Egyetlen helyes szó: BÉKE
Interjú A MI TILTAKOZÁSUNK
Egyetlen helyes szó: BÉKE
A Fokoláre munkácsi helyi közössége más keresztényekkel együtt imával „tiltakozott”.
Miközben a világ az Ukrajnában folyó tragikus eseményeket figyeli, a pápa újra és újra a békére hív meg: „Testvéreim, amikor a győzelem vagy a legyőzetés szavakat hallom, nagy fájdalmat, nagy szomorúságot érzek a szívemben – mondta Ferenc pápa a február 4-i általános kihallgatáson. – Ezek nem helyes szavak, az egyedüli helyes szó a béke. Ez az egyetlen helyes szó. Rátok gondolok, ukrán testvéreim. Gondoljatok bele, ez keresztények között dúló háború! Ti mindannyian meg vagytok keresztelve, keresztények vagytok, és egymás ellen harcoltok. Gondoljatok bele, micsoda botrány ez! Imádkozzunk mindannyian, mert az ima a mi tiltakozásunk Isten előtt a háború idején.”
Életképek a 2014. évi ukrajnai Máriapoliról. A háború kitörése óta három nagy imaalkalmat szerveztek meg. |
Miközben világszinten keresik a diplomáciai megoldást, úgy tűnhet, hogy a tények rácáfolnak a béke valamennyi eshetőségére. Mégis, vannak emberek és szervezetek, akik bátran tevékenykednek, hogy megőrizzék azt, még saját életüket is kockáztatva. Vera Fedivát kérdezzük, a Fokoláre Mozgalom egyik tagját Ukrajnából.
Hogyan éli meg az átlagember ezt a helyzetet?
Ez nagyon nehéz, fájdalommal és kiábrándulással teli időszak az országunk számára. Csaknem ötezer civil halt meg, nagyon sok a sebesült és sérült, több ezren elmenekültek, és sajnos nem látszik még e tragédia vége. Sokszor eszünkbe jut, hogyan született mozgalmunk, a II. világháború alatt, amikor minden megsemmisült. Soha nem gondoltuk volna, hogy ez megtörténhet még a 21. században, szinte Európa szívében, és egy olyan békés országban, mint Ukrajna. Közösségünk legtöbb tagja Munkácson van, az ország nyugati részén, ahol nincsenek fegyveres összecsapások. De pszichikailag itt is nehéz talpon maradni, főleg azért, mert nagyon sok barátunk, rokonunk, szomszédunk kinn van a harctéren, még gyermekek is vannak köztük. Sokan veszítették el szeretteiket. Olyan helyzetben élünk, ahol semmi sem biztos, és nehéz bármit is tervezni. Senki sem tudja, mit hoz a holnap. Esetleg behívják egyszem gyermekünket vagy a férjünket. Csak Istenre számíthatunk, aki a Szeretet. Olyan, mint a mozgalom születésének idején… Érezzük, nagyon fontos, hogy a szívünket ne töltse el a gyűlölet, ezt nem szabad hagynunk. Képesnek kell lennünk megbocsátani és imádkozni is ellenségeinkért.
Ahogy a Pápa mondja, az ima a mi tiltakozásunk. Egy év telt el a konfliktus kirobbanása óta. Mit tettek, mint Fokoláre közösség a többi kereszténnyel együtt, hogy hallassák a „tiltakozásuk” hangját?
Már néhány éve tevékenykedünk az élet védelméért, ennek minden formájában. Ennek kapcsán a városunkban élő különböző keresztény felekezetek tagjaival jó kapcsolatban állunk. Néhány programot is szerveztünk közösen, mint például a „Felvonulás az életért”, illetve a „Családi ünnepek”. Ehhez az egység lelkiségét élő kassai ökumenikus csoport példája adta az ötletet. Tavaly a belvárosban egy nagyszabású eseményt szerveztünk „Ima a békéért Ukrajnában” címmel, mintegy tíz különböző felekezettel, a lakosság széles körű részvételével. Azóta már többször találkoztunk, és a háború kitörése óta három nagy imaalkalmat szerveztünk meg közösen. Azt látjuk, hogy a köztünk lévő egység különösen is fontos most, hogy keresztények harcolnak egymás ellen és ölik egymást ebben az értelmetlen háborúban. Ez a mi kicsi és csendes válaszunk a pápa kérésére, hogy a megosztottság botrányán túl hozzájáruljunk a békéhez, a kiengesztelődéshez országunkban.
Forrás: www.focolare.org
Fordította: Baráné Szeles Mária
Fotók: A munkácsi közösség albumából