Olvasóink tollából – 2015. március
OLVASÓINK TOLLÁBÓL
Különbségeink
Tisztelt Szerkesztőség!
Nagyon ritkán szoktam reagálni egy-egy megjelenő újságcikkre, de most néhány sommás gondolatomat fölvillantom. A témák nagysága, mélysége miatt csak gondolatfoszlányok megosztására vállalkozom. Egy kicsit azért, hogy kifejezzem az örömömet az ilyen témájú cikkek megjelenésén. Szükségünk van ezek ismeretére. Szükséges, hogy ne csak a saját szűkös környezetünk irányítsa a lépteinket és az imaéletünket, hanem vegyük a fáradtságot a világegyház(ak) felé való kitekintésre is.
A „Különbözőség, nem megosztottság” című cikket többször is elolvastam, és többekkel megosztottam a benne foglaltakat. Nagyon jó volt az időzítés is, hogy az ökumenikus imahét idején látott napvilágot a negyven különböző keresztény egyházhoz tartozó püspök római találkozójának az ismertetése.
Szinte úgy éreztük, hogy áthidalhatatlanok a kialakult különbözőségeink, fényévnyi távolságra tartanak minket egymástól a tanbeli, rítusbeli különbözőségek. Pedig a hétköznapi hívő sokszor nincs is tisztában ezek teológiai tartalmával. De azért tartjuk a távolságot…
Igekörös találkozónkon a fenti cikk kapcsán beszélgettünk erről a római találkozóról, az ottani történésekről. Mindannyian éreztük a pillanat nagyságát, azt, hogy számunkra is beláthatatlan távlatokat nyitott meg ez a találkozó. Emberileg is nehéz elképzelni, hogy negyven, elkötelezetten különböző nézetet valló püspök egyezségre tudott jutni, mert nem azt keresték, ami elválaszt, hanem azt, ami, pontosabban, Aki összeköt minket az Eucharisztiában. Kicsit „eljátszadoztunk” a gondolattal, hogy az eljövendő valódi egység (tudjuk, még egy kicsit távolabb van), mit jelenthet számunkra, gyermekeink számára.
A testvériség, és a krisztusi szeretet valódi megélése az, ami segíthet minket az egymástól sokszor hétköznapi szinten is elválasztó korlátoknak a feloldásában.
Nagyné L. K.
Modern kommunikáció
Üdv minden olvasónak!
Mint üzletember kezdettől fogva él bennem az „akárhonnan” való kommunikáció vágya. Az első mobilom egy vállra akasztható, négykilós, táska méretű készülék volt, ma pedig már okostelefonon keresztül vagyok kapcsolatban a barátaimmal és kollégáimmal is. Haáz Andrea írása felidézi előttem a mobiltelefon magyarországi hőskorát, amikor – így visszatekintve többnyire joggal – ’bunkófon’-nak vagy ’tahófon’-nak nevezte a köznyelv a mobilt. Ahogy olvasom az írást a készülékméretek csökkentek, a telefonálás kultúrája viszont alig fejlődött. A modern eszközök használatát szerintem nem elutasítani kell, hanem megtanulni és ha lehet megtanítani másokkal is. Ebben sokat segíthet az Új Város is! Kíváncsian várom a további hozzászólásokat!
Viszonthallásra!
Romhányi László
Nem értek egyet a cikk írójával. Legalább is nem értem, miért hegyezte ki mondanivalóját a mobiltelefonra. Végül is mennyivel más, ha egy tömegközlekedési eszközön két ember egymással beszélget, s ezt én mint harmadik, ha akarom, ha nem, hallom ? Amúgy én az érdekes beszélgetéseket szeretem hallgatni, nem baj, hogy nem ismerem a másikat, vagy a másik feleket. Persze, van olyan társalgás, amit jobb volna nem hallani… Vagyis néha sokkal jobb lenne a csend. Ha mértékletes a csevely, éntőlem hadd szóljon. A sima mobilozásnál sokkal jobban zavar a káromkodás és a kosz a járműveken. További jó utat!
Emese