A veszítés iskolájában
November eleje jó alkalom, hogy évről évre elgondolkodjunk rajta, mit is jelent számunkra szeretteink halála, és hogy mi életünk célja, miértje. |
Halottak napja
Néhány éve egy 7. hónapban levő várandós ismerősömnek az orvosok megmondták, 15% esélye van arra, hogy kisbabája élve jöjjön világra. A közlést nagyon keménynek tartottam az orvosok részéről, ezért méginkább elcsodálkoztam a hölgy reakcióján, aki egyrészt mindent megtett, hogy megmentse a kicsit, másrészt tudatosan készült arra – például ilyen témájú olvasmányokkal –, hogy idejekorán visszaadja Annak, akitől kapták. A baba aztán egészségesen megszületett.
Mire az Olvasó kezében tartja a lapot, már átéltük mindenszentek és halottak napját. Modern nyugati kultúránkban kevés, túl kevés időt szentelünk annak, hogy odafigyeljünk az elmúlás tényére, valóságára. Sokan súlyosan beteg közeli barátaikat, ismerőseiket sem látogatják meg a kórházban, és a temetésükre sem mennek el, csakhogy ne kelljen felidézni elvesztett szeretteik emlékét, és ne kelljen saját halálukba se belegondolniuk.
Teljesen érthető ez az érzés, hisz kapcsolataink éltetnek, és mindahányszor eltávozik az élők sorából egy-egy hozzánk közel álló személy, önmagunkból veszítünk el valamit.
Mégis, talán érdemes a testi-lelki valónk mélyére hatolni és megkérdezni önmagunktól, hogyan tudjuk tudatosan elkerülni a téma ösztönös kiiktatását vagy idősebb korunkra odázását. Ennek átgondolásához fényt adhat Chiara Lubich írása, az ember halhatatlanságáról, amelyet az eukarisztikus Jézus által nyerhet el.
Ezen túl mindennapjaink egészséges, pozitív megéléséhez is szükségünk van arra, hogy szembenézzünk a halállal. Hányszor érezzük magunkat frusztráltnak korlátaink, behatárolt lehetőségeink miatt. Hisz ahhoz, hogy egy programra, munkára, kapcsolatra igent mondjunk, számtalan másikra kell nemet mondanunk. Olykor objektíven negatív dolgokról van szó, máskor semlegesekről, sőt, legtöbbször jobbnál jobbakról.
De gondoljunk csak bele: a legnagyobb ajándék, amit Istentől kaptam, az a szabadság, ami miatt dönthetek valami mellett, és így a cselekedetem nyomán új élet születhet. Így tettek sokan, sok helyen, sokféléképpen: így tett az a fokolarinó is, aki vállalta annak a kockázatát, hogy kapocs lesz a Vatikán és a csend egyháza között. Így tettek a fiatalok is, akik nem engedtek a szélsőséges hangvétel kísértésének, és párbeszédet kezdtek egymással a migránskérdés kapcsán. Így tesznek családok is a hétköznapjaikban, akikkel zajlott és akikről szólt a Családok VIII. Világtalálkozója. Az ő példájukkal is felvértezve, a személyes és közösségi reflexió során talán egy újabb lépést tudunk megtenni az Élet felé.
Prokopp Katalin
Fotó: Pixabay
Új Város – 2015. november
Halottak napja