A szinódus előszobája
Szeptember 22. és 27. között tartották Philadelphiában a Családok VIII. Világtalálkozóját. A kongresszuson és találkozón Bíró László püspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia családreferense is részt vett.
A Magyar Kurírnak adott interjújában visszatekintett a világtalálkozók eddigi történetére, prioritásaira. 1990 és 2008 között a keresztény ember társadalmi-politikai felelősségéről volt szó. 2008 és 2012 között inkább arra figyeltek, hogy a statisztikák hogyan támasztják alá az egyház tanítását a családról.
A mostani világtalálkozó lényegét Vincenzo Paglia olasz érsek, a Család Pápai Tanácsa jelenlegi elnöke úgy fogalmazta meg, hogy ez a szinódus megnyitó szakasza. És ha ez így van, akkor nagyon érdekes a kongresszus üzenete: világosan és bátran szóljunk az élet, a házasság és a család védelméről.
Az egyik fő üzenet az volt, hogy az embert ne büszkeséggel, hanem felelősséggel töltse el a tudat, hogy Isten képmására teremtetett. Isten képmásának lenni méltóságot jelent, és ugyanakkor küldetést is.
Érdekes előadás hangzott el arról, hogy a család világosság a sötétségben. Jelképes cselekedet a Bibliában, hogy Isten előbb alkotja meg a világosságot, vagyis a fényt az ember számára, hogy tudjon tájékozódni, majd megteremti az embert, mint személyt, aki ha feladja emberi voltát, sötétséget áraszt.
Az egyik előadó arról beszélt, hogy a nemiség nem sztereotípia, hanem archetípus. A sztereotípiákat lehet cserélgetni, mint sok minden mást is, de az archetípust, az ősképet nem: az adott. Ha mégis meg akarjuk változtatni, akkor az ember önmagával száll szembe. A Fülöp-szigetekről Tagle bíboros, Manila érseke úgy fogalmazott, hogy „a család a sebzett szív otthona”. Szerinte mindnyájan sebeket hordozunk, és leginkább a család képes meggyógyítani ezeket.
Összeállította: Prokopp Katalin
Fotó: Magyar Kurír
Új Város – 2015. november
CSALÁDOK