Házasságműhely
Három különböző generációjú pár tapasztalata a jegyesekkel való foglalkozásról, mely visszahat saját házasságukra is.
A jegyesoktatást sokan „meg szeretnék úszni”, lényegtelennek, egyfajta szükséges rossznak tartják a templomi házasságkötés feltételeként. Pedig tőlünk nyugatra (például az USA-ban) már annak is bevett gyakorlata van, hogy fiatalok – vallási hovatartozásuktól függetlenül – járnak házassági felkészítőkre, képzett szakemberekhez. Arrafelé többen felismerték, hogy a házasságok kibontakozásához sok munkára, az ifjú párnak pedig nem ritkán segítségre van szüksége. Ezt vallja az a három házaspár is, akikről riportunk szól. Ők személyes példáikon, tapasztalataikon és részletes elméleti tudásukon keresztül támogatják a fiatalokat életük egyik legnagyobb döntésének útján úgy, hogy a hozzájuk járók egy percig nem érzik ezt kényszernek, sőt…
Meséljetek, kérlek, a kezdetekről! Hogyan indult a jegyesekkel való munkátok?
Fehérpataky Rita és Balázs: Többen felkerestek minket a kérdéseikkel a fiatalok közül, még együttjárásuk és jegyességük idején. Ez biztatást jelentett, hogy belevágjunk, az ő részükről pedig egy fontos igényt, a felkészülés igényét.
Dohány Laci: Házas csoportokat is vezetünk Edittel, illetve házasság frissítő hétvégéket szervezünk legalább 15 éve házasoknak. Sok tapasztalatot gyűjtöttünk ezekből a csoportokból és persze a saját életünkből is, ami nem volt megpróbáltatások híján. Gyakran pedig mi kísértük el a fiatalok egy-egy csoportját Rómába, házasságra felkészítő tanfolyamokra a Fokoláre Mozgalom szervezésében.
Dohány Edit: Én gyermekként megéltem a saját családom széthullását, az ezzel járó fájdalmat, sebeket. Mély és közvetlen tapasztalatot szereztem arról, hogy ennek nem így kellene lennie Isten tervében. Aztán amikor a hivatásom kezdett körvonalazódni bennem, megismerkedtem Lacival, később együtt találkoztunk a fokolárral és úgy éreztük, hogy a közösségen belül a feladatunk a családok szolgálatában, segítésében áll.
Erhardt Gyula és Krisztina: Rómába elsősorban a felmerülő költségek miatt nem tudott mindenki eljutni, aki szeretett volna, itthon pedig régebben még hiányzott ez a fajta felkészítés. Fontosnak láttuk, hogy a családok, házaspárok gondoljanak a házasságra készülőkre. Összeállítunk ezért egy anyagot, ami alapja lett egy magyarországi tanfolyam elindításának. Nem féltünk belefogni, hiszen többünknek volt már tapasztalata plébániai jegyes esték szervezésében, vagy egy-egy pár házasságig kísérésében. A tematikát a fokolár lelkiség alappilléreire építettük.
Miért pont ti hatan „kaptátok” vagy választottátok ezt a feladatot?
Dohányék: Mi, mint párok az életnek más-más szakaszánál tartunk, hiszen nagyjából tíz-tíz év van közöttünk. Ez egy alapvető generációs külöbséget is jelent. Emellett egészen mások a megélt élethelyzeteink is, de még a párok tagjai is különböznek egymástól temperamentumban, személyiségben, így többféle aspektusból tudunk beszélni egy-egy témáról.
Erhardték: Azt láttuk, hogy nagyon jól kiegészítjük egymást. Például Balázs és Rita, mint legfiatalabbak nagyon jól értenek a fiatalok nyelvén, így könnyen teremtenek velük kapcsolatot. Edit és Laci sok rendkívüli tapasztalatot szerzett kapcsolatuk megerősödésében, mi, Gyula és Krisztina, mint legidősebbek, rengeteg apró történetet tudunk felsorakoztatni a párkapcsolatban, a gyereknevelésben és még sok idetartozó témában. Figyeltünk egymásra, próbáltuk magunkévá tenni a másik elképzelését. Adott esetben, ha kellett, elhagytuk saját elképzelésünket és egy új gondolatot dolgoztunk ki. A közös munka nemcsak eredményes volt, hanem sok vidám és szép percet hozott. A fiatalok számára pedig – a visszajelzéseikből látva – megszűnt a generációk közötti távolság.
Lehet a házasságot egyáltalán tanítani? Vannak erre specifikus módszerek?
Dohányék: A jegyeseket mi sosem akarjuk „oktatni”, a kapcsolatukba sem akarunk beleavatkozni, abba a kapcsolatba, ami hármuk ügye: a páré és Istené. A szerepünket inkább bábáskodásnak tekintjük, vagyis csak ott vagyunk a folyamat során, kísérőként, segítőként. Ahogyan egy nagyobb testvér. Nem mondunk recepteket sem, mert azok nincsenek is: minden élet annyira más. De beszélünk mindarról, ami igazság: hogy egy kapcsolat folyamatos építkezés; hogy nem kell kétségbeesni, ha nem alakul tökéletesen, mert a problémák és nehézségek megerősítenek;hogy a házasság szentség, és ezért a nehéz pillanatokban Isten biztosan ott van; és hogy a központ mindig az egyén kapcsolata Istennel: ha egyenként hűek Istenhez, nagy gond ott nem lehet.
Fehérpatakyék: Fontos tudni, hogy igazi biztos út nincsen, mert menet közben nekik kell a jelenüket jól megélni. Mi a kezdetekhez tudunk ugyan némi segítséget adni, de nekik kell azt beteljesíteni. Így az esetleges kudarcokat sem szabad magunkra vennünk. A házasság többlépcsős folyamat: a megfelelő párválasztás és a jó felkészülés szükséges, de nem elégséges feltétele egy sikeres hosszútávú kapcsolatnak.
A válaszok azonban ott vannak a jegyespárban, csak elő kell csalogatni belőlük. Azt hiszem, ebben fejlődtünk az idők során. Közben viszont az egész helyzet átalakult: a jegyesek egyre idősebbek lettek, most már a többségük dolgozik.
Dohányék: És a társadalom is alakult: megváltoztak a férfi-női szerepek, a nemek közötti kapcsolat és kommunikációs mintázat. Ami régen tabu volt, ma már egyáltalán nem az. Sok fiatal például együtt él a házasság előtt. Ezért fontos megismerni a párt, aki jön a kurzusra, hogy a tematikát hozzájuk igazítsuk, az ő aktuális kérdéseikhez. Az a cél, hogy olyan témákról is beszélgessenek, amiről máskülönben talán nem tennék.
Nem velünk beszélgetnek (persze erre is nyílik lehetőségük), hanem elsősorban egymással. Minden találkozás során egy negyvenperces felvezetést, gondolatébresztőt követően lehetőségük nyílik egy órán át beszélgetni egymással az adott témáról. A havi egyszeri találkozók sorát pedig egy hosszú hétvége zárja egy lelkigyakorlatos házban, például Mátraverebély-Szentkúton. Ha nem végeznek egy témával a megbeszélt időre, biztatjuk őket, hogy inkább hagyják ki a következő programot, maradjanak és beszéljék át. Mikor van máskülönben ennyi időnk és osztatlan figyelmünk egymásra?
Erhardték: Fontos, hogy nagyon figyeljünk rájuk, a bennük dolgozó kérdésekre, hagyjuk szabadon őket, tiszteljük őket és segítsük, hogy együtt jöjjenek rá arra, hogy mennyire fontos lesz majd a házasságban a párbeszéd.
Minden évben más volt a csoportok összetétele. Általában 10-12 pár jelentkezett. Eleinte havonta egyszer találkoztunk Budapesten, és voltak, akik vidékről utaztak fel ezekért az estékért. Volt olyan pár, aki a tanfolyam után elhatározta, hogy nem házasodnak meg, mert rájöttek, hogy nem egymáshoz valók. Ez nem kudarc, hanem egy nagyon fontos felismerés.
Rátok milyen hatással van a fiatalokkal való együttlét?
Erhardték: Az évek alatt megértettük, hogy ezeket a kurzusokat csak akkor tudjuk hitelesen végigvezetni, ha a saját párkapcsolatunkat folyamatosan építjük. Isten elé állított ez a helyzet mindnyájunkat és kénytelenek voltunk jobban megfigyelni, amit átéltünk. Előfordult, hogy az előkészületek során jobban megértettünk olyan dolgokat, amikről nem beszélgettünk sokat egymással. A gyerekeinkkel is őszintébb lett a kapcsolatunk, megvitatva azokat a témákat, amiket egyébként a fiatalokkal vettünk. Egyre jobban megértettük, hogy a házaspárnak az Istennel és az egymással való kapcsolata egymásból következik és összefügg. Felfedezéseket tettünk a szexualitás témájának kifejtésében is. Különböző szakkönyveket vetettünk össze a saját tapasztalatunkkal, majd ezt összeötvözve tudtuk elmondani. Így gazdagodott a mi kapcsolatunk is.
Fehérpatakyék: Ez nem egyirányú folyamat. Kölcsönösen hatással vagyunk egymásra képzők és résztvevők. A jegyespárokkal a kapcsolat ajándék számunkra, és a velük megélt légkör minket is sokszor bátorít, hogy észrevegyük, jobban megéljük a gyengédségre, meghittségre való igényünket. Segítenek ők is minket az elmélyedésben, a fokozott önreflexióban, gazdagodunk a sokféle szemszög által, amit ők hozzátesznek, vagy ahogyan más megvilágításba helyeznek egy általunk már – a szubkultúránkból, a családi örökségünkből fakadóan – elkönyvelt dolgot.
Dohányék: Testvéri megosztás – én így jellemezném. És ez látszik abban is, amikor évekkel később bátran felkeresnek a kérdésükkel, nehézségükkel, örömükkel. Megmarad a kapcsolat közöttünk, és a mi szívünk egy-egy ilyen találkozás után hálával telik el.
Fehérpatakyék: Öröm látni őket fiatal házasként, majd a gyerekeik körében, egymással már házascsoportokban élve, együttműködve. Semmivel nem összehasonlítható öröm.
A JEGYES FOGLALKOZÁSOK TEMATIKÁI
- Önismeret: a párválasztás és a kapcsolat alapja, énkép, önértékelés
- Éntől a mi-ig, a párkapcsolat fejlődésének szakaszai, személyes idő-közös idő
- Szenvedés, fájdalom, betegség, halál: hogyan fogadjuk, viseljük?
- Konfliktusok, frusztráció a párkapcsolatban
- Imaélet, lelkiség, személyes és páros Istenkapcsolat, ennek alapjai
- Anyagiak, pénzbeosztás, szolidaritás a családban
- Kommunikáció (erőszakmentes), média, IT használat
- Szexualitás, hűség a párkapcsolatban. A fogamzásszabályozás etikai kérdései
- Mit hozok otthonról? A kibocsátó családdal való kapcsolat, családminták, munka és időbeosztás
- A család mai küldetése a társadalomban
Fotók: Dohány család albumából (2), Erhardt Gyula albumából (1)
Interjút készítette: Simkó Zsófia
Rovat: Színfolt
2017. március – április