Visszaforduló tendencia
T á r s a d a l o m NOBEL-DÍJ
Luigino Bruni
Angus Deaton Nobel-díja azt jelzi, hogy a közgazdaságtan újra etikai alapokon álló tudománnyá válhat
A 2015-ös közgazdasági Nobel-díjat Angus Deatonnak ítélték a gazdasági fejlődéssel, a jóléttel, az egyenlőtlenséggel és a szegénységet meghatározó tényezőkkel kapcsolatos tanulmányaiért. Ez egy fontos jel: a stockholmi bizottság és tanácsadóik az elmúlt néhány évben, a gazdasági krízis ideje alatt olyan tudósokat részesítettek a Nobel-díjban, akik a közgazdaságtant és a pénzügyeket tanulmányozták és mozdították előre, és így a krízis kialakulásához járultak hozzá. Az idei díjazott viszont azoknak a Nobel-díjas kutatóknak a sorát gyarapítja, akihez inkább a szociológia áll közel, vagy a politikatudomány és a civil gazdaságtan szakértői, ami egyúttal a modern közgazdaságtan alapja.
Ugyancsak furcsa hozzáállást tapasztaltunk Stockholm részéről az utóbbi években: 2010 és 2013 között, miközben a kapitalizmus közel állt ahhoz, hogy összeroppanjon egy addig soha nem tapasztalt pénzügyi krízis alatt, a közgazdaságtani Nobel-díjazottak olyan elméleti közgazdászok közül kerültek ki, akik éppen annak a gazdasági és pénzügyi paradigmának voltak szakértői, melynek oly drámai módon mutatkoztak meg a korlátai. Ez ahhoz hasonlít, mintha valamelyik nyáron, amikor az addigi legmagasabbnak mutatkozik a tűzvészek száma, éppen azokat részesítenék kitüntetésben, akik fejlett és szofisztikált eljárást dolgoznak ki a hatékonyabb tűzgyújtásra. Ezért tekinthetjük az idei Nobel-díj nyertesét, Deatont – de bizonyos értelemben már a tavalyi díjazottat, a francia Jean Tirole-t is – a visszaforduló tendencia első jelének, mivel Deaton munkája sokkal inkább olyan Nobel-díjas tudósokat juttat eszünkbe, mint Amarty Sen, Jospeh E. Stiglitz, Elinor Ostrom, és sokkal kevésbé hasonlít a nem olyan régen díjazott Eugene Fama-ra vagy Lloyd Stowell Shapley-re.
Nem szabad elfelejtenünk, hogy a gazdasági és financiális krízis, amelyet az elmúlt években átéltünk és amelynek hatásai még mindig érezhetőek, korántsem független az utóbbi évtizedek közgazdaságtani elméleteitől. Ugyanis a közgazdászok és a különböző pénzügyi elméletek nagyban meghatározzák a gazdasági döntéseket, szemben például az asztrofizikusokkal, akik bármilyen elméletet is alkotnak, azzal nem befolyásolják a bolygók pályáját. A legújabb, legsikeresebb közgazdaságtani intézetekben jellemzően az inkább matematikai háttérrel rendelkező közgazdászok találnak állást, akik egyre kevesebb humán formálódást kapnak. Kiváló szakértőket képzünk a számtalan széttagolt tudományterületen szerzett specializációval, akik aztán nem lesznek képesek teljes egészében látni a gazdasági rendszert, vagy összekötni az absztrakt modelljeiket a társadalmi-gazdasági valósággal.
A Deatonnak és Tirole-nak odaítélt Nobel-díjak egy sokkal inkább európai gazdasági elmélethez történő visszatérést jelenthetnek, amely nagyobb hangsúlyt fektet a szakma társadalmi vonatkozására, és nagyobb érzékenységgel kezeli a kollektív jólét kérdését, nem leragadva az egyéni jövedelemnél és profitnál. Ezek a rügyek egy új időszak eljövetelét jelzik, amely csak akkor fog kivirágozni, ha a következő Nobel-díjakat is olyan közgazdászoknak ítélik majd, akik inkább filozófusok, mint matematikusok. Az angol közgazdász, Robert Sugden már 1991-ben így ír: „A mai közgazdásznak sokkal inkább a filozófiához kell visszatérnie, mint a matematikához.” Egy meghívás ez, amit a szakma még nem fogadott el teljes egészében, de talán még nem késő.
A közgazdasági Alfred Nobel-emlékdíjat 1969-től ítélik oda. |
Angus Deaton is egyike azoknak, akik nem csupán szakmai cikkeket, hanem igazi könyveket írnak. Mindenki számára ajánlom a 2015- ben megjelent könyvét, A nagy menekülést (A. Deaton: The Great Escape), amelyben az új Nobel-díjas hiteles társadalomtudósként, és honfitársának, a filozófus és közgazdász Adam Smithnek méltó örököseként felteszi a kérdést: Vajon képes lesz-e az emberiség a fejlődésnek egy olyan korszakába lépni, amelyben nincs többé egyenlőtlenség? Rendkívül fontos, hogy beszéljünk ma erről, amikor a fejlődés árát az egyre növekvő egyenlőtlenséggel és a saját boldogságunk fokozatos eltűnésével fizetjük meg. A közgazdaságtan még újra egy morális tudomány lehet és a társadalom szolgálatába állhat, ha ezt és ehhez hasonló kérdéseket állít a középpontba. Olyan kérdések ezek, amelyeket túl gyorsan elhagytunk azért, hogy más, sokkal egyszerűbb és könnyebben megválaszolható kérdéssel foglalkozzunk, melyek végső soron sokkal kevésbé hasznosak az emberiség előrehaladásának szempontjából.
AZ EMLÍTETT KÖZGAZDASÁGTANI NOBEL-DÍJAZOTTAK 2015: Angus Deaton „a fogyasztás, a szegénység és a jólét területein folytatott kutatásaiért”. Deaton a Princeton Egyetem Közgazdaságtani Intézetének professzora. Fő kutatási területe az egészséget meghatározó tényezők a gazdag és szegény országokban, valamint a szegénység mértéke Indiában és a világ más részein. 2014: Jean Tirole „a piaci erő és szabályozás elemzéséért”. Tirole a francia Toulouse-i Egyetem közgazdaságtan professzora. Fő területe az ipari szerveződés és a makroökonómia. 2013: Eugene F. Fama, Lars Peter Hansen és Robert J. Shiller „az eszközárak területén végzett empirikus elemzéseikért”. E. Fama és L. Peter a Chicagoi Egyetem, R. Shiller pedig a Yale Egyetem professzora. 2012: Alvin E. Roth és Lloyd S. Shapley „a stabil elosztás elméletéről és a piactervezés gyakorlatáról szóló munkásságukért”. A. Roth a Standford és a Harvard Egyetem professzora, L. Shapley pedig a Californiai Egyetem matematika professzora. 2001: George A. Akerlof, A. Michael Spence és Joseph E. Stiglitz „az aszimmetrikus információval rendelkező piacok elemzéséért”. 1998: Amartya Sen „a jóléti közgazdaságtan területén végzett munkásságáért”. A. Sen indiai származású amerikai közgazdász és filozófus, a Harvard Egyetem professzora. |
Forrás: focolare.org
Fordította: Kovács Bertalan
Fotók: www.ara.cat , nauka.offnews.bg
Új Város – 2015. december