Mindenütt otthon
Az evangéliumi életre kimondott igen olykor nem várt kalandokra hív: magyar fokolarinik a nagyvilágban. |
Fókuszban ISTENNEK SZENTELTEK
Összeállította: Tóth Judit
Az Istennek szentelt élet jelentősége az ingyenesség és a szeretet túláradásában áll, s annál nagyobb a jelentősége, minél inkább fenyegeti a világot a veszély, hogy a mulandó dolgok örvénye elnyeli. »E konkrét jel nélkül az egész egyházat éltető szeretetet a kihűlés veszélye fenyegetné.«” (105) – írta II. János Pál a Vita consecrata apostoli buzdításában 1996-ban. Ennek aktualitására emlékeztetett a katolikus egyházban a Megszentelt élet éve, amely 2016. február másodikán zárul le.
A Fokoláre Mozgalom alapítónője és első társai egy új, a világban és közösségben megélt megszenteltség elindítói voltak az 1940-es években. Napjainkban több mint hatezer fokolarinó és fokolarina él fogadalmakkal is megpecsételt, Istennek szentelt életet szerte a világon. Hazánkban jelenleg 22-en vannak összesen öt közösségben, két férfi és három női fokolárban. Jó néhányan pedig magyarként más országban ajándékozzák talentumaikat. Ezúttal közülük kérdeztünk néhányakat hétköznapjaikról és missziójuk kihívásairól, örömeiről.
Gyöngyi Marianna, Kolozsvár
Már egy éve élek Romániában, ebben a nagy, sokszínű országban, de nem érzem magam elveszettnek. Megtapasztalhatom, mennyire igaz az, hogy egy Atyánk van, testvérek vagyunk és maradunk is egymás számára.

Gyöngyi Marianna középen, a kisgyermekkel kezében.
Egyre jobban kezdem felfedezni, megérteni, mit él az itteni nép. Rácsodálkozom, hogy milyen nagy, tiszta és őszinte szeretet van az emberekben, de sok fal is létezik egymás között társadalmi és egyházi szinten. Sokrétű kihívás itt az, hogy a békét, az egységet, a testvériséget az emberek között újra meg újra segítsük megszületni, erősíteni. Jó látni, hogy mennyire élő a közösségeinkben az egymás befogadása, segítése románok és magyarok között.
Kisgyerekekkel is foglalkozom, és általában együtt hívom el a román és magyar gyerekeket.
Egyik alkalommal elhatároztuk a közösség tagjaival, hogy radikálisabban élünk ezentúl a békéért. Kezdve azzal, hogy minden emberrel, akivel találkozunk, olyan kapcsolatot építünk, hogy az az ember szeretve érezhesse magát. A gyerekekkel közösen karkötőt fontunk, hogy segítsen emlékeztetni erre az elhatározásunkra.
A karácsony előtti napokban a kisgyerekekkel 400 gipszből készült kis Jézussal ajándékoztuk meg Kolozsvár legforgalmasabb terén sétáló embereket, és ebbe a közeli katolikus plébánia gyerekei is örömmel bekapcsolódtak. A gyerekek, magyarok és románok, félelmüket legyőzve, kettesével mentek az emberek közé, és lassan-lassan a teret a kis Jézussal a kezükben sétáló, mosolygós emberek töltötték be.
Romániában az emberek többsége ortodox vallású, itt az ökumenizmus megélése számunkra állandó lehetőség és egyben célunk is. Az évek során több ortodox hívő megismerte a Fokoláre Mozgalmat és éli az egység lelkiségét. Mozgalmunk az idén szervezte az ötödik nemzetközi teológiai párbeszéd-találkozót a kolozsvári Ortodox Teológiai Kar és a mozgalmon belül működő Sophia Egyetemi Intézet együttműködésével. Az ortodox metropolita is örömmel adta rá áldását. Történelmi napok voltak, mert megtapasztaltuk, mennyire testvérek vagyunk.
Mit jelent itt lennem? Nem cserélnék senkivel. Négyen lakunk együtt a fokolárban, egy román fokolarina, két erdélyi magyar és én. Folyamatosan gyakoroljuk, hogy befogadjuk egymást, tudjunk áldozatot vállalni egymásért, de megéri, mert élőn marad közöttünk a szeretet. Fontosnak érzem, hogy nagylelkű legyek Istennel, hogy tudjak megállni és meghallani azt, mit kér tőlem. Hinnem kell, hogy amit én tudok adni, azt más nem tudja megtenni, és ez fordítva is igaz. Mindannyian ajándék vagyunk egymás számára.
Bartus Sándor, Nagy-Britannia, Welwyn Garden City
Egy másik kultúrába átültetődni nem csak azt jelenti, hogy jobbra nézel először és nem balra, mielőtt lelépsz a járdáról, mert nemcsak az autók jönnek az ellenkező irányból! Azt is meg kell tanulnod, hogy ne hasonlítgasd össze a dolgokat a korábbi tapasztalataiddal. Egyedül a jelen pillanat „működőképes”, amivel egy különleges lelki rutinra tehetsz szert.

Bartus Sándor a londoni Westminster Palota előtt.
Magyarok sokan jöttek és jönnek az Egyesült Királyságba különböző célokkal. Mit mondjak, nincs könnyű dolguk! Különösen, ha az otthontól való elszakadásban nincs benne a veszítés készsége és a minél nagyobb kinyílás, hogy megismerjen, elfogadjon és befogadjon egy egészen másfajta társadalmat, kultúrát, kapcsolati formákat a kapitalista osztálytársadalom szülőföldjén! Mintegy harminc éve a fokolár közössége is megtelepedett, és ma már a szeretetnek, sok áldozatnak és erős hitnek a beérett gyümölcseit élvezheti az, aki megfordul az itteni „Mariapolis” központban, amely mintaváros a mintavárosban. Egy új típusú társadalomról tesz kézzelfogható tanúbizonyságot, amire egyre többen felfigyelnek. Igen, mert olyan emberek alkotják, akik az életüket tették fel arra, hogy Jézus mindig közöttük legyen. Katolikusok és anglikánok.
A mi fokolárunk nem mondható átlagosnak, bár nem tudom, hogy létezik-e egyáltalán átlagos fokolár. Az életkoron is meglátszik ez: rajtam kívül mindenki 60, de van, aki 70 fölötti. Öten élünk együtt négy nemzetből: angol, holland, szlovén és magyar, ebből hárman papok: kettő katolikus és egy anglikán. Fokolárunk nagyobbik fele a New City-nél dolgozik, ami a magyar Új Város testvérlapja. Legutóbb éppen nekem jutott a korszakalkotó grafikai feladat, hogy új köntöst szabjak az újságra. Sikerült.
A brit kultúra egyik megnyilvánulása, hogy nem beszélik túl és sohasem komplikálják túl a dolgokat. A szükségeset közlik, vagy azt sem. Ez a maga természetes módján közöttünk is megnyilvánul valamiképpen, ami elsőre furcsa volt nekem. Jött a „nem mérlegelni, nem ítélkezni, hanem csak hinni és szeretni” – ami mindig bejön! És tényleg! Ugyanis ha a belső hangra hallgatsz, minden működik, és nem hiányzik semmi. Persze mindenkinek meg kell tennie a maga részét, de ez nem jelenti, hogy egyformának kell lennünk, vagy amilyennek én elképzelem.
Tóth Ilona, Olaszország, Castelgandolfo
Sokéves magyarországi kalandsorozat után – a kommunizmus éveiben megélt evangéliumtól kezdve a tízezres nagy rendezvények, a Volontarifest és a Genfest tapasztalatán át – három évvel ezelőtt, 2013-ban érkeztem a Fokoláre Mozgalom nemzetközi központjába. Itt sok más nemzetiségű társammal együtt igyekszünk otthont teremteni mindazoknak, akik lelki elmélyülésre vágynak, és tanulják, gyakorolják a másokkal folytatott párbeszéd művészetét.

Családi kép a fokolárban, Tóth Ilona jobb oldalról az első.
Néhány hete egy nemzetközi bizottság tagjaként azon dolgozom, hogy Európa „lelki ökológiája” is helyreálljon, és a népek megtalálják egymással a kapcsolatot a „nemzetek Európájában”: ki-ki önmaga a másikkal közösségben. Végtelenül örülök, hogy Isten rám tekintett és meghívott, hogy az életemet, tapasztalataimat és kultúrámat ajándékozva éljek az emberiségért.
Papp Gábor, Olaszország, Grottaferrata

Papp Gábor (balról az első) egy kiránduláson a fiatalokkal.
A szívemben most várakozás van, ami a Fontembe1 indulásom időpontját illeti. Ez a helyzet arra késztet, hogy teljes felelősséggel tegyem Isten akaratát, felkészüljek az útra, ugyanakkor azzal a teljes szabadsággal is, hogy ki tudja mikor, és hogy egyáltalán el fogok-e utazni. Sok még a bizonytalanság és sokfajta a kihívás, főleg szakmai téren. Ami pedig az itteni életemet illeti, nagyon jól érzem magam, hogy dolgozhatok a fiatalokért, a fiatalokkal. Mivel az egész világ valamiképpen jelen van itt a föld minden részéről érkezett fiatalokkal és fokolarinikkel, így a világ nagyon kicsi lett és sokkal személyesebb.
1 Fontem Közép-Afrikában, Kamerunban az őserdőben található modellváros, állandó Máriapoli.
Fotók: Az Új Város fotóarchívumából
Új Város – 2016. február