Nővé cseperedni, szépen
S z í n e s r i p o r t FIATALOK
Simkó Zsófia
A Pure Fashion programról beszélgettünk Fekete Ágival, a kétéves képzés egyik résztvevőjével.
Ági a Pure Fashion gálán két csoporttárssal, két testvére és unokaöccse körében, valamint a bemutatón.
|
A Pure Fashion, vagyis Tiszta Divat program egy két éves, keresztény értékeken nyugvó képzés középiskolás lányoknak. Célja az, hogy segítse a lányokat nő(i)ségük megélésében, megszeretésében és kibontakoztatásában. A belső és a külső szépség, a női hivatás, kinek-kinek a tehetsége kamatoztatása a társadalom javára mind a program témái.
A Pure Fashion (a továbbiakban: PF) honlapján olvasható a program hivatalos célkitűzése. Ági, te hogyan fogalmaznád meg a képzésetek lényegét?
Egyrészről nyilván az is a cél, hogy majdan egyszer felelősségteljes feleségek, anyák, nők legyünk, értékes tagjai a társadalomnak. És ez teljesen rendben is van. De ehhez – rövidebb távú célként – azt tűzték ki, hogy már most, serdülőként jól érezzük magunkat a bőrünkben, ezért segítenek a helyes önbecsülésünket megtalálni, hogy értékesnek érezzük magunkat és így magabiztos nőkké váljunk, akik helyén tudják kezelni a szépséget, mind a külsőt, mind a belsőt. Olyan nőkké, akik tudják, hogy csinosnak és szépnek lenni lehet anélkül – sőt, anélkül lehet igazán – hogy kihívóvá válnánk.
Hogy látod, melyikre fókuszáltak jobban a programok összeállításakor: a külsőre vagy a belsőre?
Azt mondanám, a belső szépség kapott 60%-ot, a külső 40-et. Nagyon komplex programot állítottak össze. A havi egyszeri találkozóink mindig imádsággal, elmélkedéssel kezdődtek, utána pedig valamilyen téma kibontása következett egy szakértő előadó bevonásával. De sohasem pusztán előadásokat kellett hallgatnunk, hanem egy beszélgetés bontakozott ki, ahol várták a véleményünket, kérdéseinket, tapasztalatainkat. Volt szó férfi és női szerepekről, hivatásról, felelősségvállalásról, időbeosztásról, konfliktuskezelésről, életcélok megfogalmazásáról, szeretetnyelvekről, de emellett főzésről, stílusról, divatról, sminkelésről és némi etikettről is. Már ezek is hozzáadtak az önismeretünkhöz, de ez külön témaként is szerepelt. Nyilván ezek olyan témák, amelyek máshol – otthon, közösségben, barátok előtt – is előkerülnek, de itt sokat számított a szakértők jelenléte.
Emellett volt lelki nap és önkénteskedés is, valamint a „talentumaink” bemutatása egymásnak, ahol visszajelzéseket is kaptunk, bátorítást és építő gondolatokat. De nem csak komoly dolgokról volt szó: a zumba órák például mindig sok nevetést hoztak.
Te miben gazdagodtál, mit tanultál az elmúlt két évben?
Először is minden találkozási alkalmunkat körbelengte az a hangulat, amit én csak PF légkörnek nevezek. Ez egy barátságos, melegséget árasztó atmoszféra, ahol azt közvetítik feléd, hogy fontos, értékes vagy. Ebben a vezetők, a koordinátorok különösen is élen jártak, de az ő viselkedésük átragadt arra, ahogyan mi, lányok egymás felé fordultunk. Jó csapattá váltunk, igaz barátságok szövődtek. Ez jelentette a táptalajt, és számomra legalább annyira fontos volt, mint maga a „tananyag”.
Ebből a légkörből fakadt az a látásmód is, hogy tanuljuk meg a lehetőségeinkből és az adottságainkból a legtöbbet kihozni, testileg-lelkileg. Nekem ez segített jobban elfogadni és szeretni saját magam, hálásnak lenni, és irgalmasabban ránézni a hibáimra. Azóta próbálok úgy bánni magammal, ahogy egy nagyon jó barátnőmmel tennék:
ha ő hibázna, őt megvigasztalnám. Akkor magammal is hasonlóan kellene tennem.
Úgy gondolom, ez minden kamasz lányra ráférne, de az igény alapján úgy tűnik, a fiúkra is. Örülök, mert szeptembertől egy nekik szóló képzés is elindul majd, őket érintő kérdésekkel, kihívásokkal.
A képzéseteknek van egy formális, ünnepélyes lezárása, egy gálaest. Milyen érzés volt erre a napra készülni?
A gálaest tulajdonképp egy divatbemutató, ahol táncelőadás, közös éneklés és egy díjnyertes videóbejátszás is helyet kapott színesítő műsorszámként. A fő napirendi pont azonban mégiscsak a divatbemutató, ami a két év során elsajátított magabiztosságunkat hivatott megmutatni a meghívott közönségnek. Mondanom sem kell, itt nagyon szükségem volt a „komfortzónámból” való kilépésre, ahogy általában a többieknek is. Előtte a stylisttal kiválasztottuk azt a két ruhát, amiben a kifutón végigmentünk. Olyat választott nekem, amiben elsőre nem éreztem otthonosan magam, izgultam, hogyan fogok benne mozogni. Aztán megbarátkoztam a darabbal, mert rájöttem, hogy valóban jól áll.
Nehéz nap volt. Reggel korán felutaztunk Budapestre. Gyakoroltuk a korábban megtanult „modelles” járást, kisminkeltek, segítettek a hajunkat elkészíteni, szóval nagy volt az izgatottság. Az egész idegen és szokatlan volt elsőre.
Ebéd után jött egy lelki rész. Imádkoztunk és hálát adtunk az elmúlt két évért. Az estét is oda tettük Isten elé, hogy jól tudjunk benne jelen lenni, és a gála Róla is szóljon. Nagyon méltó befejezése volt ez a programnak. Ezután úgy mentünk ki a kifutóra, hogy az izgalom mellett boldogságot is éreztünk. Mert sokan eljöttek, akik számunkra fontosak, barátok és családtagok is. Mi pedig mosollyal biztattuk egymást útközben. Nagy bátorítást jelentett.
Végezetül elénekeltünk együtt egy dalt Isten nagyszerűségéről. Igazi ünnep volt.
„A Teremtő tervében a nő feladata az, hogy jó irányba fordítsa a társadalmat. De ahelyett, hogy a nő a társadalmi változás alanya lett volna, az utóbbi időben a társadalmi változás tárgya lett. Egy nagyon bölcs ember már a ’80-as években meglátta ezt, és beszélt erről. Ez a bölcs ember II. János Pál Pápa volt, aki egyik írásában úgy fogalmaz, hogy a Teremtő az emberiség sorsát a nő kezébe helyezte. Egyedül a nő ismeri az élet titkát, egyedül ő képes megtanítani az élet művészetét. Azt mondta: ha a nő megfeledkezik erről a feladatáról, vagy elutasítja, akkor az emberiség kihal. Viszont ha sikerül meggyógyítani a nőt, akkor meggyógyítjuk a családot, és ha meggyógyítjuk a családot, meggyógyul a társadalom.” Habsburg Cristiana főhercegnő, a Pure Fashion Alapítvány alapítója |
Fotók: Kalán Attila, Hegedűs Márton (2)
Új Város – 2016. július – augusztus