Jó lenne tanítani
I n t e r j ú OKTATÁS
Prokopp Katalin
FEHÉRPATAKY BALÁZS 2000-ben végzett a Szegedi Tudományegyetemen, történelem szakon, 2000 óta történelmet tanít, jelenleg a budapesti Piarista Gimnáziumban. 2011 óta vesz részt oktatásfej-lesztési kutatásokban elsősorban az iskolai konfliktuskezelés, és a bántalmazás visszaszorítás területein. Négy gyermekes családapa, a Fokoláre Mozgalom tagja. |
Pedagógiai fejlesztő, tanár és szülő egy személyben. Fehérpataky Balázs az oktatás prioritásairól, modern tendenciáiról beszél.
Milyen reformokra került sor az elmúlt években a hazai közoktatásban? Volt-e elmozdulás az utóbbi két évtizedben az addig kizárólagos frontális oktatástól?
Már 40 éve működnek a mainstreamtől eltérő pedagógiai módszerek Magyarországon, de cserje-szinten, vagyis intézményi kezdeményezések vagy laza hálózatok szintjén, mint pl. a Hejőkeresztúri modell, vagy mint hálózat a Waldorf. A probléma szerintem az, hogy nincs rendszerszintű garancia arra, hogy ha a gyerekemet beíratom egy helyi iskolába, akkor ott nem nagyrészt frontális oktatással fog találkozni. Az biztos, hogy a gyerek kap ebédet, hogy van kréta, de ahhoz, hogy modern módszerekkel találkozzon, szerencséje kell legyen. Rendszerszinten, általánosan alkalmazott az erdei iskola, ami bár évente csak egy hét, de jó pedagógiai módszer, ezenkívül az úszás vagy a korcsolyáztatás. Mindezekbe azonban a szülőnek bele kell tennie a pénzét.
A frontális oktatásra is szükség van, az arányain kellene változtatni. Ma azért ilyen magas arányú, főleg ötödiktől fölfele, mert ez az olcsó: kis helyen, sok gyerek, kevés tanár. Bizonyos tudáselemek átadására pont jó, ezeket felhasználva tudna utána csoportmunkában dolgozni pl. délelőtt az órák, délután workshopok, aszerint, hogy kinek mire van szüksége, vagy miben tehetséges, így a korrepetálásra is nagyobb lehetőség nyílna. Ehhez több tanárra lenne szükség. A differenciált oktatás feltétele pedig egyrészt a pedagógus megfelelő kiképzése, segédanyagok biztosítása, illetve, hogy a tanáron kívül egy pedagógus-asszisztens is legyen a teremben.
Középiskolában tanítok történelmet. Az utóbbi 10-15 évben a forrásközpontú történelemoktatásra tettek kísérletet, pl. munkafüzetekkel, hogy csoportmunkát lehessen végezni. De ezek a munkafüzetek a gyerekek számára ma, amikor sok diáknál ott van a telefonon, teljesen anakronisztikussá válnak. Elavult rendszer ez, osztálytermenként tíz notebook kellene, a digitális tananyagot egyszerűbb lenne fejleszteni, de ehhez egy informatikai áttörésre lenne szükség. Ami pl. tudtommal épp Romániában zajlik. Ez a döntés egy költségesebb, jobb minőségű, eszközökkel ellátott oktatási rendszerről sajnos nem született meg.
Mit tehet pl. egy borsodi falu iskolája, ahol a szülők nem tudnak egy erdei iskolára harmincezret kifizetni, hisz a rezsire se futja?
Erre irányult a kormány alapvető elképzelése a KLIK-kel: mivel számos vidéki iskolában az önkormányzat nem bírta kigazdálkodni az iskola fenntartását, a szülők pedig semmit nem tudnak kifizetni, önmagában véve jó elgondolás volt, hogy állami kézbe kerüljön. A jól működő finn oktatásban az állam magas színvonalú oktatási standardet alakított ki Lappföldön és Helsinkiben egyaránt. Igen ám, csak amíg a finnek ezt magas színvonalon és nagyon költségesen, gazdag eszközhasználatú módszerekkel oldották meg, addig mi egy lebutított, olcsó iskolarendszert hoztunk létre. Sikerült egyenlősíteni, csak lent. A KLIK részéről ugyanazt kapja a II. kerületi és a borsodi gyerek. A nagy különbség a szülői hozzájárulásoktól és attól függ, hogy az adott önkormányzatnak van-e lehetősége dotálásra.
Mitől jó egy oktatási intézmény?
Az ún. McKinsey-jelentés egy világszinten történt iskolarendszer-vizsgálat eredményeit közli. Az adatok alapján úgy tűnik, hogy az oktatás minősége nem azon múlik ki a fenntartó, állam vagy önkormányzat, egyház vagy civilszervezet. Az első feltétel, hogy az intézménynek legyen egy megfelelően kiválogatott és nagyon jól képzett tanári gárdája. Ahhoz, hogy már az egyetemre a jó képességűek menjenek tanárképzésbe – és ez a második elem – szükséges a folyamatos promózás. Ez azt jelenti például, hogy ezekben az országokban a kezdő fizetések magasak. Ha ma Magyarországon valaki jól teljesít a műszaki egyetemen, akkor már negyedéven „elkel”. A jól működő oktatási rendszereknél ugyanez történik a tanárképzésben. A harmadik elem a folyamatos képzés, az új módszerek elsajátítása munkaidőbe, munkafolyamatba beillesztve. Azért fontos ez, mert az oktatás-nevelés egy dinamikusan fejlődő szakma: azok a kutatási eredmények, amelyek igazak voltak 10 éve, azokra nem biztos, hogy még ma is építhetünk pedagógiai programokat, módszereket. Magyarországon a felsős, középiskolai és egyetemi tanárok évtizedek óta nem tanulják meg a szakmájukhoz szükséges tudást. A tantárgyukhoz, a történelemhez, a kémiához értenek, holott a gyerekhez és a gyerekközösségben működő erőkhöz kellene érteniük, és felhasználni a pedagógiai célokra. Egy kis elmozdulás volt az elmúlt években, az osztatlan tanárképzés bevezetésével, de én inkább keresgélést látok, mint világos koncepciót.
Szakmai véleményedet befolyásolja-e az, hogy szülőként is „bekerültél” a közoktatásba?
Természetesen. Hat évig tanítottam úgy, hogy nem volt iskolás gyerekem. Mióta a gyerekeim is bekerültek, folyamatosan változik az általam kialakított kép. Például sokkal érzékenyebb vagyok arra, hogy tanárként igyekszem nem rátolni automatikusan a szülőkre azokat a problémákat, amik valójában az iskola vagy a rendszer problémái. Ráadásul, amikor oktatásfejlesztéssel kezdtem foglalkozni, még egy magasabb szint is bejött.
Milyen módszerek, tendenciák figyelhetők meg a XXI. századi pedagógiában nemzetközi téren?
Az orvostudomány több ezer éves történetében volt egy robbanás, amikor a 17-18. század során elkezdett ráépülni a természettudományos felfedezésekre. A 19. század vége óta nem az orvos kénye-kedvén múlik a diagnózis, a kezelés, hanem megvannak a természettudományos kutatásokkal és felfedezésekkel alátámasztott protokollok. Az orvosnak nem az a dolga, hogy a kutatásokat elvégezze, még csak az sem, hogy felhasználja azok eredményeit, hanem hogy a kidolgozott protokollokat, a tapasztalatát és háttértudását alkalmazza.
Ez az áttörés, ami a pedagógiában még nem következett be. Hiányzik többek közt az oktatási fejlesztő szerepkör – az a tevékenység, amivel most én foglalkozom – ahol lefordítom a kutatásokat instant módszerekre, amit a pedagógus levesz a polcról, bedobja egy pohár vízbe, és működik. Rengeteg „konyhakész” pedagógiai módszert kellene készíteni, és hozzá eszközöket biztosítani csomagban. Ilyen pl. a nemzetközi KiVa, iskolai bántalmazás-visszaszorító program, aminek hazai adaptálásán dolgozom.
Vannak olyan országok, ahol az oktatásügyi reformok tudomá-nyos eredményeken alapulnak, például a skandináv országokban, de világszinten még nem ez a jellemző. Ott tartunk, mint az orvostudomány a 17. században: elismerjük, hogy vannak bizonyos eredmények, de nem általánosan elfogadott, hogy tudományos alapra kellene helyeznünk a közoktatást. Volt olyan kollégám, aki azt mondta: „A pszichológia és a pedagógia hülyeség.” Ez olyan, mintha egy orvos humbugnak tartaná az anatómiát.
Nevelés – oktatás: fel tudnál-e sorolni néhány eszközt, amely által lehetővé válik, hogy nevelői munka is történjen az iskolában?
A sokk, amin most keresztülmegy a magyar pedagógustársadalom, abból adódik, hogy a munkaidő emelkedése miatt a tanórára kell behozni azokat a nevelési célokat, amit eddig szakkörökön, kirándulásokon, táborokban igyekezett elérni, és alapvetően módszer- és eszközszegények vagyunk. Ugyanakkor nem kell ezen összeomlani, hanem elmenni a falig: az adott keretek között – 45 percben, neonfényben, 30 gyerekkel – optimálisat nyújtani.
A jó tanárság egyik feltétele: hogy nekünk, tanároknak el kell viselnünk, hogy nem mi vagyunk a középpont, hogy nem rólunk szól a történet. Nagyon fontos eleme vagyunk a folyamatnak, olyan, mint egy színész a darabban, akinek a megfelelő pillanatban a megfelelő mondatot kell mondania, de nem töltheti be az egész színpadot álló este. A csoportmunkában pl. kanalizálható a gyerekek aktív tanórai energiája.
Sok pedagógus panaszkodik az adminisztrációs teherre, ami sokkal fontosabb háttérmunka elől emészti az időt és energiát. Szerintem a kapcsolatok minőségén kell változtatni. Egyrészt a nevelők közötti kapcsolatokat fejleszteni, a nevelői közösséget építeni csapatépítő tréninggel, a munkaközösségeknek biztosított nagyobb tér és megbecsülés által. Ha élő a nevelői közösség, akkor nem én adom a gyereknek, amit adok, hanem együtt, közösségként adjuk, és ebben én ezt képviselem, te mást. Másrészt a gyerekekkel való kapcsolatra kell összpontosítani. A Fokoláre Mozgalom kulturális párbeszédének keretében született meg a kölcsönösség pedagógiája. Szerintem ez rendkívül fontos út, amin el lehet indulni, hogy mi kölcsönösséget éljünk meg a gyerekekkel és egymással. El kell szakadni attól, hogy tantárgyat tanítok. A gyereket tanítom, és ráadásul egész valójában kell azt a gyereket néznem. Nem az a kérdés, hogyan tudja a matekot vagy a történelmet, hanem hogy én, mint tanár mit tudok hozzátenni a leendő orvos, asztalos, művész, kereskedő személyiségéhez az órámon keresztül. „Akkor hatottam a gyerekekre, ha ők is hatottak rám.”
Fotó: id. Erhardt Gyula
© Depositphotos.com/ Igor Mojzes
Új Város – 2016. június