Ecset és véső a mindennapokban
S z í n e s r i p o r t MŰVÉSZET KÖZÖSSÉGBEN (2)
Prokopp Katalin
Ecset és véső a mindennapokban
A hagyományos bútorokkal berendezett, 1930 körül épült vályogfalú szegedi parasztházban egy pohár bor mellett beszélgetünk a fiatal művészpárral, Cilivel és Marekkel, miközben be-beszalad két kisfiuk, Marek és Bogdán.
Megosztanátok velünk néhány friss élményt az alkotásokkal kapcsolatban?
Cili: Mielőtt a gyerekek megszülettek volna, majdnem minden nap festettem. Sokat utaztunk, és én mindig vittem magammal egy kis táskára való papírt, ecsetet, festéket, és mindenhol festettem négy-öt munkát. A gyerekek mellett abba kellett hagynom, és ezt nagyon nehéz volt elfogadnom. Kezdetben egy apró dologban éltem ki a festés iránti vágyamat, a babanaplóban: leírtam a gyerekvárás és anyaság minden fontos momentumát, és festettem mellé vicces képecskéket. De az utóbbi időben újra dolgozom: festettem egy óvodás gyerekeknek való kártyacsomagot, amelyről az ABC betűit tanulhatják. Közös volt a munka: én készítettem a festményeket, Marek a digitalizálást és számítógépes grafikát. Karácsonyra már ajándékba is adtunk ebből néhány csomagot ismerős kisgyerekes családoknak.
Az élet hozta az inspirációt: a kis Mareknek kiejtésbeli nehézségei vannak, és kezdett egyre több betűt felismerni a képeskönyvekből. A babanapló kapcsán alakult ki ez a gyerekeknek szóló tarka-barka mesevilág a naplóillusztrációimból.
Marek: A közelmúltban három nagy emlékművet készítettem a világháborús évfordulók kapcsán. Ezek a munkák sok utánajárást ígényelnek, csapatmunkában készülnek. Inspiráló beszélgetéseknek adott alkalmat, ahogy többen együtt kerestük a történelmi események hátterét. Komoly kihívást jelent, hogy milyen formát
öltsön egy emléket állító mű. Nagy élmény találkozni azokkal, akik átélték a háborút, és munkámmal hozzájárulhatok ahhoz, hogy egy-egy ilyen alkotáson keresztül tovább éljenek emlékeik.
Mi nem kiemelkedünk a művészetből, hanem a művészet folyik bele a hétköznapjainkba és járja át teljesen. |
Bevonjátok egymást az alkotás menetébe?
Cili: Folyamatosan. Csak előnyeit látjuk annak, hogy mindketten „vizuális lények” vagyunk. Munka közben kikérjük egymás véleményét, tanácsokkal segítünk. Szakmai instrukciókat adunk egymásnak, és sokszor kérjük barátaink véleményét is, hiszen az alkotás nem csak képzőművészekhez szól.
Marek: Annyira konkrét is lehet a segítség, hogy például egyikünk elmosogat, hogy a másiknak időt nyerjen. Mi nem kiemelkedünk a művészetből, hanem belefolyik a hétköznapjainkba és teljesen átjárja. A legnagyobb veszekedéseink végén például elkezdjük a másik alkotásairól a negatívumokat sorolni. Innen tudjuk, hogy most már be kell fejezni a vitát.
Hogyan találja meg egy képzőművész szabad, önálló kifejezésmódját?
Marek: Most, hogy sokat dolgoztam megrendelésre, kicsit elfáradtam, és felvillanyoz, hogy a saját gondolataimhoz visszatérhetek. De a kettő nem más abból a szempontból, hogy mindenféleképpen kifejezi önmagát az ember. Meg kell találni az egészséges arányt a saját és a megrendelő gondolatai között, ami konkrétságával inspirálóan hat.
Mit jelent számotokra a művészet?Marek: A művészet több mint szakma. Olyan, mint egy idegen nyelv: egy csatorna, amelyen keresztül számtalan módon kifejezhetjük az érzéseinket, hogy könnyítsünk a lelkünkön. Külön adottság, „nyelvérzék” kell hozzá. Két formáló erő segít az előrehaladásban: az egyik, hogy egyre összetettebb problémák merülnek fel az ember személyes életében, a másik, hogy az évek során – mint a nyelvnél – az ember szaktudása is változik, egyre pontosabb lesz. Az alkotó munka olyan lételem, olyan habitus, ami nélkül nem tudunk élni. Az, hogy gyötrelmes vagy nem, eltörpül amellett, hogy általa megtaláljuk a módot, hogy kifejezzük érzéseinket, gondolatainkat.Cili: Az alkotás olyan, mint egy gyermek világrahozatala és nevelése. Rengeteg kihívással jár, de nagyon nagy öröm, amikor sikerül megtanítani valamit. Ugyanígy néha fárasztó és hosszú ideig tart létrehozni egy művet, de nagy megelégedéssel jár.Nekem kicsi koromtól sokat jelentett a festés és rajzolás. A kézügyességet több oldalról örököltem: anyai nagyapám festő volt, és rengeteget festett velem gyerekkoromban, apukám pedig világéletében nagyon szeretett rajzolni, és bár nem volt lehetősége képzőművészeti tanulmányokat folytatni, címfestőként dolgozott. Bennem fokozatosan alakult ki a vágy, hogy kizárólag képzőművészettel foglalkozzak az életem folyamán.
![]() |
RÖVID, ÖSSZEFONÓDÓ ÉLETRAJZ: Brzózka Marek: Képzés: Magyar Képzőművészeti Egyetem, vizuális nevelőtanár és szobrász szak -2008 MKE szabad művészetek doktora képzés 2013- 6 köztéri alkotás. Használt anyagok: bronz, kő, fa és terrakotta. Szántó Cecília: Képzés: Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar, festő szak -2008, MA -2011. Használt anyagok: olajfesték, akvarell, grafit. Közös: Születési év: 1983; Házasság: 2010; Gyermekek születése: 2011. szeptember: Marek, 2013. május: Bogdán. Együtt több mint 20 kiállítás, kétszer nyerték el mindketten Szeged városa fiatal művészeknek adott támogatását. |
A kortárs művészet a világ eseményeire való reflektálás, ami általában több negatívumot tartalmaz, mint pozitívumot, ez érthető. Minket is érdekelnek ezek a gondolatok, de erősen ragaszkodunk a hagyományokhoz. Sokat jelent nekünk a család, a vallás, és az, hogy mindketten ezzel foglalkozunk. Ez erőt ad ahhoz, hogy a művészetben el tudjuk helyezni magunkat.
Az egyetemen alapvetően klasszikus látásmódot közvetítettek, és most a doktori képzésem keretében a szabad művészetekkel is foglalkozom. Ezáltal felszabadultabb vagyok, le tudom tenni a konvenciókat, nemcsak a hagyományos ábrázolással tudok foglalkozni. A gyerekekkel megélt élményeim is hatással vannak a bennem élő alkotóra: például múltkor homokformákat csináltuk a kisfiaimmal, és ez is új ötleteket indított el bennem.
Megélitek-e a művészet misszió voltát?
Cili: A festményeim kilencven százaléka tájkép. Ez talán örökség is, mert festő nagyapám szintén szerette a tájkép-témát. Mindig lenyűgözött a természet: Isten teremtményei, a fák, a növények, ezek a hétköznapi dolgok számomra felségesek. Az, hogy a képeimből mi sugárzik, arról a nézőket kellene megkérdezni, de engem, amikor festek, óriási alázat és tisztelet tölt el a természet iránt. Amint megláttam a tájat, megvan a fejemben a kép, és már szinte nem is kell a látvány, bennem él.
Marek: Isten saját képére alkotott minket, ezért úgy gondolom, hogy ezt az alkotásra való hajlamot és képességet is öröktől belénk helyezte. Innen fakad a művészet létjogosultsága is: az ember keresi a formát az önkifejezésre. A hasznosságát az idő fogja megmutatni, de már most is kapunk annyi visszajelzést, hajtóerőt, hogy mindig újra nekivágjunk. Persze jó lenne azzal a tudattal élni, hogy szüksége van rá a világnak.
Fotók: Brzózka család albumából
Új Város – 2015. április