Vallások egy globális világban
PÁRBESZÉD
Roberto Catalano
Keresztények és muzulmánok, 40 diák és 8 oktató 15 országból. A Sophia Egyetemi Intézet (IUS) tanára számol be a nyári egyetemről.
A nyári egyetem idén augusztus 25-től 30-ig a Dolomitokban került megrendezésre, Olaszországban. Egy áprilisi szimpóziumon merült fel az ötlet, hogy legyen a témája: „Vallások egy globális világban.” A programban hat plenáris szekció szerepelt, ezek közül kettő a lakosság számára, valamint vitafórumok és csoportmunka.
Egy szlovák diáklány kiemelte, hogy a tudás megszerzése korunkban már nem lehet egyéni és csupán egy tudományterületre koncentráló, hanem szükség van a közös kutatómunkára akadémiai szinten. Felmerült az az igény is, hogy világítsunk rá, hogyan lehet összhangot teremteni saját igazságértelmezésünk és más vallású, más kultúrájú emberek igazságfelfogása között. A Sophia szellemiségének megfelelően a napok során fokozatosan összhangba kerültek a kulturális tartalmak és ezek megélése a gyakorlatban. A 2500 méteres csúcson a keresztények misére gyűltek össze, miközben a muzulmánok is elvégezték imádságukat.
Az iskolán részt vevő diákok komolyan megélték a testvériséget. Nem tűntek el a különbözőségek, de világossá vált, hogyan válhatnak ezek a kölcsönös gazdagodás forrásaivá.
Egy fiatal síita muzulmán lány hazatérte után ezt írta: „Első facebook bejegyzésemet szeretném annak a fantasztikus csoportnak szentelni, akikkel szerencsém volt együtt átélni a Sophia nyári egyetemet. Hiteles formában tudtam bemutatni a hitemet, és ez egyáltalán nem magától értetődő, hisz vallásomat sok helyen hamisan állítják be. Hasonlóképpen én is elmélyíthettem az ő életükről szóló ismereteimet, testvéreim és nővéreim hitét. A Dolomitok varázslatosan szép keretet adtak ennek a tapasztalatnak, melyben új módon fedeztem fel a katolikus vallást. Imádkozom érte, hogy folytathassuk ezt a fontos munkát.”
Forrás: www.iu-sophia.org
Fotó: www.focolare.org (2)
Új Város – 2015. október