Kamaszokra hangolva
Életmód NEVELÉS
Visy Petra
Gyermekem az utóbbi időben nagyon magába zárkózott. Aggódom érte, mivel jó kamasz szokás szerint most nem hajlandó velem szóba állni. Szívesen elmennék vele akár egy szakemberhez is, de félek, hogy a pszichológus szó hallatán rám vágja az ajtót. Mit csináljak?
aláírás
Sokszor és sokaktól hallani, hogy a kamaszkort csak túl kell élni valahogy. Az állítás nyilvánvalóan nem ok nélkül terjedt el a szóbeszédben. Ez az időszak próbára teheti mind az érzelmi viharaitól szenvedő gyerekünket, mind minket szülőket, és a gyerekünkkel való kapcsolatunkat is.
A kamaszkor egy érzelmi hullámvasút, ahol akár percről percre válthatják egymást a határtalanul boldog, önfeledt, olykor őrült pillanatok és a letargiával és visszafordíthatatlannak tűnő elkeseredettséggel átitatott órák. A kamaszkor idején szülőként kicsit úgy érezhetjük magunkat, mintha gyermekeink száma megsokszorozódna és néhány, egymástól lényegi jegyekben eltérő lánnyal vagy fiúval bővülne a család néhány évre. Hiszen a reggeli közben csacsogó, lelkesen mesélő, energiákkal teli kamasz a suliba indulás előtt erőtlennek és levertnek tűnik, akinek az igen és nem szavakon kívüli szókincse valahol előkereshetetlen mélységekben leledzik. Iskolából hazaérkezve ajtócsapkodások és szitkozódások kíséretében a szobájába száguldó gyerekünk hallani sem akar a házimunka aznap rá kiszabott részéről, és – ha erre mégis megpróbáljuk rávenni – egy pillanat alatt a minden hibánkat és gyengeségünket könyörtelenül bemutató, hús-vér tükörrel találhatjuk szembe magunkat. Vacsoránál az érdeklődő, élces, ugyanakkor humoros, önálló véleményt formáló gyerekünkkel találkozunk, aki esetenként az étkezés vége előtt egy ellentmondó vélemény hallatán megint csak a szobájába rohan és ismételten hallani sem akar rólunk. És a paletta az említett példákon túl még színesebb, gazdagabb és változatosabb lehet.
A szélsőséges megnyilvánulások mögött a kamaszok esetében önmagukkal kapcsolatos bizonytalanság, elégedetlenség húzódik. Próbálgatják a határaikat, a képességeiket, a személyiségük egyes vonásait. Vajon meddig mehetnek el a szüleiknél, a testvéreiknél, a tanáraiknál és ugyanígy a barátaiknál is? Kik is ők valójában? Ezen belső kérdések mellett a kamasz az önfeledt, játékos, gyermeki időszak és a jövőjét tudatosan tervezni tudó, érett kapcsolatokra és gondolkodásra vágyó, komoly döntések meghozatalára képes, tapasztalatokra szomjazó felnőtt időszak határmezsgyéjén mozog, ami – mint minden változással és bizonytalansággal járó dolog – számtalan feszültséget okozhat benne. Sokszor saját magával rosszabb a kapcsolata, mint a környezetével. A lelki változások mellett pedig legalább ugyanolyan intenzitással az életébe törő testi változásokkal is meg kell küzdenie. A változásokra a környezet is óhatatlanul reagál, hol pozitív, hol negatív visszajelzést ad. A média tökéletességet és az egyén által tapasztalt valódi testi állapottól nagyon távolinak érzékelt, gyakran irreális külsőségeket közvetít a közönség felé, melynek elsődleges célpontjai az önmagukban még bizonytalan, sokszor másvalakire hasonlítani vágyó kamaszok.
A szóban forgó időszak még a legtapasztaltabb szülőnek is sok fejtörést okozhat. Az addig bevált praktikák, módszerek nem működnek többé. Mindezt megnehezíti, hogy amit kívülről látunk és tapasztalunk, valójában gyakran egészen mást jelent és üzen. Legtöbbször az ajtót az orrunkra csapó gyerekünk mindennél jobban kívánja azt, hogy mellette legyünk. Hogy – akár szavak nélkül – biztosítsuk afelől, hogy elfogadjuk őt és próbáljuk megérteni. Szeretetünkről és elfogadásunkról azzal is tanúbizonyságot tehetünk, ha éreztetjük vele, hogy itt vagyunk, várunk, és bármikor készen állunk arra, hogy meghallgassuk. Vekerdy Tamás gyermekpszichológus szerint a kamaszkorban bármiféle furcsa dolog normális, ha két hétig tart. Ha annál tovább, akkor érdemes kiemelt figyelmet szánni a problémának.
Igyekezzünk tehát továbbra is az értékeket és a valós emberi kapcsolatokat hitelesen őrző felnőtt mintaként megmaradni gyerekünk szemében. Olyasvalakiként, aki a szabályok és határok konok megtartása vagy éppen teljes felszámolása helyett hajlandó rugalmassággal állni elébe gyermeke változásainak, azt üzenve, hogy elfogadja és minden felmerülő nehézség ellenére szereti őt. Ha sikerül ezt közvetíteni kamasz gyerekünk felé, bízhatunk abban, hogy ha a probléma tartósan fennáll, el tudja majd fogadni tőlünk akár a szakmai segítségkérés gondolatát is.
© Depositphotos.com/ Vadim Guzhva
© Depositphotos.com/ Monkey Business
Új Város – 2016. október