Generációk együtt
Nézőpont Társadalom
Ha a generációs problémára gondolunk, szinte automatikusan beugrik a „Jaj, ezek a mai fiatalok/öregek!” gondolat. Ennek a sztereotípiának az oldása céljából egy nemzetközi projekt kidolgozói képzést indítottak a generációk közötti együttműködés erősítésére.
A hazai partner a Budapesti Művelődési Központ volt, amelynek tanfolyamára idősek és fiatalok egyaránt jelentkezhettek. A vegyes korosztályú csapatoknak együtt kellett elgondolkodniuk azon, hogy mik modern életünk legnagyobb kihívásai, és mi az a kicsiny darabkája világunknak, amit ők egy-egy miniprojekttel, ha kis mértékben is, jobbítani tudnak.
A 21. század legnagyobb kihívásának a fiatalok azt tartották, hogy a kapcsolatok többnyire virtuálisan léteznek, a családi kötelékek gyakran felbomlanak, a családalapítás kitolódik, nagy a stressz és hiányzik a pozitív jövőkép. Az idősek a legnagyobb nehézségnek az elszigetelődést, a magányt, a kortársak elvesztését érezték, és azt, hogy nem tudnak lépést tartani a gyors technikai fejlődéssel.
|
|
|
A közös tevékenység közelebb hoz fiatalokat és időseket. |
Az együttes munka során lassan oldódtak a kölcsönös előítéletek, miszerint: a fiatalok önteltek, tiszteletlenek, neveletlenek, az öregek értetlenek, lassúak, rugalmatlanok stb. A közös tevékenységben egymás jobb megismerése által közelebb kerültek egymáshoz.
Egykori tanárképző hivatásom folytán roppant érdekel, miért mások a mai fiatalok. A szakirodalom alátámasztja, hogy a kilencvenes években és később születettekre jellemző az önbecsülés túlzó mértéke, mert ők jórészt a virtuális világban élik az életüket, a közösségi médiában pedig óriási a versenyhelyzet, mindig látszódni kell, ez a kényszer pedig egyértelműen a nárcizmus irányába visz. Az individualizmust, a haszonelvűséget, a másokra irányuló önzetlen figyelem hiányát korunk általánosan uralkodó szelleme is erősíti. A tudományos-technikai forradalom korában a teljesítmény került előtérbe. Az állandóan éleződő verseny elszakít egymástól, és mindnyájan szenvedünk a kölcsönös szeretet hiányától, holott a boldogsághoz vezető út a kölcsönösség felfedezése, melyhez egyik lehetőség a fenti projekt.
- Szalamin Edit
Fotó: Pixabay
Új Város – 2016. január