A jövő útján
Maria Voce, a Fokoláre Mozgalom elnőkének beszéde
„Az egység lehetséges.” Talán abszurdnak hangzik napjainkban ez a kijelentés Európában, melyre a világméretű terrorizmus, az egyre több háború, a bibliai mértékű migráció, a fokozódó intolerancia nyomja rá bélyegét. Álom ez, utópia? Nem, ellenkezőleg: egy tapasztalatról beszélünk, amelyet különböző európai keresztény mozgalmak és közösségek immár több mint 15 éve élnek, és tanúsítják, hogy az egység lehetséges.
Megtapasztaltuk, hogy van valami soha el nem múló, elpusztíthatatlan, ami összeköt minket: a Szeretet, a Szeretet-Isten. Ez a Szeretet tágra nyitotta szemünket és a szívünket, hogy átöleljük kontinensünk félelmeit, könnyeit és reményeit. Ebben az egész negatívumban, mely mintha felülmúlna bennünket, felismerjük az emberré lett Isten kereszten elszenvedett fájdalmát, aki megmutatta ezzel mérhetetlen szeretetét, és megnyitotta számunkra a feltámadás reményét.
Mai rendezvényünket három kulcsszó jellemzi: találkozás – kiengesztelődés – jövő.
Azért találkozhatunk, mert azzal, hogy Isten megtestesült, elénk jött, hogy találkozzon velünk.
Azért engesztelődhetünk ki, mert Jézus a kereszten kiengesztelt bennünket Istennel és egymással.
Azért járhatjuk biztosan a jövő útját, mert Ő, aki legyőzte a halált, velünk van, és Európa valamint a világ egysége felé vezet minket, hogy megvalósulhasson imája: „Legyenek mindnyájan egy” (Jn 17,21).
Valóban érdemes életünket egy ilyen hatalmas cél szolgálatába állítani. Szeretnénk együtt bocsánatot kérni a múltbeli szakadásokért, melyek háborúkba és halálba hajszolták Európát. Szeretnénk ma együtt tanúságot tenni a tiszteletben és az egyházaink, közösségeink különbözőségének szépségében megélt egységünkről. Szeretnénk együtt annak az újdonságnak a szolgálatában állni, mely segít, hogy újra elinduljunk Európa útján.
Mi – életünkkel elköteleződve – továbbadhatjuk az evangélium újdonságát. Jézus a halála előtt így imádkozott: „Atyám, legyenek mindnyájan egy.” Megmutatta, hogy mindnyájan testvérek vagyunk, és az „emberiség családja” lehetséges, az egység lehetséges, az egység felé tartunk.
Mi, akik ma itt vagyunk, vállaljuk, hogy eszközei leszünk ennek a fordulatnak, Európa új távlatának, eszközei az egység felé vezető út felgyorsulásának, és mély párbeszédet kezdünk a Föld minden emberével, minden emberén keresztül.
Ez a párbeszéd az úgynevezett „arany-szabállyal” lehetséges, mely így szól: „Ne tedd azt másnak, amit nem szeretnél, hogy veled tegyenek” (vö. Lk 6,31). Ez tulajdonképpen azt jelenti: szeress. És ha a szeretet kölcsönössé válik, kibontakoztatja mindenki között a testvériséget. Európa pedig az egyetemes testvériségben fedezheti fel újra hivatását.
Chiara Lubich még az 50-es években ezt írta: „Ha egy napon a népek fel tudják majd áldozni önmagukat, és a hazájukról alkotott elképzelésüket (…), és ez megvalósul az államok közötti kölcsönös szeretet által, amit Isten ugyanúgy kér, mint a testvérek között megélt kölcsönös szeretetet, az a nap egy új korszak kezdete lesz.”
Éljünk tehát ezért az új korszakért! Az egység lehetséges!
Fordította: Fekete Mária
Új Város – 2016. szeptember