Ki az internet ura és parancsolója?
F ó k u s z b a n GLOBÁLIS TÁRSADALOM
Giulio Meazzini
Ki az internet ura és parancsolója?
Kihívások és a szükséges közös elvek az egyesült (digitális) világért. Interjú Fadi Chehadéval, az ICANN elnökével.
A történet szinte kriminek hat, de a tét jóval nagyobb, mint egy bűnügyi nyomozásnál. Most dől el, milyen lesz a jövőben a világ, legalábbis a digitális világ. Egységes vagy megosztott? A tények magukért beszélnek: A kezdetekkor, 1998-ban az Egyesült Államok Kereskedelmi Minisztériuma az ICANN-ra (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers, nonprofit magánszervezetre) bízta a feladatot, hogy kezelje a rendszert, ami az Internetet egyetlen globális hálózattá (a domain nevek egységes rendszerévé) teszi, és meghatározza a technikai szabályokat, hogy hatékony, stabil, biztos és világszinten egységes lehessen.
Az ICANN működési rendjének különlegessége, hogy a döntéseket kezdettől fogva nemcsak a kormányok hozzák meg, nem is csak magánszemélyek, mint a tőzsdén, vagy szakértők, mint a nemzetközi szakértői bizottságokban. Bármelyik állam polgára, bármelyik civil szervezet vagy csoport részt vehet a gyűléseken, a világhálóra vonatkozó projektek és döntések megvitatásában. Az USA Kereskedelmi Minisztériuma viszonylag enyhén élt ellenőrzési jogkörével – bár ez lényeges szempontokra vonatkozott –, így lehetőség nyílt a net igen szabad és pozitív fejlődésére.
2012
Az ICANN elnökévé választják Fadi Chehadét, egy libanoni származású kopt keresztény amerikai állampolgárt, aki mérnökként dolgozott a Bell Laboratóriumoknál, az IBM-nél és más szoftvercégeknél, angolul, arabul, franciául és olaszul beszél. Új posztja elfoglalásakor ezt ígéri: „Meg fogok hallgatni másokat, áttetsző leszek, és a közjó érdekében fogom meghozni döntéseimet.”
2013
Két esemény teljesen megváltoztatja a kilátásokat. Egy hét éven át tartó széleskörű konzultáció után az ICANN éves kongresszusa úgy dönt, felszabadítja a legfelső szintű tartomány (ld. box) névhasználatát, és ami még fontosabb, kitör a Datagate-botrány: Edward Snowden kém ország-világ előtt felfedi, milyen kiterjedt az USA hálózati kommunikációt ellenőrző ténykedése.
Sok más nemzet nevében Dilma Roussef Brazília, Angela Merkel pedig az Európai Unió képviseletében hivatalosan tiltakozik az ENSZ Közgyűlésénél.
2014
Két meghatározó esemény történik: Obama kormányzata kijelenti, hogy nem fogja megújítani az ICANN-nel 2015 végén lejáró szerződését, és magát az ICANN-t kéri fel az átmenet előkészítésére. Ennek hatására felszínre törnek a világháló jövőjével kapcsolatos rejtett vágyak és félelmek, heves összecsapásoknak lehetünk tanúi. Fadi, Rousseffel együtt Brazíliába összehívja a NetMundialt, amelyen 85 ország képviseletében 800-an vesznek részt. A világkonferencia célja, hogy lefektesse az Internet kormányzási alapelveit és működési stratégiáját. Az eseményt követően az ICANN Brazíliával és a Word Economic Forum-mal együtt beindítja a NetMundial kezdeményezést, ez egy világszintű, mindenki számára nyitott koordinációs szerv, melynek célja, az Internet „új, több pólusú kormányzásának kialakítása”, hogy ezentúl senkinek se legyen hatalma a többiek fölött. Az ICANN feladata a világháló kezelésének összehangolása volt technikai szempontból, de immár szükség van egy olyan eszközre is, amely azt szabályozza, „mire” használjuk a netet. Hiányzik a nemzetközi szabályozás a világháló olyan tipikus problémáira vonatkozóan, mint a szólásszabadság, az adatvédelem, a biztonság az informatikai támadásoktól, a kiskorúak védelme, stb.
Interjú Fadi Chehadéval
Fadi Chehadé az ICANN non-profit szervezet elnőke. Feladatuk a rendszert úgy összehangolni, hogy az Internet egyetlen globális hálóként működjön.
Készítsünk mérleget az eltelt hároméves elnökségről!
Megváltoztattuk az ICANN-t: egy „amerikai, technikai feladatokat ellátó” intézményből egy világméretű közösséggé váltunk. Előtte csak három vagy négy országban dolgoztak munkatársaink, ma 28-ban. Megváltozott a mód is, ahogyan aktivitásainkba új embereket vonunk be. Minden évben több milliárd dollárt költünk arra, hogy lehetővé tegyük olyan emberek részvételét is a találkozóinkon, akiknek nincs pénzük. Szingapúrban nemrég egy nyitott kongresszust tartottunk 120 országból, több mit 3000 fő részére. Arra törekszünk, hogy az ICANN egy mindenkinek nyitott otthon, oázis legyen. Az oázis távolról észrevehető és vonzza az embereket. Hogyan vonzhatjuk be az embereket, hogy részt vegyenek az ICANN tevékenységében? Ha megteremtjük a konszenzus igazi modelljét, ahol egy tárgyalóasztalhoz ülnek a kormányok, cégek és a civil szféra képviselői. Ez az ICANN modellje, mely másutt nem létezik. Mikor egy évvel ezelőtt megszerveztük a NetMundial-t, a kormányképviselők külön helyiségben akartak tárgyalni, mondván, nem lehetnek egy szinten a többi résztvevővel, és majd a kész javaslatot nyújtsuk be nekik döntéshozatalra. Azt válaszoltuk, hogy velünk együtt kell dolgozniuk, mindenki egyformán hozzászólhat. Először sokan, például Kína és Oroszország nem örültek ennek, de végül mindenki bekapcsolódott a munkába.
Sikerülni fog az Internet semlegességének megőrzése? 2015 kulcsfontosságú év, Ön optimista?
Idén igazi párbeszédet kell kialakítani az összes szereplő között. A kormányoknak a semlegességet kell támogatniuk, rászorítani a cégeket, hogy a felhasználók érdekeit tartsák szem előtt. A semlegesség alapvető fontosságú, mert lehetővé teszi, hogy az Internet közösségi információforrás legyen. Ha ezen változtatunk, akkor a háló olyan világgá fog válni, ahol az, akinek sok pénze van, meg tudja változtatni a többi felhasználó életét. Az Internetnek az egyenlőség eszközének kell maradnia.
El kell kerülni a téma elpolitizálódását is – bár ez sajnos már elkezdődött –, hisz olyan óriási és sürgős problémákat kell megoldanunk, mint az Internet irányítása, a kiskorúak és a magánszféra védelme, a biztonság. A vallásoknak is fontos szerepük van. Az egyiptomi elnök meghívott, és találkoztam az egyiptomi szunniták nagy muftijával, hogy együtt gondolkozzunk, mit tehetnénk a világban élő muszlim fiatalok megsegítéséért, hogy ne rossz és erőszakos irányzatokat kövessenek. Azt javasoltam, hogy találkozzunk a pápával is, amibe ő beleegyezett. A világbékéért elkötelezett közös lelkiségi háttérre van szükség, mert nehéz döntések következnek. Ki mondja meg, melyik weboldal pozitív, melyik negatív? A párizsi támadáskor Hollande kérte az erőszakra bujtó weboldalak letiltását, de egyelőre nincs nemzetközi egyezség, szabály. Ki dönti el, melyik weboldal rossz egy muzulmánnak? Bonyolult dolog, de meg kell találnunk az utat.
Konszenzusra van szükség a net irányításához. Genfben megkérdeztem a Vöröskereszttől, hogyan tudtak száz év alatt olyan szervezetté válni, melyet még a háborúban is mindenki tiszteletben tartott. Elmondták, hogy nem jogi szerződések alapján, hanem közös elvekből kiindulva érték ezt el. Ezért igyekszünk a NetMundial-lal a közös elveket meghatározni.
Nem érzi magát kicsinek a globális kihívások előtt?
Én nagyon kicsi vagyok, hiszen a léleknek kell az emberekben dolgozni ahhoz, hogy a dolgok megváltozzanak. Ahogy Chiara Lubich mondta: „Csodálatos, kicsiny kristályok vagyunk, de a Nap fontosabb nálunk.” 2015 végére határoztuk meg az átmenetet, és a mostani lépések ezt készítik elő. Obama bejelentése sok egymásnak feszülést eredményezett az Internet közösségében, és ez fáj nekem. Amikor az amerikai kormány kivonul majd az ICANN-ből, a közösségnek önmagában kell megtalálnia az erőt, amivel egységesen megy tovább. Akkor is, ha nem lesz egyetértés minden kérdésben, a közjó szolgálatának szemléletét kell érvényre juttatni. Arra törekszem, hogy ez az erő növekedjen.
Kulcsszavak Fontos megismerni néhány, látszólag technikai, valójában politikai-stratégiai kifejezést. SEMLEGESSÉG: Az Interneten minden kommunikáció egyforma prioritással utazik, attól függetlenül, hogy feladója gazdag vagy szegény, közismert vagy ismeretlen. De egyre többen fizetnek azért, hogy üzleti vagy katonai érdekből, bizonyos üzenetek elsőbbséget élvezzenek. TARTOMÁNY: Minden emailcím a @ után található tartományhoz tartozik. Például terjesztes@ujvaros.eu jelzi, hogy az eu (Európai Unió) legfelső szintű tartományon belül van egy második szintű tartomány, jelen esetben az ujvaros, amihez az adott emailcím tartozik. Ez teszi lehetővé, hogy minden üzenet eljuthasson a címzetthez. A legfelső szintű tartomány jelezhet földrajzi egységet, általában az ISO országkóddal (.hu vagy .eu), és lehet általános (.com vagy .org). DIGITÁLIS DIKTATÚRA: Minden, számítógépen vagy mobiltelefonon végzett internetes tevékenység rögzítve marad. A kémeken kívül a digitális világ gazdái, ahogy mondani szokták „a web urai” legalább hárman vannak: Google, a reklám világhatalom, amely torzítja a keresési eredményeket, hogy a fizetős klienseket előnyhöz juttassa, valamint a Facebook és a Twitter, ezek az intim szféránkra alapozó eszközök, melyek kipuhatolják ízlésünket, vágyainkat, hogy azután a legjobban fizető hirdetőnek eladják. FELDARABOLÓDÁS: Ha Kínában vagyok és rákeresek a „Tienanmen tér” szóra a neten, nem jelenik meg semmi. Az Internet nem mindenhol egyforma, néhány országban korlátozzák a hozzáférhető oldalakat. Lehet, hogy pár év múlva egy vagy több ország leszakad, saját internetet készít vagy átveszi az új (2015 végén megalakuló) ICANN felügyeletét, hogy kontrollálhassa a böngészést. Így az Internet feldarabolódna, ellenőrzött lenne, és megszűnne egyetemessége. |
Fotó: CN (3)
Forrás: CN
Fordította és szerk.: Prokopp Katalin
Új Város – 2015. május