A testvériség otthon kezdődik
Egyház PRÓFÉTAI JELEK
Antonia Moiolo
A testvériség otthon kezdődik
Vajon korunkban is lehetséges azt a prófétai hivatást megvalósítani, ami a megszentelt élet jellegzetessége?
„Súlyos balesetet szenvedtem és kórházba szállítottak. Életemben először tapasztaltam meg ilyen fájdalmat” Felicitas nővér tapasztalata ez, aki a Fülöp-Szigeteken él. Így folytatja: “De Isten szeretetét tapasztaltam meg mindazokon keresztül, akik meglátogattak. Volt, aki behozta az Oltáriszentséget, és abban a pillanatban ez a minden volt számomra. Aztán egy pap látogatott meg, aki teljes nyitottságot és készséget tanúsított felém. Szeretet vett körül, amire én is válaszoltam, és kialakult a kölcsönösség.” Felicitas nővér tapasztalata rávilágít, hogy a fokoláre lelkisége egy lehetséges válasz a közösségi élet és az apostolkodás igényeire a világban: „Rendkívüli egybecsengés van aközött, amit az Egyház és a világ kér az Istennek szenteltektől. – húzza alá Antonia Moiolo nővér. – „A mag, amit Chiara elvetett a szívünkben, kicsírázik, időnként virágzik és prófétai jel lesz, mely megmutatja az utat az elveszett emberiségnek, külső várkastéllyá válik, szeretet sugároz.”
A megszenteltek hivatása az, hogy utakat nyissanak meg, miközben Isten országa értekeiről tesznek tanúságot. |
„Növekedjetek az egység lelkiségében és éljétek meg ezt a lelkiséget! – kéri a Megszentelt Élet Intézményei és az Apostoli Élet Társaságai Kongregációjának prefektusa, João Braz de Aviz bíboros a fokoláre lelkiséget követő szerzetesnőktől és szerzetesektől. – Amikor a karizmák találkoznak, akkor életre is kelnek, az egység lelkisége felragyogtatja és megvilágítja a többi karizmát. Nincs szükség szavakra, elegendő, ha a megélt evangélium tanúságtevői vagyunk. Ez jelenti a változást. Az Istennek szenteltek hivatása az, hogy prófétai utakat nyissanak meg, miközben a Mennyek Országának értekeiről tesznek tanúságot. Ezt várja ma az Egyház és az emberiség, ezért kell visszatérni az eredeti karizmához és életre kelteni.”
Giuseppe Zanghí kutató és filozófus Chiara Lubichban egy különleges fény hordozóját látta, amely megteremtette egy új kultúra feltételeit. Ez az új kultúra az elhagyott Jézusból fakad, aki a ma emberének Istene. „Zanghí professzor gondolatai – magyarázza Antonia nővér – arra ösztönöznek, hogy világítótornyok legyünk az éjszakában, őrszemek, akik hírül adják a hajnalt. Vajon korunkban is lehetséges azt a prófétai hivatást megvalósítani, ami a megszentelt élet jellegzetessége? A kolostorok és közösségek a múltban a kultúra és a lelkiség nagyra becsült központjai voltak. Elképzelhető, hogy ma is úgy tekintsünk ezekre a régi és egyben új valóságokra, mint kihívásra?”
„Az ajándékok egész »kincsestárát« találjuk itt meg – állapítja meg Maria Voce, a Fokoláre Mozgalom elnöke. – Ezeket a kincseket együtt tudjuk az Egyháznak és a világnak ajándékozni. A világnak, ahhoz, hogy higgyen Krisztusban, látnia kell, mennyire szeretik egymást a keresztények. A gazdagság, amit Isten ad nekünk, és amely által egy családdá tesz, az emberiségért van. Ez az értelme a kifelé fordulásnak, amit Ferenc pápa folyamatosan hangsúlyoz. Az egyetemes testvériség a közöttünk levő testvériséggel kezdődik, minden kolostorban, minden közösségben, minden kongregációban, minden rendben és aztán az egész Egyházban.”
Forrás: focolare.org
Fordította és szerkesztette: Tóth Judit
Fotó: CN (3)
Új Város – 2015. április