Olvasóink tollából – 2015. október
Az a bizonyos egy csepp
A röszkei falnál pillantottam meg egy házaspárt két nagy hátizsákkal és két apró gyermekkel. Felajánlottam az anyukának, hogy hozom én a hátizsákot a gyűjtőpontig. Akkor mondta a férje, hogy már alig bírja, mert várandós. Egy társammal próbáltuk őket konkrétan segíteni: orvosi sátorhoz kísértük, innivalót-és ruhát kerestünk, információ után jártunk. Aleppóból igyekeztek Franciaországba, mert ott vannak rokonaik. Könnyes szemmel mutogatták a gyönyörű házuk fotóit, ami most már romokban áll. A francia rokonokkal is beszéltünk telefonon, hogy egyeztessük az infókat, és jó tanácsokat tudjunk nekik adni.
Ezután busszal Röszkére kerültek. Mikor a gyűjtőpontnál búcsúzkodtunk, a tanácstalanságukat és kimerültségüket látva mindketten úgy éreztük, hogy nem hagyhatjuk őket magukra. Megadtuk a skype elérhetőségünket és azon keresztül kommunikáltunk velük a továbbiakban. Különböző szálak segítségével akartunk rásegíteni a papírok intézésében, de bekerültünk egy bürokratikus rendszer kellős közepébe, ahonnan a kiút a sok erőfeszítés ellenére sem látszott. A legelkeserítőbb körülmények között skype-on ott tudtunk lenni mellettük, bátorítani őket és konkrétan kifejezni a szeretetünket. Az imákkal pedig ki tudja hányan bekapcsolódtak ebbe a történetbe. Egyik éjjel aztán vonatra rakták őket és eljutottak a magyar-osztrák határig. Sógorom, aki közel lakik a határhoz, információkkal segített nekik eljutni Bécsig, ahol bár jó kezekben voltak a segélyszervezeteknek köszönhetően, mégis felkereste őket, és két gyermeküknek elvitte azokat a kisautókat és más játékokat, amiket az ő kisfiai küldtek. Még nem tudják mi lesz velük, várniuk kell…
Fialovszky Dóra
Ötödszörre
Már a szervezés során nagyon figyeltem arra, hogy ez az utcabál ne az én saját akcióm, vagy csak az én családom akciója legyen, hanem igyekeztem másokat is bevonni az előkészítő munkákba. Végül öt család vett részt az ötletelésben, közöttük osztottuk szét a feladatokat. A gyerekeim minden esti imában könyörögtek azért, hogy jó idő legyen a hétvégén. Végül is az adott napon csak 12 órakor mondtuk ki a végső szót, hogy megtartjuk a bulit. Jól döntöttünk, utcabáljaink történetében sohasem látott tömeg verődött össze, kb. 200 fő. Az előkészítő találkozón úgy határoztunk, hogy ha a pénzbeli hozzájárulásokból lesz némi többlet, akkor azzal az egyik szomszédasszonyunkat fogjuk támogatni, akinek férjét az előző napon temettük el. Nos, az idei bálunk legnagyobb csodája az lett, hogy másnap 96.680 Ft-nyi adományt tudtam átvinni az özvegyasszonynak, aki szinte nem is tudott hova lenni a nagy meglepetéstől és meghatottságtól. De talán még ennél is többet jelentett nekem, hogy utcabálunk mára Pilisszentiván nagyobb kulturális eseményei közé emelkedett, sőt, már túlnőtt a falunk határain is.
Kovács Október
Meglátni a jót is
Nóri lányunk 9 éves. Egyik este hosszú szenvedések árán sem tudtuk kivenni a füléből az egyik fülbevalóját. Már nagyon fájt a füle, de kitartóan, türelmesen tűrte a kísérletezést. A szokásos közös családi esti imában a legnagyobb meglepetésünkre azt köszönte meg Istennek, hogy az egyik fülbevalóját sikerült kiszednie. Hát nem ilyeneknek kellene mindig lennünk? Mennyire más lenne az életünk, ha mindig a jót látnánk meg, és azért hálásak is lennénk…
(aláírt levél)
Új Város – 2015. október
T á r s a l g ó – OLVASÓINK TOLLÁBÓL