Istennek szenteltek
I n t e r j ú ISTENNEK SZENTELTEK
Bodnár Sándor
A Fokoláre Mozgalom „tűzhelyei” a fokolárok, az Istennek szentelt férfiak és nők nemzetközi közösségei. Februárban külföldön élő magyar fokolarinik vallottak életükről, ezúttal a lengyel Jarek Błaszczyk-et kérdeztük, aki egy éve él Kolozsvárott egy szlovák és egy magyar fokolarinóval.
Mik az első benyomásaid?
Úgy tűnik, Románia alkalmas hely a számomra. Egyszerűen jól érzem itt magam. Nagyfokú érzékenységet tapasztalok az emberekben, segítenek a bajban lévőkön, akár ismeretleneken is. Láttam, hogyan kapott segítséget egy férfi, aki az utcán hevert, aztán egy balesetet szenvedett gépkocsivezető, illetve egy személy, aki egy bizonyos irodát keresett. Egyszerű, de igen értékes tettek ezek. Ezenkívül a kultúra gazdagsága és a felekezeti sokszínűség is lenyűgöz. Annyi szép templom van! És végül gyönyörű a természet ebben az országban: hegyek, mezők, állatok! Nagyon tetszik.
Megengeded, hogy kíváncsiskodjunk kicsit? Miért léptél be a fokolárba?
Fiatalkoromban szívvel-lélekkel bevetettem magam különböző területeken. Ezek voltak a nagy szerelmeim. Közülük az első a sport, az atlétika. Középtávokat futottam jó eredménnyel. Tizenöt éves koromban jártam először a Lengyel-Tátrában és… beleszerettem a hegyekbe. Minden évben elmentem, egy sziklamászó tanfolyamot is elvégeztem. Aztán beleszerettem egy lányba, aki gimnáziumban osztálytársam volt, egy nagyon értékes személybe. Végül az egyetemi éveim alatt volt egy másik szerelmem: felfedeztem a matematika eleganciáját, szépségét.
Ezek a szerelmek a keresést jelentették, életem ideáljának keresését. Mindenbe, ami mellett elköteleződtem – legyen az a sport, a hegyek, a barátnőm, a matematika –, beleadtam apait-anyait. Nem szerettem a félig végzett dolgokat. Ezek a szerelmek ugyanakkor bizonyos értelemben csupán részlegesek voltak, hiszen életemnek csak egy szeletét töltötték ki, nem annak teljességét.
Idővel felfedeztem egy olyan ideált, amely a korábbiakkal ellentétben a teljes életemet képes volt betölteni. Ez volt a kereszténység. Életem különböző szakaszaiban is hitben jártam, de húszéves koromban végül bekapcsolódtam a plébánia diákcsoportjába. Adventkor és a nagyböjtben lelkigyakorlaton vettem részt. Egyszer, amikor nem tudtam ott lenni, egy keresztény könyvet olvasva gyakorlatoztam. Ez fontos volt, hiszen én választottam.
Álmokban nincs hiány
A felebarát szeretete az egyetlen, mely betöltötte és betölti Jarek szívét, aki fiatalon szenvedélyesen kereste élete ideálját.
A kereszténység vált életem ideáljává. A kérdés azonban megmaradt: hogyan váltsam valóra? A válasz az első máriapolim – egy többnapos közösségi találkozó – alkalmával érkezett. Megértettem: elegendő élni az evangéliumot, gyakorlatban szeretve felebarátaimat.
Elkezdtem az egység lelkiségét mindennapi életemben megélni. Sok kérdésre választ kaptam már: mi az életem ideálja és hogyan valósítsam meg. Hátra volt azonban még egy fontos kérdés: mi a hivatásom? Most érkezünk el az általad feltett kérdés megválaszolásához, csak fontosnak éreztem áttekinteni mindazt, ami idáig vezetett.
Két út tetszett: a házasság és a fokolár. Nem tudtam, mit akar tőlem Isten. 1992-ben elhatároztam, ősszel néhány hétre egyedül felmegyek a hegyekbe, hogy beszélgessek Vele, és fény derüljön a jövőmre. Előtte azonban a szlovák Magas-Tátrában egy ifjúsági találkozón vettem részt. Ott nagyon világosan megértettem, Isten arra hív, hogy a fokolár közösségében kövessem Őt. Nem volt fikarcnyi kétely sem bennem. Szabadnak és boldognak éreztem magam. Augusztus 26-a volt, Szűz Mária Lengyelország Királynőjének ünnepe.
Ősszel nem vonultam magányba a hegyre. Nem volt szükség rá, hiszen már felfedeztem az utamat. A megkezdett kaland pedig mindmáig tart.
Máriapolira készülünk. Neked ez lesz az első Lengyelország határain kívül. Mesélj nekünk néhány fontos mozzanatot a korábbi tapasztalataidból.
Szeretnék egy rövid kiigazítást tenni. Néhány napja értem haza a Moldovai Köztársaság fővárosában, Chişinău-ban megszervezett máriapoliról, így megéltem már egyet Lengyelországon kívül is. El kell mondanom, fantasztikus volt. Kezdtük felfedezni a moldáv nép értékeit: nagyon nyitottak, csodásan énekelnek annak a sok sebnek, szenvedésnek dacára, amelyben ott élnek. A fiatalok egyszerűen magukkal ragadtak. Ők voltak sok program főszereplői, kreatívak, odaadóak. Azt hiszem, ilyen fiatalság mellett nagyobb reménnyel tekinthetünk a jövőbe.
Visszatérve a lengyel máriapolikhoz, persze, jelentős pillanat volt a legelső, 1990-ben Lublinban. Az Egyház teljes közösségének jelenléte nyűgözött le. Gyerekek, fiatalok, családok, papok, mindannyian mély közösségben. Nagy öröm a különböző egyházi hivatások harmóniáját látni. A papokkal megélt testvéri kapcsolat volt számomra leginkább különleges és fontos, melyhez hasonlót mindaddig nem volt alkalmam ennyire közelről megtapasztalni.
Mi a következő álmod?
Természetesen az, hogy minél jobban megtanuljak románul! Ehhez azonban némi időre lesz szükségem… De van még más is. Szeretnék közeli ismeretséget kötni az itteni hegyekkel. Erre lesz alkalmam például augusztusban, közös kiránduláson a fiatalokkal. Remélem, télen, síeléskor is örülhetek majd a hegyeknek. Láttam, hogy szép folyók is akadnak errefelé, van egy további álmom is: kenuzni ezeken. Végül még valami, amihez sok edzés szükséges: teljesíteni a maratoni távot. Istennek hála, álmokban nincs hiány!
Forrás: Oraş nou
Fordította: Molnár Zsófia
Fotók:
- Iosif Oros,
- Jarek Błaszczyk albumából
- commons.wikimedia.org
- Jarek Błaszczyk albumából
Új Város – 2016. április