Feketén-fehéren
Nyers tényközlés
Sudár Balázs
Van egy blogger, akinek éveken keresztül olvastam az írásait. Hosszú időn keresztül amolyan „megmondóember” volt, mindenféle kellemetlen témát, amit más említeni se merne, teljes nyugalommal felhozott és könyörtelenül leírta a véleményét. Szerzett is sok olvasót és sok ellenséget. Minden gond nélkül szembe is beszólt bárkinek, ha nem értett egyet vele. Mindezt igyekezett bizonyítékok alapján, tényszerűen – feketén-fehéren. Amikor erre nem úgy reagáltak az olvasók, ahogyan szerette volna (könnyebb visszaanyázni, mint elgondolkodni a kritikán), akkor bezárta a blogot és létrehozott egy másikat, ahol ugyanolyan aktuális és kényes témákat feszegetett, de már kicsit óvatosabb hangnemben. Nem mintha félt volna, de a cél az lenne, hogy az emberek megértsék a mondanivalóját, nem az, hogy a stíluson lovagoljanak.
Aztán hosszú idő után egyszer csak elege lett a beszólásokból, a negatív írásokból és az azok körüli hangulatból, a vitákból. Csinált egy blogot (már csak pár kiválasztott olvasónak), ahol többnyire örömteli felismerésekről, sikerekről, jó érzésekről, az életükről írt. Azt gondolom, hogy még mindig tényszerűen – feketén-fehéren.
Mert ilyen az ember, az érzelmek teljes skáláját megéli. Csak személyisége alapján a legtöbben a skála valamelyik végével foglalkoznak többet. Kevés embert láttam, aki mindkettőt érthetően és átélhetően meg tudja és akarja fogalmazni. Persze el lehet akadni ott, hogy miért fogalmazott nyersen, meg hogy a stílus az ember, de azt gondolom, hogy egy ébresztő kürtszót kevéssé jogos azért kritizálni, mert hangos.
Ettől függetlenül a lényeg: ne csak negatívan vagy pozitívan fogjuk fel a körülöttünk lévő dolgokat, elnyomva azt a részt, ami ebbe nem fér bele. És ahogy megéljük, reflektáljuk is le a teljes skálát. A feketétől a fehérig.
Fotók: leiken.com
Új Város – 2015. március