Szép napot!
Mennyire jó érzéssel tölt el, amikor reggel vagy egy személyes találkozás alkalmával köszöntenek minket. Ez az apróság nemcsak a hangulatunkra, de az egészségünkre is jó hatással van. De vajon miért?
A Nobel-díjas etológus, Konrad Lorenz (1903–1989) még a harmincas években dolgozta ki az „imprinting” elméletet. Úgy gondolta, hogy ez egy velünk született ösztön, mely nem a személyes tapasztalatból adódik. Lorenz ezt a felfedezését a kiskacsák viselkedésének tanulmányozásából vezette le. Elmélete azt bizonyítja, hogy az első benyomások annyira fontosak, hogy sokáig bennünk maradnak a nap folyamán. Ebből következik, hogy ha valakit köszöntenek vagyis szívélyes fogadtatásban részesül, az jótékony hatással lesz magatartására, segíti önértékelését és a pozitív kapcsolatteremtést.
Tény, hogy annyira sok a tennivalónk, annyira felfal a frenetikus gyorsasággal elvégzendő munka, hogy sokszor elfelejtjük a lényeget. Egy köszönés, egy mosoly, egy kis bíztatás napunk vagy munkánk elején, alapvető ahhoz, hogy sikeresek legyünk. Már Seneca megmondta az ókorban, hogy a „Jó kezdet, fél siker”.
Igyekezzünk tehát jobban odafigyelni arra, hogyan köszöntünk másokat, és szenteljünk több időt a másikkal való találkozás pillanatának! A gyerekeket például reggel szülőként, vagy tanítóként a névsorolvasásnál, megkérdezhetjük: „Jól aludtál?”, „Jól vagy?”, és így tovább. Tovább fog tartani egy kicsit, de biztos vagyok abban, hogy a gyerekek szívesebben kezdenek bele a napba, öltöznek fel, lesznek az osztályban, miután közelebb kerültek a családhoz vagy tanárukhoz.
Fotó: Depositphotos. com
Szerző: Ezio Aceti
Forrás: CN
Fordította: Tóth Judit
Rovat: Életmód
2017. november – december