Arcok a tömegből
Ezres tömeg várakozik a Keleti pályaudvar aluljárójában. Odalépek egy családhoz, szóba elegyedünk, segítséget ajánlok, hálásan elfogadják. A napról napra épülő bizalomban megosztják történetüket.
M. negyvenöt éves szíriai férfi, aleppói illetőségű. Kurd gyökerekkel is rendelkezik, de anyanyelve arab. Muszlim, mondandóit gyakran zárja az insallah1 kitétellel, az ég felé bökve mutatóujját. Autógépészeti mérnök, Aleppóban jól menő műhelyt vezetett, kis- és nagyteherjárművek szervizelésével foglalkozott. Állítása szerint bármit megjavít. Mindene a munkája, családot nem alapított. Küldetéstudattal sorolja azokat a találmányait, amelyeket hazájában nem tudott megvalósítani. Angolsága rossz, műszaki tudásom csekély, csak körülbelül tudom követni a fémfelületek szennyeződésvédelmére, a vakok rádióhullám-alapú tájékozódására és egyebekre vonatkozó elképzeléseit. Mély meggyőződéssel hisz a találmányaiban, reméli, hogy terveit az Európai Unióban keresztülviheti. Nem a pénz miatt, teszi hozzá, hanem mert Allah nem azért plántálta belé ezeket a gondolatokat és ötleteket, hogy megtartsa őket magának. Bozontos szemöldök alatt ülő tekintete hol vad és elszánt, hol mélyen jóságos. Keze a legvaskosabb és legizmosabb emberi kéz, amit valaha láttam, szobrász vésője után kiált. Keletiesen túlzó fogadkozással nevez a testvérének, nehéz keze a vállamon, míg homlokon csókol.
Nem egyedül érkezett a Keleti pályaudvar melletti tranzitba. Vele van negyvenhárom éves öccse, K., és annak harminchat éves felesége, A. is. K. kissé esetlen és tétova szellemképe robusztus bátyjának, minden pillanatban joviális nyugalommal szemléli a világot. Szíriában teherautó-sofőrként kereste a kenyerét, míg minden véget nem ért. Még hetekkel ezelőtt, Bulgária egy hegyvidéki részén vándorolva lebucskázott egy hegyoldalban, nyírásos törést szenvedett. Bal lába sínben, jobb hóna alatt mankó. Egészségügyi ellátást nem kapott. A mankó kéz alatt huszonöt levába került, a sínhez ötven euróért jutottak hozzá később, miután K. már nem volt képes tovább gyalogolni, és három napig vesztegeltek valahol Szerbiában. K. felesége, A. melegszívű, kedves, mosolygós teremtés.
Szemével és kezével simogat mindenkit maga körül. Fodrászként dolgozott Aleppóban. Amióta vándorúton vannak, ő nyírja a családot, és esetenként mellékeshez is hozzájut így. Három hónapos magzata a szíve alatt.
Két gyerekük is velük van. E. tizenegy éves lány, kedves teremtés, mosolygós és derűs, nyílt és simogató személyiség, akár az anyja. A négyéves fiú, a kis Z. vad és bizalmatlan. Gyerektekintete fásult. Nem tudod, de azt hiszed, el tudod képzelni, miért az. Belenézel azokba a szemekbe, és gyászolsz egy gyerekkort. Egy nap elteltével engedi, hogy az ember megölelje, és amikor magadhoz vonod, csak összeszorított szájjal nyeled a könnyeidet, mert nem érted a világot magad körül. Szemed sarkából látod a saját gyerekeidet is, a maguk önfeledt, boldog gyerekkorával.
Menekült családok szeptember elején a Keleti pályaudvaron. |
Ők öten, és két hátizsák. Ez a két hátizsák a tulajdonuk. Az egyik félig tömve M. autógépészeti szakkönyveivel, egy váltás ruha, gondosan nejlonba bugyolált családi fényképek a békeidőkből. Mutatják, ki él, ki halott, kiről nem tudni, melyik világban tartózkodik. És igen, van egy táblagépük is, folyton azon szervezkednek, Németországba szeretnének eljutni. Körülbelül tavaly ilyenkor hagyták el a hazájukat, Szíriát. Először a házukat bombázták le, a mai napig sem tudják, melyik oldal tette. Megmentették a romok alól, amit tudtak, majd beköltöztek M. műhelyébe, ott folytatták az életet, ahogy tudták. Állandó életveszély, porig rombolt infrastruktúra, időnként saría2. E., a kislány, akkor már második éve nem járt iskolába, az iskola és a közoktatás ugyanis szintén megszűnt létezni. Aztán amikor a műhely is találatot kapott, rettegésükben M. vezetésével még azon az éjszakán, illegálisan, papírok nélkül átlépték a szíriai–török határt. Nem mentek tovább, ott kerestek maguknak munkát a határ közelében. Könnyen ment, hiszen arabul, kurdul és törökül egyaránt beszélnek. Az volt a tervük, hogy ott húzzák ki, amíg véget ér a háború és hazatérhetnek újrakezdeni az életüket. Emellett M. többször megkísérelte kimenekíteni Aleppóban rekedt szüleit és húgát. Nem járt sikerrel. Időközben édesapja egy eltévedt géppuskatűz áldozata lett. Nem tudják, ki és miért lőtt. Később elveszítették a kapcsolatot az otthoniakkal. A két férfi fél éve nem tudja, hogy édesanyjuk és húguk él-e még. Elhomályosodó tekintetük az ég felé fordul, ahogy ezt mondják. Insallah.
Dolgoztak tehát Törökországban, talán valahol Antakya környékén, ha jól emlékszem. Az első munkáltatójukat – akik persze feketén foglalkoztatták őket – öt hónap után hagyták faképnél, miután addig csak hitegették őket fizetséggel, de pénzt nem láttak. Javarészt A. esetleges hajnyírásai hoztak némi jövedelmet, emellett pénzzé tették mindazt az értéket, amit otthonról el tudtak menekíteni. Így maradt mindössze két hátizsákjuk. Az új munkahelyükön második hónapja nem kaptak fizetést, amikor elegük lett az újabb, más típusú bizonytalanságból, és idén májusban elindultak Európa felé. Isztambulon, Bulgárián és Szerbián keresztül most értek Budapestre. Az út java részét gyalog tették meg, közel három hónap alatt. Fedél alatt nem voltak, hálózsákjuk nincs. Csak a két hátizsák. Itt-ott alkalmi munkát végeztek, hogy a megcsappanó pénzkészletüket ki-kipótolják. M. azt igyekszik magyarázni, tudja, hogy Európa sem a paradicsom, de dolgozni akar, élni akar, bizonyítani akar, és főleg azt akarja, hogy unokahúga és unokaöccse éljen. A csempészek rendkívül drágák, a maguk szakállára vándorolnak, és igyekeznek eljutni valahova, ahol munkával emberhez méltó életet élhetnek. És végre E. is járhat iskolába, és talán Z. szemébe is visszatér a gyermeki csillogás.
Insallah.
Terbócs Attila
1 Jelentése: Ha Isten akarja. A muszlimok akkor használják, amikor annak a reményüknek akarnak hangot adni, hogy valami meg fog történni.
2 Az iszlám jogrend, vezérelv az életben. A szélsőségek előretörésével sok helyen századokkal ezelőtti kötöttségekre kényszerít.
Fotó: Flickr / EadaoinFlynn
Fotó: Merényi Zita (2)
Új Város – 2015. október
T á r s a d a l o m – MENEKÜLTEK