Cseppről cseppre
|
Barátság Thaiföld és Olaszország között. Interjú Luigi Butorival, aki a köztük lévő híd építésének előremozdítója. |
Interjú SZOLIDARITÁS
Thaiföldön több százezer mianmari menekült él, a legtöbben Mae Sotban. Mit tudsz mondani az ő helyzetükről?
Mae Sot egy ipari régió központja Thaiföld nyugati részén, ahol a Mianmart és Thaiföldet összekötő két nemzetközi határátkelő egyike is található. Nagyon sok menekült érkezik ide Mianmarból, és az utóbbi évtizedekben komolyan felütötte a fejét a feketepiac, az emberkereskedelem és a kábítószerek. A menekültek legnagyobb része az üldözött karen néphez tartozik, akik az etnikai konfliktusok miatt kényszerülnek Thaiföldet elhagyni. A pontos számukat nehéz meghatározni, de a hivatalosan regisztrált 160 ezer menekültön kívül még nagyjából százezren lehetnek azok, akiket nem tartanak számon.
Mi volt az első benyomásod, amikor Mae Sotba érkeztél?
|
|
|
Luigi Butori, a menekültekért indított kezdeményezés koordinátora. |
Egy pappal látogattam el Mae Sotba, aki a legkiszolgáltatottabbakért dolgozik: azokért, akik nem jutnak be az ENSZ táboraiba, gyakran nem kapják meg a jogos bérüket, és mivel nincsenek hivatalos dokumentumaik, a hatóságokhoz sem fordulhatnak, mert nincs, aki megvédje őket. Sokan közülük az erdőben éltek és csak mostanában mernek előjönni.
Mások gyárak és kunyhók alagútjai közt laknak – kész csoda, hogy egyáltalán életben vannak. Ezekről az emberekről nem szokás beszélni, de mindenki ismeri a helyzetüket. Könnyű kihasználni őket, mert akár éhbérért is készek munkát vállalni. Így vált Mae Sot kiemelt ipari zónává.
Hogyan indult ez a különleges történet az olaszországi Latina és Mae Sot között?
Ez a projekt szeretetből született, egy őrültnek tűnő álom megvalósu-lása. A szeretet indított minket, a szeretet, amitől a sivatag kivirágzik, ami arra sürget, hogy a lehetetlent is megtegyük, és végtelen örömmel tölt el. A projekt keretén belül az olasz gyerekek egy itteni Mae Sot-i iskola számára gyűjtenek adományokat. Az iskola nem sokkal korábban még csak egy álom volt: a latinai kisfiúk és kislányok és thaiföldi társaik álma, mostanra viszont már megvalósult. Az iskolának a Cseppről cseppre nevet adtuk. A helyzet hasonlít ahhoz, amit Latinában is találunk: igazságtalanság, betegségek, erőszak, gyerekek kihasználása, és így tovább.
Milyen körülmények között élnek ezek a gyerekek és szüleik?
Néhányan hálát adnak Istennek, hogy túlélik az éjszakát. Az egyik kisgyerek anyukáját kérdeztem: „Hogy hívják a fiadat?” „Chit Yin Htoo”– mondja. – Azt jelenti: „Ha szeretsz engem, akkor válaszolj nekem.” „Te adtad a nevét? Mikor született?” „Talán 3-4, vagy 5-6 éve. Az aratás időszaka volt, a katonai hadműveletek közepén: menekülnünk kellett. Mindig csak menekülni.” Amikor ezt hallottam, abbahagytam az írást, mert minden erőmre szükségem volt, nehogy elsírjam magam ez előtt az anyuka előtt. Hogyan lehetséges ez?
Mit tesztek értük a projekt keretében?
Ételt, tejet és főleg babákat, játékokat osztunk szét, lámpákat, ruhákat, aminek mindenki örül. Igyekszünk szeretni őket és gondoskodni róluk, ahogy magunkról szoktunk.
|
A mianmari menekült gyerekek éppen az Olaszországból érkező adományokat fogadják. |
Félelemmel, aggódva, de tisztelettel követjük figyelemmel ezeket a gyerekeket, úgy mondanám, hogy „az őrangyalaik látják a Mennyei Atyát”. Amikor „Ha szeretsz engem, akkor válaszolj nekem” kisfiúval vagyok, nehezen tudok mosolyt csalni az arcára. Szégyellős és visszahúzódó. Hosszú idő után engedi csak, hogy a karomba vegyem, 6 vagy talán 5 éves… senki sem tudja. Törékeny és könnyű, akár egy tollpihe. Ezek a szemek… mit láthattak eddig? Hangja is alig. Ahogy viszont a gyerekek meglátják a focilabdát és a futballdresszeket, amiket az olaszországi Priverno Futball Akadémiától kaptak, csillogni kezd a szemük. Örülnek, mert érzik a feléjük áradó szeretetet. A szomorú tekintetek hamar megváltoznak…
A projektnek hála, sok emberhez eljut a segítség.
Így van, és az iskola az egyik ilyen hely. Itt nagyon rossz körülmények vannak, minden apró adománynak nagyon örülnek. Az iskolának nincsenek falai, csak sérült iskolatáblái. A tanárok mind önkéntesek, akiknek csak havi 50 eurót tudunk adni. Az alapvető felszerelések, bútorok is hiányoznak, nincs internet sem.
Ez az iskola a Mae La nevezetű menekülttáborhoz van közel. Aztán eljutottunk még Gasparba, egy apró falucskába, és egy másik helyre is, amelyiknek neve sincs. Összesen körülbelül 200-250 embernek tudunk így segíteni.
Mi indított téged arra, hogy tegyél ezekért az emberekért? Mit jelent számodra, hogy részt vehetsz a projektben?
Úgy érzem, hogy a szeretet szentélyében vagyok, egyfajta katedrálisban, amilyenről Ferenc pápa is álmodik. Évekkel ezelőtt ígéretet tettem, hogy őket a saját népemnek tekintem és sose hagyom magukra. A minket körülvevő gonosz óceánjában a szeretetcseppek iskolája előtt újra meg újra megújítom ezt az ígéretemet.
Összeállította: Kovács Bertalan
Forrás: focolare.org
Fordította: Horváth Viktória
Fotók: Luigi Butori albumából (3)
Új Város – 2016. január