Dizájn ruha, dizájn baba?
Utópisztikusnak tűnhet az eljárás, melynek segítségével az embereket születésük előtt megtervezik, de a 21. században ez már maga a valóság. Laboratóriumi körülmények között dőlhet el, hogy az adott egyén milyen fizikai tulajdonságokkal, intelligenciával és egészséggel fog rendelkezni. Az emberben ott lakozik a tökéletesség utáni vágy, de felmerül a kérdés, hogy a fejlődés és a cél elérése vajon nem követel-e túlságosan nagy áldozatot? A tökéletes embert megalkotva vajon emberek tudunk-e maradni?
Az orvostudomány a 21. században is hihetetlen sebességgel fejlődik. A mesterséges megtermékenyítés szinte mindennapi folyamattá vált. Az eljárás során egyre gyakrabban alkalmaznak az embriókon terápiás céllal úgynevezett PGD teszteket (Preimplantációs Genetikai Diagnosztika), melynek lényege, hogy a különböző, általában nemhez kötődő betegségeket magukban hordozó egyedeket kiszűrik. 2015-ben egy kínai kutatócsoport bejelentette, hogy laboratóriumi körülmények között ugyan, de sikerült módosítaniuk emberi embriók génállományát. Egy bizonyos technológiával a kutatók képesek tulajdonképpen kiteríteni az emberi DNS-t, majd egy ollóként funkcionáló molekula segítségével lehetőség van a DNS módosítására is. Ez a hihetetlen biotechnikai eljárás valós alapot biztosíthat arra, hogy ténylegesen olyan gyermekek szülessenek, akiket szüleik kívánsága szerint vagy pedig egyéb cél megvalósítása érdekében a megfelelő tulajdonságokkal ruháznak fel. Ennek az eljárásnak az eredményeképpen megvalósulhat a médiában gyakran emlegetett „dizájn” babák, gyermekek kora.
A keresztény etika, erkölcs és filozófia álláspontja szerint nem létezik kezdetleges ember (prehumán állapot). Az emberi fejlődés a fogamzástól kezdve folytatólagos, nem tagolódik az ember értelmi szintje alatti (szubhumán) és tényleges emberi (humán) fázisokra. Az „ember” ismérv, mint az egységes, megbonthatatlan biológiai folyamat, miként a születéstől a halálig ívelő létezés dimenziója. Az egyre újabb és újabb technikák és eljárások elterjedésével a fogamzás titokzatos és csodálatos világába férkőzik be a külvilág, számos etikai és erkölcsi kérdést felvetve. Közülük az egyik legfontosabb, hogy a vélt nagyobb jó érdekében határok nélkül hajszolt fejlődés milyen áldozatokat követel a mai emberi társadalomtól.
Új város 2018. november-december
Rovat: Nézőpont
Szerző: Nagy Júlia
Fotó: