz szakértői kormány miniszterelnöke hivatalába lépett, az Olasz Fiatalok Nemzeti Fóruma egy programcsomagot tett le az asztalára a képzés, a foglalkoztatás, a hitelezés, a civilszolgálat és a törvényesség témakörében. A fiatalok nem csupán azt kérték, hogy a kormány vegye figyelembe javaslataikat, hanem operatív és szervezett együttműködést ajánlottak a tervezet megvalósításában.
Kétség kívül ezek nem a bulizós, dizájnerdrog fogyasztó vagy naphosszat a Facebookon csüngő fiatalok, akik áldozatai egy olyan társadalomnak, amely nem képes az értelmes élet perspektíváját nyújtani a felnövekvő generációknak. A fiatalok munkanélküliségéről, kábítószer- és alkoholfogyasztásáról, vallási és közéleti érdektelenségéről szóló riasztó európai statisztikák mellett egyre határozottabb arculatot ölt egy másik, pozitív folyamatokat tükröző trend is. A fiatalok megalkuvásokat nem ismerő radikalitása új formákban jelentkezik, és az emberi kapcsolatokban és együttműködésekben rejlő, eddig még kellőképpen ki nem aknázott lehetőségekre épít.
Ez év őszén a Genfestre hazánkba látogat tízezer fiatal, a világ minden részéről, főként azonban Európából. Mi mozgatja ezeket a fiatalokat? Milyen hangsúlyos pontok vannak az életükben? És milyen újdonságokat hordoznak az előző generációkhoz képest? Ennek próbált utánajárni testvérlapunk, a Città Nuova, a teljesség igénye nélkül rávilágítva néhány fontos szempontra.
Részvétel
Úgy tűnik, hogy a pártok ifjúsági tagozatának ideje lejárt, a fiatalok a közügyekben való aktív részvétel mást módjait keresik. Népszerű az önkéntes munka a fiatalok különféle egyesületeiben és a humán szolgáltatások terén kifejtett tevékenység. Felmérések szerint az európai fiatalok egynegyede vesz részt önkéntes munkában. Ami a politikát illeti, az új trend szerint sok fiatal aktív az önkormányzati politikában. Időről-időre megfogalmazódik az „új arcok” igénye, és egyre több harminc év alatti fiatal vállal feladatot saját lakóhelyén. Büszkék és öntudatosak, meg akarják mutatni, hogy képesek megoldani azokat a feladatokat, amelybe az idősebb generációnak beletört a bicskája. Ellenállnak a kompromisszumoknak, és legtöbbjük a politikát valódi szolgálatnak fogja föl.
Hálózat
Az internet nem csupán a csevegő csatornák, a fénykép- és videócserék világát nyitotta meg a fiatalok számára. A szakmai közösségi oldalakon egymásra találnak a hasonló problémák megoldásán fáradozók, együttműködések és közös vállalkozások születnek. Úgy tűnik, hogy ezek az együttműködő szakmai közösségek teret adnak az innovációnak, de ugyanakkor nagyobb egyensúlyt és védelmet biztosítanak az egyéni kezdeményezéseknél, amennyiben képesek az újítást és a kockázatvállalást olyan hagyományos bölcsességekkel összeegyeztetni, mint az „addig nyújtózkodj, ameddig a takaród ér” vagy pedig „Ha gyorsan akarsz haladni, menj egyedül, de ha messzire akarsz jutni, akkor fogj össze a többiekkel.” Az egy földrajzi térségben kölcsönösen együttműködő vállalkozások és kapcsolódó intézmények (egyetemek, állami szervezetek, ügynökségek, szakmai egyesületek), a klaszterek menedzsmentjében is sok a fiatal. Ezek az új típusú gazdasági szerveződések új szemléletmóddal közelítik meg a piaci versenyt és a cégek társadalmi felelősségvállalását is.
Kommunikáció
A fiatalok nemcsak az internetes hálózatok használatában járnak élen, hanem a közéleti kommunikáció adta lehetőségeket is egyre inkább kihasználják, mégpedig professzionális módon. Napilapok közölnek cikkeket fiatalok tollából politikai és társadalmi kérdésekről, és Európa-szerte terjednek a fiatalok által működtetett közösségi rádiók, amelyek a fiatalok szemével láttatják a világot. Egy-egy politikai, társadalmi, művészeti témáról író fiatal blogger néha több ezres olvasóközönséget is vonz. A fiataloknak ma sokkal több lehetőségük van értékeik, preferenciáik sajátos látásmódjuk megjelenítésére, mint korábban, és egyre tudatosabban élnek is ezzel.
Képzés
Korunkban egyre nagyobb hangsúlyt kap a jó minőségű szakmai képzés is. A fiatalok személyes életpálya modellt készítenek és fontos számukra, hogy megfizethető képzések álljanak számukra rendelkezésre. Ma a versenyképes tudás megszerzéséhez egyre több iskolapadban eltöltött idő szükséges, és egyre kevesebb hangsúlyt kap az általános műveltség és a bonyolult világunkban tájékozódási támpontokat nyújtó filozófiai és teológiai ismeretek megszerzése. Az olyan kezdeményezések például, mint a loppianói Sophia Egyetemi Intézet integrált képzési programja éppen erre a problémára kívánnak megoldást nyújtani: egy oktatási programban egyesítik a szakmai és a világnézeti tudást. A Politikai Mozgalom az Egységért vagy a Közösségi Gazdaság, a Fokoláre civil kezdeményezései olyan tanfolyamokat, továbbképzéseket, fórumokat szerveznek a fiatalok számára, amelyben segítik őket egy új típusú, a kölcsönös együttműködésen alapuló a társadalmi szerepvállaláshoz szükséges ismeretek elsajátításra. Elmondhatjuk, hogy ezek a képzések ma már egyre inkább hálózattá szerveződnek világszerte, és elősegítik a nemzetközi tapasztalatcserét, és a közös megoldások kidolgozását a globalizált világ kihívásaira.
A Genfestre érkező fiatalok új törekvések hordozói, amelyek beleillenek az új trendbe. Értékeik nem kevésbé radikálisak, mint a szabadságot zászlójukra tűző forradalmi ifjúságé volt a XIX. században. Vajon lesz-e bennünk hitelesség és átütő erő, hogy az egyetemes testvériség eszméjét egyre jobban érvényesíteni tudjuk korunk talaját vesztett társadalmában? Ez a Genfest tétje. Ennek sikeréért szurkolunk mindannyian.
Maddalena Maltese és Chiara Andreola írása alapján összeállította: Gőbel Ágoston
Fotók: Sás Benedek, Klara Vesela
Új Város – 2012. március
Aktuális – Genfest 2012
Kiket várunk a Genfestre?