Fénycsóvák a sötét égen
M o z a i k ÖKUMENÉ
Prokopp Katalin
Fénycsóvák a sötét égen
Az egyházak közös munkája a társadalom szolgálatában, nemcsak a hétköznapokban.
2015. április 29.
A 21. század új áldozatai
Egy nap alatt 800 fő szenvedett hajótörést Olaszország déli partjainál. Épp ebben a régióban, a „csizma sarkában” található Bari városa adott otthont a „Közel-keleti keresztények: miféle jövő?” című nemzetközi konferenciának nyugati és keleti keresztény egyházi vezetők, pátriárkák részvételével. Bari a katolikusok és ortodoxok egységének szimbóluma, hisz itt őrzik a Keleten oly nagyra becsült Szent Miklós püspök ereklyéit.
„A találkozót a szíriai, iraki helyzet miatt hívtuk össze – mondta Marco Impagliazzo, a szervező Sant’Egidio Közösség elnöke –, hogy felrázzuk a nyugatot. Összehívtuk az egyházi vezetőket a Béke Ökumenizmusának megélésére, és hogy a köztünk levő kapcsolatok, egymás problémáinak meghallgatása által együtt megoldásokat találjunk.” A konferencia bátran szembenéz azokkal a helyzetekkel, amelyektől Európa gyakran oly szívesen elfordítja tekintetét: a háború okozta humanitárius katasztrófa, a muzulmán-keresztény ellentét, és elsősorban a Közel-Keleten dúló keresztényüldözés. Pierbattista Pizzaballa ferences, a Szentföld Őre kiemeli, hogy „általában ki-ki saját közösségében gyűlik össze. Ritka alkalom ez, hogy így együtt találkozzunk. Az emberek várják, hogy mi kimondjunk dolgokat, módszert és lehetséges megoldásokat javasoljunk a nemzetközi politikában dolgozóknak.”
2015. május 7.
Katolikus és protestáns vezetők együtt
Ferenc pápa fogadta az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsa (CCEE) és az Európai Egyházak Konferenciája (CEC) vegyes bizottságának Rómában ülésező tagjait. A vegyes bizottság rendkívül aktuális témát tárgyalt: Szabadság és szabadságok – a keresztény megközelítés. „Ezen a földrészen hosszú időn át a keresztények egymás ellen harcoltak. Ma, hála Istennek, a helyzet nagyon más… Valójában az út, az összes fáradságával együtt már részét képezi a kiengesztelődés és az egység folyamatának, amelyet az Úr kér tőlünk, és amelyet megad, amennyiben szeretetben és igazságban éljük meg – állapította meg a pápa, majd közös tennivalóinkra figyelmeztetett. – A háborúkból, üldözésből és nyomorúságból menekülő emberek ezreinek gyakorta drámai és tragikus migrációjával szemben, az egyházaknak és az egyházi közösségeknek Európában kötelességük együttműködni, hogy előmozdítsák a szolidaritás és a befogadás ügyét.” Fontos jelzés történt a világ számára, hogy az egyház vezetői szinten sem a különbözőségekre, hanem a közös tennivalókra koncentrál.
2015. május 12.
Testvérünk, Roger
Száz éve született Svájcban, református családban Roger Schütz-Marsauche, akit mindenki csak Roger testvérnek ismert, amióta 1949. húsvétján megalapította a taizéi ökumenikus közösséget. 2005. augusztus 16-án halt meg, amikor egy pszichésen zavart asszony meggyilkolta.
Fáradhatatlan hídverő volt az egyházak között teológiai és lelkipásztori téren egyaránt. A katolikus egyházhoz való közelsége miatt halála után többen feszegették egyházi hovatartozását. Ezt ő maga tisztázta még 1980-ban, amikor a Fiatalok Zsinatán azt mondta II. János Pál pápának: „Valódi önazonosságomat úgy találom meg, hogy összeegyeztetem magamban őseim hitét a katolikus hit misztériumával, anélkül, hogy bárkivel megtörném a kommuniót.” Fiatalok tömegeit vonzotta kis és nagy találkozókra, amelyeket az ima és a testvéri együttlét hatott át. A közösségben uralkodó békés, bensőséges légkör megérinti a betérőt, bármilyen egyházhoz tartozzon is. Roger testvér egyik imája igen jól összegzi ökumenikus érzékenységét: „Emmauszi tanítványaidhoz hasonlóan gyakran mi sem ismerjük fel, hogy te kísérsz minket utunkon. De amikor felnyílik a szemünk, rájövünk, hogy ha elfelejtettünk is, te szóltál hozzánk. Akkor hát beléd vetett bizalmunk jeleként mi is megpróbálunk veled szeretni, megbocsátani. Függetlenül kételyeinktől, sőt, még hitünktől is Te, a Krisztus, mindig jelen vagy: szereteted ég szívünk mélyén.”
Fotók: www.santegidio.org, Magyar Kurir, en.wikipedia.org
Új Város – 2015. június