Új kapuk nyílnak
Interjú BEFOGADÓ EGYHÁZ
Prokopp Katalin
Új kapuk nyílnak
Szeptemberben roma közösségvezető képzés indul, újabb lépések az inkulturáció útján. A püspök álma: egy családként a Kárpát-medencében.
Székely János esztergom-budapesti segédpüspökkel egyik este otthonában, az esztergomi Szent Adalbert Központban találkozom. Teljes oda- és belülre figyeléssel, kedves, szelíd hangon osztja meg velünk meglátásait, tapasztalatait, és engedi, hogy közel kerüljünk nagy tudást rejtő mély emberségéhez.
Hogyan is kezdődött, hogy fiatal papként épp a cigányok felé fordult?
Előtte nem volt közeli kapcsolatom cigányokkal, és Érsekvadkerten meglepve tapasztaltam, hogy a cigány gyerekek közül senki sem járt hittanra. Elkezdtem velük ismerkedni, megtanultam a cigány himnuszt énekelni, gitároztam hozzá. Lassan aztán be-bejöttek hittanórára is, míg egy nap egy busznyi cigánygyereket elvittem a diósjenői strandra. Nagyon szegények voltak, legtöbbjük még soha nem járt ilyen helyen, fantasztikusan élvezték. Mikor hazaértünk, egyikük meghívott estére látogatóba. Le is mentem – ott egy utcában lakik a cigányság nagy része –, és a fél utca összeszaladt, táncoltak, beszédet tartottak, hogy ilyen nem volt még, amióta a világ világ, hogy a pap a cigányokhoz eljött. Egyből nagyon jóban lettünk,
a gyerekek elkezdtek bejárni a plébániára, ahol nyugodt szívvel egyedül is hagyhattam őket, soha nem lett ebből baj. Hálásak voltak ők is, és a szüleik is, hogy bízom bennük, foglalkozom velük, és a nem cigányok előtt is képviselem a szempontjaikat.
A nem cigányok hogy fogadták ténykedését?
Első évben rengeteg roma gyerek kapcsolódott be, és a következő évben már lejártam a cigánysorra felnőtteknek hittant oktatni. Tátott szájjal hallgatták Jézus életét, nézték Zeffirelli filmjének Jézus képeit, év végére huszonöt felnőtt elsőáldozására került sor, amire rengeteg cigány eljött. A Miatyánknál az emberek megfogták egymás kezét, de senki nem lépett a cigányok felé. Elöl egy hitoktató ezt észrevette, és beállt a templom közepére, megfogta egyik oldalon a cigánynak, a másik oldalon a magyarnak a kezét, és lassan mögötte is kialakultak a láncok. Akkor talán a falu megérezte, milyen nagyszerű és alapvetően normális, hogy testvérek vagyunk és Isten előtt szeretetben vagyunk együtt.
Hogy lett ebből döntés, tudatos romák felé fordulás?
Sokszor átélem, hogy ha a jó ajtón tudok belépni, akkor új ajtók nyílnak meg. Ez szinte magától nyílt ki, éppen csak be kellett hajtani. Attól kezdve bárhova kerültem, már kerestem is a cigányokat. Vonzott a világuk, egyrészt mert megdöbbentett, hogyan élnek, segíteni akartam, másrészt azért, mert sok szeretetet kaptam tőlük. Nagyon melegszívű és mély hitérzékű emberek. Kezdetben mindig családi házaknál találkozunk velük, hisz könnyebb a saját környezetükben összegyűjteni őket, majd második lépésként a templomban.
„Meg kell teremtenünk az egyház cigány arcát, olyan légkört és befogadást biztosítani, amelyben a cigány ember jól érzi magát.” |
Mit kellene nekünk tennünk azért, hogy nagyobb szeretetben éljünk, cigányok és nem cigányok?
A cigányság fölzárkózásának véleményem szerint három fontos oszlopa van. A munkához segítés, az oktatás és az emberi szív. Az első kettő elválaszthatatlan, mert ha valakinek nincs megfelelő végzettsége, nehezen talál munkát, de ez fordítva is igaz, ha nincs kilátás munkahelyre, akkor nehéz egy gyereket motiválni, hogy tanuljon. A rendszerváltás óta a magyarországi cigányság egyik legnagyobb problémája a munkanélküliség. A harmadik fontos oszlop az emberi szív. Ha valaki befogadja Krisztust, az evangéliumot, akkor gyökeresen meg szokott változni a családjához, a munkához, az élethez való hozzáállása. Azt hiszem, nekünk, keresztényeknek a legfőbb küldetésünk, hogy az egyházunkat nyitott közösséggé, családdá tegyük, és próbáljunk a cigány testvérek felé is fordulni. Meg kellene teremtenünk az egyház cigány arcát, olyan légkört és befogadást teremteni – a templomban is –, amelyben a cigány ember jól érzi magát.
Régi álma válik valóra azzal, hogy szeptemberben elindulnak a kurzusok a Boldog Ceferino Képzési Intézetben, amelynek vezetésével meg van bízva. Kiknek szól ez?
Országszerte több helyen szeretnénk cigány közösségvezetőket képezni. Olyan embereket szólítunk meg, akiket a közösségük becsül, elsősorban cigányokat, de segítő nem cigányokat is. A feladatuk az lesz, hogy a cigányságot összefogják imaközösségekben, illetve kapocs legyenek a romák és a pap között, de akár az iskolával is, tehát a munkájuknak nagy társadalmi haszna is lehet. A képzés első része a hitben való elmélyülést szolgálja, ezután kerül sor a közösségvezetésre, a cigány kultúra elemeire, a hitünk igazságaira is.
Ez tehát egyben egy komoly inkulturációs munka is.
Egy-két héten belül megjelenik a Szent István Társulatnál egy hittankönyv, amit cigány testvéreknek írtam. Próbálom a hitet úgy bemutatni, hogy párhuzamba állítom a cigány hagyományokkal, köszönések, népmesék, közmondások útján, hogy láthassák, mennyire jelen van a hit a cigányság múltjában is. Ugyanakkor arra is rávilágítok, ahol a cigányság szokásai javítandók. A könyv célja, hogy a cigány olvasók elmélyítsék hitüket.
Van-e más olyan téma, amit fontos feladatnak tart?
A 20. század sok tragikus eseményét a magyarság nehezen dolgozta föl, vagy talán fel se dolgozta, és emiatt egyfajta elkeseredettség, reménytelenség jellemzi. A Zsidókhoz írt levélben írja Pál apostol: „a lankadt kezeket és a roskadt térdeket erősítsétek meg”. Talpra állásra, lelki újjászületésre van szükség. Az egyik nagyon jó mód ehhez a nagy zarándoklatok, az együtt gyaloglással, énekléssel. Ezt szolgálja a Mária Rádió is evangéliumi egyszerűséggel. A Keresztény-Zsidó Tanácsban, ahol a püspöki konferenciát képviselem, szintén próbálunk hidakat építeni: a múlt sebeivel kell szembenéznünk, azokat gyógyítani, de még inkább megismerni a másikat. A Tanács egyik programja jelenleg egy olyan gimnáziumi kiegészítő tankönyv összeállítása, ami a magyar zsidóság történetét mutatja be.
Milyennek álmodja meg ezt a régiót 25 év múlva?
Nem vagyok próféta… De amikor zarándokútra megyek, például Erdélybe, gyakran átélem, hogy magyar énekeket éneklünk, keresztet, magyar és székely zászlót viszünk, és sokszor nagy örömmel fogadnak a románok is. Ez az álmom, hogy egy családként tudjunk együtt élni a Kárpát-medencében, és bízom abban, hogy a magyarság ebben katalizátor szerepet tud játszani.
Fotók: Thaler Tamás/Magyar Kurír, www.boldogceferinoalapitvany.hu (3)
Új Város – 2015. június